Ses Ankara Bölüm Adam Başkanı Yalçınkaya: “40 Yıl Hizmet Edecek Dinç Hekimleri Dar Dışına Gönderirken, 2-3 Almanak Bakım Süresi Olan Eksper Hekimler…

TAMER ARDA ERŞİN

Sağlık ve Sosyal Bakım Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Ofis Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, Esenlik Bakanlığı’nın 65-72 gözyaşı arası hekim atama ilanıyla ilişkin “Bakanlığın öncelikle kendisine yapması müstelzim taze hekimlerin sıkıntılı dışına göçünün önüne unutmak olması gerekiyor. Bu sav 65-72 yaş arası uzman hekimleri yeniden göreve çağırarak giderilmeye çalışılabilir. Bu hekimlerin de kamuda verebileceği hizmetin 2-3 sene olduğunu ayn ardı etmemek gerekiyor. Önümüzdeki 30-40 sene süresince hizmet edecek dinç hekimleri dar dışına gönderirken, uğrunda 2-3 yıllık hizmet süresi olan ehlihibre hekimler esasen göreve çağırılarak bu sevgili giderilmeye çalışılıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı, 65-72 yaş arasındaki hekimleri tayin etmek için ilana daha çok. İlana göre, 65-72 yaş beyninde olup elan evvel Esenlik Bakanlığı yahut sınırlı kuruluşlarında çalışmış olan hekim ve ehlihibre tabiplerin baştan istihdamının sağlanmasına müteveccih kendisine yapılacak yerleştirme işlemleri, ilan edilen takvim çerçevesinde kâtibiadil vasıtasıyla bilgisayar zarfında ad çekme ile yapılacak. Atamaya katılmak isteyenler 23 Mart saat 18.00’e kadar başvurabilecek.

Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacak başvurular üzere 10 yer yeğleme edilebilecek. Sonuçlar 13 April günü yayınlanacak. Müracaat yapacaklarda aranacak şartlar şöyle:

“Adayların 657 sayılı Celal Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde tamlanan genel şartları taşımaları gerekmektedir. Kura tarihi itibariyle 65 yaşını doldurmuş ve 72 yaşından dönem almamış olup elan ilk Keyif Bakanlığı veya mecbur kuruluşlarında çalışmış olan doktor ve eksper tabipler, (65 yaşını doldurmayan hekimler zar edilen gayrı açıktan tayin kuralarına müracaat yapabilmektedirler. 65 yaşını doldurmuş olması nedeniyle dolaysız tekaüt edilerek kontratlı sülale hekimi adına görevine devam fail otacı ve eksper tabipler bu kuraya başvurabileceklerdir.”

SES Ankara Şubesi Adam Başkanı Kubilay Yalçınkaya, Bakanlığın 2022’da yayınladığı beyaz zehir düzeltme sonrasında “güçlükle dışına göçün azaldığı, kamuya dümbelek dönüşlerin arttığını” açıkladığını hatırlattı. Yalçınkaya, “65-72 yaş arası hekimlerin kamudaki görevlerine esasen çağırıldığını görüyoruz. Vekillik zihayat hekimlerin sınırlı dışına göçüne engel olamadığı kabilinden, alandaki hekim eksikliğini muvakkat çözümlerle gidermeye çalışıyor. Anne bozukluk hekim açığının seçme güzeşte dönüş artması” dedi.

“HEKİM SAYISI AZALDI, REFERANS ARTTI”

Yalçınkaya, 2022 yılında 2021 yılına göre kamudaki uzman hekim sayısının yüzde 5 oranında arttığına özen çekerek, “Ayın dönemde esenlik tesislerine müracaat oranı yüzde 28 civarında arttı. Hem doktor açığını kapatamamışız hem dahi keyif tesislerine daha çok başvuru gerçekleşmiş durumda. Bakanlığın öncelikle kendisine yapması gereken tendürüst hekimlerin ev dışına göçünün önüne boşlamak olması gerekiyor. Bu sevgili 65-72 gözyaşı arasındaki eksper hekimleri baştan göreve çağırarak giderilmeye çalışılabilir. Amma bu hekimlerin bile kamuda verebileceği hizmetin 2-3 yıl olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Önümüzdeki 30-40 yıl süresince hizmet edecek genç hekimleri ensiz dışına gönderirken, önünde 2-3 almanak bakım süresi olan ehlivukuf hekimler esasen göreve çağırılarak bu sorun giderilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

Yalçınkaya ehlivukuf hekimlerin zahmetli maaşlarının birlikte çok bağan olduğunu vurgulayarak, “Nezaret aslında bunu de fırsata çeviriyor. Emeklilikte geçinemeyen hekimleri tekrardan kamudaki görevlerine dönerek, gelirlerinde iyileşme yapması gerektiği nöbet kendisine gösteriliyor. Bu dahi 2022’deki beyaz reformun mağduriyetleri gidermediğini, daha birlikte artırdığını ortaya koyuyor” diye kaydetti.

Share: