Pespaye çocuktan eş çizgi: Yerde bulduğu 50 bin TL değerindeki altını sahibine doğrulama etti

Küçük çocuktan kat sayı çizgi: Yerde bulduğu 50 bin TL değerindeki altını sahibine konfirmasyon etti

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Mustafa Kumarhane, yolda bulduğu tahminî 50 bin TL değerindeki altını sahibine tasdik etti.

Tatvan’dahi canlı 10 yaşındaki Mustafa Kumarhane, spor antrenmanından döndüğü sırada Firez Mahallesinde yolda zer kolye gördü. Altını bulduğu noktada saatlerce sahibini muntazır bala henüz sonradan sahibi ortaya çıkmayınca kızıl kolyeyi evine götürerek ana ve babasına gösterdi. Ardından cet Mehmet Bitirim altını zaman kaybetmeden Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne götürdü. Zabıta Müdürlüğüne B.Ü ünlü genç kadının benzeri özellikte benzeri kolye kaybettiğine dayalı müracaat ettiğini öğrenen Yaman, iri tıpkısı bayram yaşadı. Yapılan incelemenin arkası sıra yaklaşık 50 bin TL değerindeki kızıl kolye sahibine doğrulama edilirken 10 yaşındaki çocuğun ise duyar davranışı herkese benzer oldu.

“Haram olan aynı şeyi harcamayız”

Yolda bulduğu altın kolyeyi sahibine doğrulama ettiği için haddinden fazla bahtiyar olduğunu söyleyen duygulu çocuk Mustafa Kumarhane, “Ego 10 yaşındayım. Spordan gelirken yolda altın gördüm. Baktım önceki özellikle altın olduğunu anlamadım. Koşarak eve getirdim ve anneme gösterdim. Annem de babama söyledi. Hızla zabıta ekiplerine götürdük. Elan bilahare polis ekipleri altının sahibini bulduk diye niteleyerek bize söyledi. Altını getirdik sahibine tasdik ettik. Yaşıtlarıma yerde bulursanız kimseye göstermeyin annenizi babanıza gösterin. Ego sürmek istemedim. Haram olan tıpkısı şeyi tığ harcamayız. Sahibine tasdik ettiğim üzere haddinden fazla mutluyum” şeklinde konuştu.

“Altınları harcasaydım eğer çocuklarımın yüzüne bakamazdım”

Yaklaşık 50 bin TL değerindeki altını sahibine tasdik ettiklerini belirten baba Mehmet Bitirim, “Mustafa akşam ezanı kızıl bulup annesine doğrulama etmişti. Sonradan eşim beni aradı. Ben dahi çarşıdaydım. İşte böyle tıpkı değerli bulmuş. Ben dahi dedim bunu kaybeden eş şu an hangi büyüklüğünde üzülmüştür. Ne edisyon şartlarda bunu aldı. Bu geceleyin nasıl yatar diye niteleyerek bir lahzada polis müdürlüğüne geldim. Onlar de bağlanak numaramı aldılar. Elan sonradan tıpkısı yurttaş başvuruda bulunmuş ve bilgiler doğruydu. Sahibine sağ selamet doğrulama ettik. Kısaca 50 bin TL’lik ayrımsız değeri var. Yasak para bize hızlı. Kimseye bile gönül avcısı. Çünkü o eş çalışmış, biriktirmiş senelerce belki on yıldır çalışıyor. Fakat onu yapmıştır yahut biriktirmişti. Ben onu götürüp harcasaydım gönlüm şen olmazdı. Çocuklarımın yüzüne bakamazdım. Sunu iyisi sahibine teyit etmekti ve haddinden fazla şükür teyit ettik gönlümüz abat” diye konuştu.

Cet ve çocuğa hassas davranışından kıran teşekkürname fail Polis Amiri Asalet Işıkgör dahi, “Evvel 18.00 sıralarında Mehmet Bitirim arkadaşımız bize geldi. İrtibat numarasını bıraktı. Süs eşyasını bulduğunu bildirme etti. Bizim bezek eşyasının ne olduğunu bilmediğimiz için kendisinin bağlanak numarasını aldık. Sabahleyin bir vatandaşımız geldi. Ben bezek eşyasını kaybetmiş eşim dedi. Tığ bile o temas numarasından Mehmet Mir’i aradık. Mehmet Satma sıhhatli olsun duygulu davrandı. Bezen eşyasının tarihini ve yılını sordu. Süfli doğru olduğu üzere akşamüstü, eşi geldi. Kimliğinin fotokopisi alarak tutanakla eşine teyit edildi. bu arada Mehmet Koca’e çok teşekkürname ederim çokça saf ve duyarlı bire bir enik yetiştirmiş. Kendisine ve evladına teşekkürname ediyoruz” dedi.

Share: