Çanakkale’de 6 ağır aksak göçmenin ölümüyle ilişkin 2 mevkuf sanığa istenen cezalar galiba oldu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında 24 Ilkgüz 2022’dahi Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçmeye çalışan grubun bulunduğu teknenin batması sonucu Afganistan tabiiyetli 4’ü çocuk 6 kesintili göçmenin ölümüyle ilişik 2’si tutuklu 4 sanık hakkında iddianame hazırlandı.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığınca, kaçışı organize fail tutuklu sanıklar Cengizhan A. (30) ve Burçer Y. (31) ile tutuklanmadan sanıklar İsmail E. (51) ve tekneyi kullanan kesintili muhacir Afganistan tabiiyetli Helal A.S. (24) için başlatılan anket tamamlandı.

2. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesine sunularak kabul edilen iddianamede, Cengizhan A. ve Burçer Y’nin “çocuğu isteyerek katil”, “bile bile kanlı” ve “muhacir kaçakçılığı yapma” suçlarından dörder defa ağırlaştırılmış müebbet, ikişer yol bile müebbet mapushane cezasına çarptırılması istendi.

İddianamede ifadelerine vadi verilen Burçer Y, “Andre” ünlü tekneyi eylül ayında Cengizhan A’dan satın aldığını belirtti.

Teknenin anahtarının 23-24 Ilkgüz’üstelik Cengizhan A’de bulunduğunu öne süren Burçer Y, şu ifadeleri kullandı:

“Teknenin göçmen kaçakçılığında kullanıldığını gözaltına alındığımda öğrendim. Henüz önceki muhacir kaçakçılığı suçundan ayrımsız öğün anlatım vermiştim. O bile 3 sene önceydi. Sorun halen devam ediyor diye niteleyerek biliyorum. Cengizhan A’nın göçmen kaçakçılığından davasının olup olmadığını bile bilmiyorum. Tekneyi aldığımızda karbüratör ve trim arızası vardı. Tekne fiber tekneydi. Krem ve kırmızı çizgilidir. Tekneyi en üst Kumbağlar Limanı’na bırakmıştım. Teknemin orada olduğunu biliyorum. 23-24 Ilkgüz tarihlerinde Cengizhan A’nın üstelik aralarında bulunduğu birinin ismini bilmediğim 4 kişiyle Akliman tarafında kiralık aynı evde taraf yanaydık. Biz biraz kat bu evde bir araya geldik. Görüngü haset üstelik bu evde benzeri aradaydık. Korluk yaktık, yedik içtik.”

Cengizhan A. ise 23-24 Eylül’birlikte Ayvacık’a gelmediğini, o tarihlerde Çanakkale’deki evinde olduğunu kanıt etti.

Burçer Y’yi o tarihten tıpkısı kamer öncesine büyüklüğünde tanıdığını aktaran Cengizhan A, “En Son Ayvacık ilçesine 25 Eylül’de geldim. Ailecek Çanakkale’den çıkıp, Hareket Evleri’ndeki çocukluk arkadaşımın evine geldik. Tıpkısı periyot kaldık. Pazartesi sabah erkenden bile çıktık. Ayvacık’ta 6 göçmenin boğulma olayını bile alım satım haset haberlerden öğrendim. Antrparantez pazarı pazartesiye bağlayan şeb birlikte arazide 8 yabanlık göçmen grubunu gördüm, bu hususta dahi jandarmaya ihbarda bulundum.” savunmasını yaptı.

“Palikarya deniz boyu güvenliğini görünce köylü döndük”

İddianamedeki ifadesinde, batan teknede kendisi kadar mikro dışına gitmeye çalışan dışında halası ve kuzeninin da olduğunu encam süren Helal A.S, denize açılmalarından sonradan yaklaşık 15 an büyüklüğünde tekneyi Burçer Y’nin kullandığı iddiasında bulundu.

Burçer Y’nin tekneyi kendisinin kullanmasını istediğini nâkil Helal A.S, şöyle devam etti:

“Tekne kullanmayı bilmediğimi söyledim. Bana bağırıp, ‘İster kullan gerek kullanma, boğulur gidersiniz’ diye karşılık verdi. Bir müddet sonradan ayrıksı tıpkısı havza yanımıza geldi. Vakit Kaybetmeden art rengini kırmızı adına hatırlıyorum. Burçer Y. beraberinde kâin kişiyle, bizim tekneye göre elan acul olan bu tekneye geçti. Onların özge tekneye geçmesinin peşi sıra mecburen tekneyi kullanmaya çalıştım. Beceremediğim için bölge alabora oluyordu. Tekneyi kayran yerine kullanmayı başaramadım. Bölge öz etrafında dönmeye başladı. Elan bilahare Çanakkale’den komşum olan S.M.H, 15 zaman kadar tekneyi kullandı. Çocuğu ağlayınca ‘Gel sen bu şekilde tut, ben birlikte sana müzaheret edeceğim’ dedi. Sınırlanmış dalan teknenin dümeni tıpkısı süre tuttum. Denizde batmayan patak şeklinde aynı öz vardı. Onu geçtikten bilahare Türk kara sularından çıktığımız anladım.”

Helal A.S, Palikarya karaca sularına yaklaştıklarını, bu ülkenin deniz boyu düzenlilik ekibini görünce mankafa döndükten 5 an sonra teknenin su almaya başladığını ve motorun durduğunu aktardı.

Halasını ve kuzenini teknede akarsu namevcut bir alana taşıdığı bilgisini veren Helal A.S, şunları kaydetti:

“4 yaşındaki kuzenim de kucağımdaydı. Apansızın teknemiz suya battı. Hepimiz suyun üzerinde kaldık. Bütün zat canının derdine düştü. Yavru kucağımdayken halam da benim kıyafetimden tutmuştu. İkisini taşıyamıyordum. Gözümün uğrunda halam boğuldu. Kuzenimi şişme lastiğe ulaştırdım. Şişme lastik ayrıksı benzeri ailenindi. O ailenin yanına yüzüp yardım istedim. Sistem birbirine müzaheret ediyordu. Sonradan eşi ve çocuklarını kaybeden kadının ailesini gördüm. Onlar boğulurken yakın değildim. O aileden geride hoppadak avrat ve bire bir ayvaz bala kaldı. Kadında ayrımsız şişme lastik vardı. Karı onu kavisli yerleştirmişti. O nedenle boğulacağını düşünüp yanına gittim. Kemerinden yakalayıp lastiği üst akıllıcasına çıkardım. Çünkü lastiği hatalı takmıştı. Elleri lastiğin içre aşağıya makul duruyordu. Lastiği çıkartıp gene akla yatkın şekilde kadına taktım. Üçümüz boğulacaktık. Kadının çocuğunu, ekipler gelip bizi kurtarana kadar sıhhatli tutmayı başardım fakat sonradan hastanede öldüğünü duydum. Bu olayın mağduruyum ve engel gördüm. Yakın akrabalarımı kaybettim. Hoppadak güçlükle dışına kaçmaya etkin göçmen mağduruyum.”

Sanıkların yargılanmalarına ilerleyen günlerde Çanakkale 2. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesinde başlanacak.

Ayvacık’ın Babakale köyü açıklarında, 24 Ilkgüz 2022’dahi aynı fiber teknenin battığı bilgisi üzerine Kenar Güvenlik Komutanlığı ekipleri boğulma tehlikesi geçiren 15 düzensiz göçmeni kurtarmıştı. Ekipler 4’ü bala 6 kişinin donmuş bedenine ulaşmıştı. Jandarmadaki işlemlerinin peşi sıra adliyeye atıf edilen şüphelilerden Burçer Y, İsmail E. ve Cengizhan A. çıkarıldıkları gözetleyici hazar ukubet hakimliğince tutuklanmış, Helal A.S. ise adli taharri üzere serbest bırakılmıştı. İsmail E. dahi daha bilahare tutuklanmadan yargılanmak amacıyla adli kontrol neredeyse salıverilmişti.

Share: