10 yaşındaki bala yerde bulduğu 50 bin TL’lik altını sahibine teyit etti

Bitlis’in Tatvan ilçesinde güçlü 10 yaşındaki Mustafa Bitirim, yolda bulduğu tahminî 50 bin TL değerindeki altını sahibine doğrulama etti.

Tatvan’bile hayatiyetli 10 yaşındaki Mustafa Yaman, spor antrenmanından döndüğü tam Hars Mahallesinde yolda kızıl kolye gördü. Altını bulduğu noktada saatlerce sahibini bekleyen yavru daha bilahare sahibi ortaya çıkmayınca kızıl kolyeyi evine götürerek temel ve babasına gösterdi. Ardından ata Mehmet Bitirim altını antlaşma kaybetmeden Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne götürdü. Polis Müdürlüğüne B.Ü adlı zinde kadının bir özellikte bir kolye kaybettiğine dayalı başvurma ettiğini öğrenen Kumarhane, şişman tıpkı alay yaşadı. Yapılan incelemenin peşi sıra yaklaşık 50 bin TL değerindeki altın kolye sahibine teslim edilirken 10 yaşındaki çocuğun ise duygun davranışı herkese eş oldu.

“Haram olan ayrımsız şeyi harcamayız”

Yolda bulduğu kızıl kolyeyi sahibine teyit ettiği amacıyla çokça bahtiyar olduğunu belirten duyar çocuk Mustafa Yaman, “Ben 10 yaşındayım. Spordan gelirken yolda değerli gördüm. Baktım geçmiş başta kızıl olduğunu anlamadım. Koşarak eve getirdim ve anneme gösterdim. Annem üstelik babama söyledi. Derhâl zabıta ekiplerine görürdük. Daha sonra polis ekipleri altının sahibini bulduk diyerek bize söyledi. Altını getirdik sahibine tasdik ettik. Yaşıtlarıma yerde bulursanız kimseye ben göstermeyin ve annenizi babanıza gösterin. Ben bırakmak istemedim. Haram olan ayrımsız şeyi biz harcamayız. Sahibine teslim ettiğim amacıyla haddinden fazla mutluyum” şeklinde konuştu.

“Altınları harcasaydım eğer çocuklarımın yüzüne bakamazdım”

Kestirmece 50 bin TL değerindeki altını sahibine teyit ettiklerini belirten baba Mehmet Bitirim, “Mustafa akşam zer bulup annesine teyit etmişti. Sonradan eşim beni aradı. Ego üstelik çarşıdaydım. İşte böyle bir değerli bulmuş. Ben bile dedim bunu kaybeden âdem şu zaman hangi büyüklüğünde üzülmüştür. Ne yumruk şartlarda bunu aldı. Bu gece elbette yatar diyerek hemen polis müdürlüğüne geldim. Onlar üstelik ilişki numaramı aldılar. Henüz sonradan aynı yurttaş başvuruda bulunmuş ve bilgiler doğruydu. Sahibine sağ salim tasdik ettik. Yaklaşık 50 bin TL’lik tıpkı değeri var. Haram mülk bize hızlı. Kimseye da hızlı. Çünkü o kayırıcı çalışmış, biriktirmiş yıllarca belki on yıldır çalışıyor. Fakat onu yapmıştır yahut biriktirmişti. Ego onu götürüp harcasaydım gönlüm rahat olmazdı. Çocuklarımın yüzüne bakamazdım. Bildirme iyisi sahibine tasdik etmekti ve çok şükür tasdik ettik gönlümüz abat” diyerek konuştu.

“Çokça bozulmamış ve hassas tıpkı döl yetiştirmiş”

Baba ve çocuğa hassas davranışından muhit teşekkürname fail Polis Amiri Soyluluk Işıkgör de, “Evvel 18.00 sıralarında Mehmet Bitirim arkadaşımız bize geldi. İrtibat numarasını bıraktı. Bezen eşyasını bulduğunu beyan etti. Bizim ziynet eşyası hangi olduğunu bilmediğimiz amacıyla kendisinin ilişki numarasını aldık. Sabahleyin benzeri vatandaşımız geldi. Ben bezen eşyasını kaybetmiş eşim dedi. Biz de o kontak numarasından Mehmet Mir’i aradık. Mehmet Satma sağ olsun duyar davrandı. Bezgi eşyasının tarihini ve yılını sordu. Sıradan akıllıcasına olduğu için akşamüstü, eşi geldi. Kimliğinin fotokopisi alarak tutanakla eşine teslim edildi. beraber Mehmet Eş’e çok teşekkür ederim çokça temiz ve hassas aynı bala yetiştirmiş. Namına ve evladına teşekkür ediyoruz” dedi. – BİTLİS

Share: