Perihan sarıklı, hokeyde kamer-degaje formayı tutkuyla giyiyor Açıklaması

A Milli Karı Hokey Takımı’nın kaptanı Perihan Çınar, 2007 yılından bu yana 100’den çok milli pik çıktığını belirterek, “Bu bizim için itibar verici. Umarım elan çok bu formayı çekmek şans evet.” dedi.

Gaziantep Nizip Yunus Emre Ortaokulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan 28 yaşındaki Perihan Çınar, hokeyle 10 yaşında tanıştı.

Zamanla milli takıma yükselen Perihan Çınar, bugüne kadar milli takımla 100’den çok pik bundan sonra.

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-10 Aralık’ta gerçekleştirilecek Mağaza Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na Amasya’dahi hazırlanan Perihan Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem beden terbiyesi öğretmeni hem üstelik tıpkısı asıl olmasının yanı sıra etkin şekilde hokey sporunun içre kayran aldığını söyledi.

Hokey ile tanıştığı andan itibaren sporu on paralık bırakmadığını aktaran milli sportmen, “Hokeyle beden terbiyesi öğretmenim sebebiyle tanıştım. 2007 yılında geçmiş milli formayı giydiğimde çok heyecanlanmıştım ama yaşadığımız mutluluk paha biçilemezdi. Aradan yıllar geçmesine rağmen milli formayı değme giydiğimizde cümbüş ve mutluluğu yüreğimizde, kalbimizde hissediyoruz. 2007 yılından bu yana 100’den çok milli pik çıktık. Bu bizim üzere itibar donör. Umarım daha çok bu formayı örtmek felek peki.” ifadelerini kullandı.

Annelik ve sporun kendisini zorlamadığını kaydeden Çınar, çocuğuna güzel hatırat tasarruf etmek üzere hokeye beklemek istediğini dile getirdi.

“Kendimi şanslı hissediyorum”

Güre sporculara şan benzeri olmanın kendisini bahtiyar hissettirdiğini vurgulayan Perihan Çınar, şöyle devam etti:

“Evlendim, tıpkı çocuğum var. Milli takımın kaptanlığını yapıyorum. Bunun üstelik ayrı sevincini yaşamaktayım. Özellikle Türkiye’bile kadın sporcular, evlendiğinde ve çocuğu olduğunda sporu bırakıyor. Gençler alelhusus 20’li yaşlarda sporu bırakabiliyor. Bu bizim üzere aşağı incitici oluyor. Bu konuda emsal olmak namına üstelik kendimi şanslı hissediyorum. Bir Nice fedakarlığı tıpkısı arada getiriyor, yalınç olmuyor amma gitgide çocuğuma gösterebileceğim, ‘İyi ki’ diyebileceğim anılar biriktiriyorum.”

Gençlere hokey ve spor üstüne tavsiyelerde de mevcut Çınar, “Gençlerin sporla tanışmaları çok oylumlu. Hem aklık karakterler yetişmesi hem üstelik zeka, motosiklet gelişimleri yerine seçme sporla ilgilenmeleri çok heybetli. Hokey pespaye haddinden fazla leziz, acul oynanabilen bir spor. Aynı şans verdiklerinde bizim kabilinden kopamayacaklarını düşünüyorum. O yüzden çağırma ediyoruz, referans ediyoruz.” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.Share: