YARDIM SIRASINDA KAZADA ÖLEN GAZETECİLER ANISINA İLK YARDIM EĞİTİMİ

GAZİANTEP’te kazazedelere yardım ederken bir otobüsün çarpması sonucu hayatlarını kaybeden muhabirler Abdulkadir Sağlıklı (25) ve Rüya Yakup Tanrıöver (30) anısına, Türkiye genelindeki basın mensuplarına müteveccih başlatılan sıhhi imdat eğitimlerinin ilki Adana’birlikte verildi.

Gaziantep’te 20 Ağustos’ta kazazedelere yardım ederken aynı otobüsün çarpması sonucu hayatlarını kaybeden gazeteciler Muhammed Abdulkadir Salim ve Rüya Yakup Tanrıöver anısına Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ile Türk Kızılay arasında ‘Medya Mensupları İlk Müzaheret Bilgilendirme İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Protokole göre Türkiye genelinde matbuat mensuplarına eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Eğitimlerin ilki Adana’birlikte başladı. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde (ÇGC) planlı eğitime, Türk Kızılay Genel Sekreteri Ramazan Hürmetkâr, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, sıhhi imdat eğitmenleri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

‘İLK YARDIMCILAR ILK KENDİ DUYGUSAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMALIDIR’

Türk Kızılay Adana İl Merkezi Ünite Yöneticisi ve İlk Müzaheret Eğitmeni Briz Küçükgül, evvel yardımda önceliğin fenomen yerinin güvenliğinin sağlanması olduğunu belirtti. Yaralanma, ızdıraplı, teneffüs yolu tıkanıklığı, yüksekten tedenni, kalp aksesi kadar çeşitli konularda yapılması müstelzim sıhhi imdat ile ilişik bilgelik veren Küçükgül, İlk yardımcılar ilk kendi can güvenliğini sonradan yaralının ve etrafın güvenliğini sağlamalıdır. Bu konuda çevredeki insanları üstelik yönlendirerek yardım alabiliriz. Peşi Sıra 112’yi arayarak arkalama istemeliyiz. Cankurtaran gelene büyüklüğünde olay yerindeki yaralılara evleviyet durumlarına bakarak müdahale etmeliyiz. Söz Gelişi aceleci ve çok aynı kanaması olan yaşama, süzgün ya üstelik kolu kırık kişiye göre önceliklidir dedi. Küçükgül, çağa, çocuk ve yetişkinler için uygulanabilecek heimlich manevrasını bile uygulamalı adına anlattı. Program böylece gazetecilere paydaşlık belgeleri verildi.Share: