Oyunlaştırılmış mal uygulamaları yararlı mı?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırım işlemlerinin oyunlaştırılması içerisinde barındırdığı riskler zımnında para uzmanlarının şüpheyle yaklaştığı bire bir konu. Buna rağmen finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre temas sabık dönme sayısı kalan mali uygulayım bilimi platformları içeriklerine rakiplik barındıran ögeleri üstelik ekleyerek henüz aşkın kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Bloomberg International yazarı Markka Gilbert konuyla ait yazısında finansın oyunlaştırılmasının o büyüklüğünde üstelik kilolu aynı buut olmayabileceğini belirtiyor. Finans yazarı konuyla ilgilendiren Londra Üniversitesi’nde yapılan tıpkı araştırmaya meni etti. İşte Gilbert’in o yazısı:

“Fayda amacıyla montaj yapmakla ince vadede yatırım yapmak arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran finansın oyunlaştırılması beni hep erinçsiz etti. Ancak görünüşe bakarak oyuncuları videoteyp oyunlarına angaje etmek için beğenilen gâh tekniklerin metin finansal alışkanlıklar geliştirmemize arkalamak üzere kullanılabiliyor. Hele, baziçe öğeleri, işve inşa etmek amacıyla balaban bir yan olan paraya uzun vadeli tıpkı açılım benimsemeyi motivasyon edebilir.

Geçen yıl sevilen spekülatif hisselerin dalışa geçmesiyle ve Bitcoin’mağara Teşrinisani zirvesinin tahminî yarısında şiddetli çekmesiyle, bir nice dağınık yatırımcı mutsuz serüvenleri nedeniyle mali adına henüz fazla beis görecek.

GameStop ve AMC Entertainment kabil nasip senetleri, geçtiğimiz yılın ilk yarısında ferdî yatırımcıların birbirlerini açığa koca sıkıştırmasına heveslendirme etmesiyle sabık yılın geçmiş yarısında yükselmişti. Hesaplaşma haddinden fazla zalimcesine gerçekleşti. Gelişigüzel iki gelişim dahi 2021 zirvelerinden %70 düştü. Içtimai medyadaki etkileşimlerle yükselen behre senetlerini izleme eden borsa envestisman fonu The Rounhill BICIK Çatlak ayının geçmiş haftasında piyasalara ilk defa girişinden bu yana üçte benzeri oranında ayar kaybetti.

Piyasaların demokratikleşmesi takdir edilmesi gereken aynı şey olsa de bu yılki gelişim oynaklığının gelecek nesillerin emeklilik amacıyla servet yatırmaktan korkutması riski de bulunuyor. Bu keder donör benzeri uzanım, çünkü birikim yapma ihtiyacı bir zamanlar on paralık bu kadar iri olmamıştı. Demografinin kesme matematiği, devletlerin emeklilik sistemlerinin anbean henüz biraz işçiye güvenerek daha aşkın sayıda emekliyi akçalanmış ika uğrunda olduğunu gösteriyor. Ve mürekkep getirilerin bu iflah olamaz hesabı, bir emeklilik planına olanaklı olduğunca er başlamanın gerekliliğini göstermektedir.

Fakat Londra Üniversitesi Bayes İşletme Fakültesi yoluyla yapılan ayrımsız araştırma, oyunlaştırmanın ruhsal önyargılarımızın üstesinden gelmemize ve ayrımsız tekaütlük hesabına mal şerh üzerine daha dolgunca olmamıza apotr olabileceğini öne sürüyor.

Çalışmada kısaca 300 İngiliz vatandaşından tasarruf hedefleri belirlemeleri ve dört hafta boyunca bu hedeflere ulaşmadaki ilerlemelerini izlemeleri istendi. Ekip ikiye ayrıldı. Grubun tıpkı yarısı, lig tablosu sıralamaları ve aktör grupları arasındaki yarışmalar de karışma almak amacıyla tasarrufları teşvik etmek üzere oyunlaştırma teknikleri kullanan benzeri aplikasyon kullandı. Sair kadro ise hedefe bakarak kaydedilen miktarı hesaplayan daha dümdüz bire bir uygulama kullandı.

Rapor, yatırımcıların tasarruflarını artırarak biriktirebilecekleri puanlar sunmanın Ölçülü Maksimizasyon Teorisi yerine bildik ruh bilimsel ayrımsız özellik olduğunu öne sürüyor. Somut ve takkadak armağan almanın usa vurma tatmini, mufassal vadeli ayrımsız hedefe ulaşılmasının maddesel olmaya karşılığını dengeliyor. Çalışmada, yığın tablolarının oluşturulmasının rakiplik unsurunu ortaya koyarak daha gür artırım davranışlarını teşvik edebileceği savunuluyor. Hedefler tayin etmek, bir benzeri bilgisayar oyunundaki ayrımlı seviyeleri tamamlamasına kadar, katılımcılara psikologların “duygulanma” adına adlandırdığı tıpkısı ruh sağlayabilir.

Bu teori işe de yarıyor. Araştırı, dört haftanın böylecene, oyunlaştırılmış uygulamayı kullanan grubun, olağan yatırım uygulaması kullanıcılarına nazaran hedeflerinden az daha %20 daha fazlasını sağladığını söylüyor:

“Oyunlaştırma, bireylerin maharet, rekabet ve kaçış kabil oyunlara özgü lezzetli ruh bilimsel tepkiler yaşamasına müsaade vererek tüketicilerin ‘mevcut’ benliklerini yatıştırmalarına yardımcı mümkün. Bu deneyimler, etraflı vadeli hedeflere kapalı kalmayı daha dörtköşe arkaç getirir ve bu sayede tüketicilerin hedeflerine ulaşmalarına apotr peki.”

Tatminliğin gecikmesi olasılığıyla karşı karşıya küsurat insanlar, ızdırap intihabat yapma ihtimaliyle dahi sıkı sıkıya bağlanmıştır. Tığ şu anda yaşıyoruz. Gelecek ise tanımı gereği, benzeri şekilde kapalıdır. Yirmi yahut otuz yaşlarındaki biri kendine kahvaltıda namına ekşi gevher üzerinde ezilmiş avokado ile şaşırtı mi yapacağı yoksa tost üstüne fasulyeyle mi geçiştireceği konusunu düşünürken tekaütlük amacıyla tasarruf bu hesaplamaya girmez.

Elan aşkın şeriklik dijital yatırım platformlarını piyasaya sunarak bireysel emeklilik üzere büyüyen pazara erişmeye çalışırken, belki üstelik baziçe öğeleri beslemek tüketicileri emeklilik için az buçuk elan fazla parayı kenara koymasına apotr mümkün.”

Mali keyif için 5 kilit aşama

 

Çin’den ‘blockchain’ adımı

 

Füru amacıyla dijitalleşmenin yabansı yüzü

 

Share: