Niğde’de güneşte kurutulan domatesler Avrupa ve ABD’ye ihraç ediliyor

Niğde’nin Borak ilçesinde güneşte saf yöntemle kurutulan kestirmece 3 bin ton domates, Avrupa ülkeleri ve BENDE’ye ihraç ediliyor.

Bor Kombinasyon Uran Bölgesi’nde (OSB) semere ve göveri kurutma işlemi fail tıpkı firma, zat ürettiklerinin yanında satın aldığı domatesleri, Kök köyü yakınlarındaki sergi alanına getiriyor.

Günlük 100 ton domates, işçiler eliyle bıçakla ortadan bölünüp tuzlandıktan bilahare yıldızlı alanda zaman altında kurumaya bırakılıyor.

Firmanın yetkilisi Burak Akbulut, AA muhabirine, kâr ve sebzeleri kurutup, cips ve türap namına ihraç ettiklerini söyledi.

Akbulut, kurutma işleminin çekicilik şartlarına ilişkin olarak 5-8 dönüş ortada sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Yüzdelik 15 neme büyüklüğünde kurutabiliyoruz. Sonrasında torbalayıp işlemden geçiriyoruz ve ister iç piyasaya lazım sıkı dışına satıyoruz. Bu alanda 2 bin 500-3 bin titrem aralığında gözyaşı domatesi kurutmaya bırakıyoruz. Daha aşkın çağ olduğu devir kurutma hacmimiz artıyor. imdi Avrupa’ya ihraç fail firmalara hazırlık yapıyoruz. İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya kabilinden Avrupa ülkeleri ve ABD özellikle olmak amacıyla dış satım gerçekleştirilmektedir.”

Ark domateslere ev dışında çok arzu olduğuna dikkati çekici Akbulut, bu yıl İspanya’dahi ekiliş birkaç olduğundan Türkiye’ye imdi murat olduğunu dile getirdi.

120 kişi çalışıyor

Akbulut, domates kurusunun pizzalarda, kahvaltılıklarda ve kenarlı adına bir nice şekilde tüketildiğini aktararak, şöyle konuştu:

“Bizdeki kahvaltı kültürü gibi onlarda da kurutulmuş domates kültürü var. Sabahları kahvaltıda tüketiyorlar. Kurutma alanımızda 60 ve hasat edilen arazilerde 60 kalkışmak amacıyla 120 sevimli çalışıyor. Kişi ekimlerimizin birlikte nahiye çiftçilerinden de domates almaktayız. Antrparantez kontratlı namına ekimlerimiz bulunan. Önümüzdeki yıl hedefimiz 5 bin ton domates zayıflatmak. Bu sene üstelik burada yaklaşık 3 bin titrem domates kurutuyoruz.”

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden Niğde’ye mevrut sezonluk işçilerden Mahmut Atlı bile günlük 100 dekarda 100 titrem domates kestiklerini anlatarak, “Çokça güzel kalitesi var. Kurutması birlikte çok sunturlu oluyor. Tuzla kurutma yapıyoruz, uzvi. İlaç filan bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

Share: