Fırıncılar zammı yalanladı

Bilim: İnci Erdoğan

Un çuvalının fiyatı arttı, ekmeğe tekrar remiks bekleniyor…

Dolar kurunun hızlı artışı sonrası akıbet 2 haftada un çuvalının fiyatı 200’den 360 TL’ye yükseldi. Kamudan müstacel bindi bekleyen fırıncılar, ekmeği 3-4 liradan satacağı sav edildi.

Atlatmak Üreticileri İşverenleri Sendikası Umumi Başkanı Âlem Kolivar, maliyet hesaplaması yapıldıktan sonra İstanbul’bile bazı fırınların bindirimli tarifeden satma yapacaklarını belirtti.

Zammın fırınlar açısından hal olmadığını vurgulayan Kolivar, vatandaşın kurum gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, zindelik ve akarsu üzere faturalarda devletin iskonto yapmasını beklediklerini kaydetti.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’dan ise ‘Atlatmak 4 TL olacak’ iddiasına yalanlama geldi.

Balcı, “Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın henüz de büyük sıkıntılarla yüz yüze kalmaması üzere katiyetle ama kesin müstelzim yapılacaktır” ifadelerini kullandı:

– Un fiyatları, cevher fiyatları, hareketlilik, doğal gaz ve suyun fiyatı gelişigüzel ahit değişmektedir fakat bu emretmek değildir kim tığ vatandaşlarımızı ekmeksiz bırakacağız. Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın henüz bile iri sıkıntılarla yüz yüze kalmaması amacıyla kategorik ama mutlaka müstelzim yapılacaktır. Ekmeğin 4-5 teklik olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İstişarelerle çözümden yanayız. Bu konuda bile kapımız herkese örtüsüz.”

Share: