Ömer Fethi Gürer’den Ekin Varlıklarıyla İlgili Araştırma Önergesi: “Kültürel ve Tarihi Değerler da Pahal Anlamda Soygun ile Yüz Yüze”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, çalınan ve nakız edilen hars varlıklarıyla ilişik TBMM araştırması açılmasını istedi. Gürer, ” Türkiye’nin değişik değerlerinin soyulduğu kabil kültürel ve tarihi değerleri birlikte güç anlamda soygun ile karşı karşıya. Icap elde edilen ürünlerin aslıyla düzlük değiştirilmesi evet da çalınmasından öte, gömü avcılarıyla Türkiye mapus deşik ediliyor. Bunun takibe alınması geçişsiz. Bu konuda icraat yapılması geçişsiz” dedi.

CHP Niğde Mebus Gürer, kaybolan, çalınan ya birlikte fek edilen kültür varlıklarının araştırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırı önergesi verdi. Gürer, konuya ilgili şu açıklamayı yaptı:

“YÜZLERCE TARİHİ ESERİN ÇALINDIĞI İFADE EDİLİYOR”

“Ülkemiz coğrafyası sıra ve firez zengini tıpkı coğrafya. Coğrafyanın ayrımlı bölgelerinde yapılan ilmî kazılarla esbak aydınlanıyor. Bu konuda de kocaman kazılar bitmeme ediyor. Bunun beraberinde, kazıların olduğu bölgelerin dışında saptanmış kurgan ve bir alanlarda çokça sayıda gömü avcısını kazançlı krizin bile getirdiği sorunlarla kazı yaptıklarını ve bazı tarihi eserlerin evet halel edildiği evet çalındığı da biliniyor. Ancak bunlardan henüz vahimi, Bakanlığın genel ağ sitesinde saha aldığı biçimiyle, Bakanlığa ilişkin müze, hususi müze, koleksiyoncular, harabelik yeri, kazı alanı ve değişik alanlarda çalınan veya kaybolan eserler düzlük alıyor. Bunlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sınırlı 90 müze, 17 hususi müze ve koleksiyoncularda yüzlerce tarihi eserin çalındığı de anlatım ediliyor.  Bu tabiatıyla ağırbaşlı bir uzanım. Bunun araştırılması gerekiyor.

“DEFİNE AVCILARIYLA TÜRKİYE DELİK DEŞİK EDİLİYOR”

Gâh eserler çalındıktan sonra yerine benzer içeriği ve özelliği sıfır asar ile yer değiştirildiği iddiaları birlikte var. Bunun üzere Sedir Araştırması yapılması için TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulundum. Çünkü Türkiye’nin farklı değerlerinin soyulduğu kadar kültürel ve tarihi değerleri bile alçak anlamda soygun ile karşı karşıya. Ister elde edilen ürünlerin aslıyla kayran değiştirilmesi ya dahi çalınmasından mavera, define avcılarıyla Türkiye cezaevi deşik ediliyor. Bunun takibe alınması lazım. Bu konuda çalışmalar yapılması geçişsiz. Geleceğe bırakacağımız kültür mirasımızın bu şekilde yok edilmemesi lazım.

“İFTİYAN BÖLGESİ DEFİNE AVCILARI TARAFINDAN TEVZI EDİLEN YERLERDEN BİRİ”

Dar dışına kaçırılan kâh eserlerin ülkemize mankafa gelişiyle ilgili çalışmalar vardı. Bunların arttırılması lazım. Ülkemizdekilerin de korunması lazım. Binlerce yerde hafriyat yapılabilecek potansiyel var. Höyükler galiba. Buralara levha konulunca, selen insanlarından önceki gömü avcıları gidiyor ve buralar hapishane deşik ediliyor. Niğde’dahi birlikte hakeza alanlar var. İftiyan bölgesi gömü avcıları eliyle tevzi edilen yerlerden birisi. Farklı köylerde dahi benzer durumlarla ilişik haddinden fazla sayıda referans bizlere ulaşıyor.

Türkiye genelinde icap kazı alanlarının, höyüklerin korunması beraberinde müze ve örenlik yerlerindeki tarihi eserin üstelik çalınmasının önüne geçilecek benzeri politikanın bu bağlamda geliştirilmesine ihtiyaç, hangi efsus ki ekin varlıklarımız bir yerde bulunmayan edilen ayrımsız süreç dahi sürüyor. Bunun önüne görevlendirmek için üstelik Meclis araştırması ile konunun kapsamlı ele alınması üzere Meclis Başkanlığımıza başvurumuzu yapmış bulunuyoruz.”

Share: