Nasser Şike Khelaifi: “Avrupa Süper Ligi destekçileri futbolu bölmeye çalışıyor”

Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Başkanı Nasser Al Khelaifi, Avrupa Süper Ligi (ESL) destekçilerinin futbolu bölmeye çalıştığını söyledi.

Sabık yıl april ayında kesinleşmemiş ayrımsız şekilde tanıtımı yapılan Avrupa Süper Ligi üzere kendilerine gönderilen katılma davetlerini reddeden Paris Saint-Germain Başkanı Desise Khelaifi, ESL’ye ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

ECA Başkanılığının beraberinde UEFA Yönetim Kurulu Üyesi birlikte olan Şike Khelaifi, çarşamba haset planlı ‘Avrupa Futbolunun Geleceğine İlişkin UEFA Kongresi’nde konuya değinerek, “Bazı insanlar bibi PR sunumları ile tarihi yeniden yazmaya ve futbolu bölmeye çalışıyorlar. Harbi kalkışmak gerekirse, onlar amacıyla üzülüyorum zira mazi, futbolu ve ekosistemini anlamadıklarını kanıtladılar” cümlelerine vadi verdi.

“Şampiyonlar Ligi’nin yeterince rekabetçi olmadığını duyuyoruz”

“Avrupa futbolunun ağız ağıza bozulduğunu iddia ediyorlar. Bu düşüncedeki takımlar hala turnuvalarda oynamaya bitmeme ediyorlar, bunu anlamıyorum” diyen Al Khelaifi, şöyle bitmeme etti:

“Güzeşte hafta, kulübümün düzlük aldığı gruptan eğin tura yükselenler serencam dakikada belirlendi. Hak ederek kazanan Benfica’yı tebrik kartı ederim. D Grubu’ndaki seçkin mızıka, grubu lider veya sonuncu kendisine bitirebilirdi fakat görünüşe göre bu yeterince kasırga verici değil; çözüm de onlarda. Şampiyonlar Ligi’nin yeterince rekabetçi olmadığını duyuyoruz. Fakat birçok iri kulüp kadro aşamasından çıkamadı. Bunlardan biri benim takımım bile olabilirdi, bu futbol. Bozuk ayrımsız aktör adına teniste oldukça ayrımsız deneyimim var. Size şöyle söyleyeyim; Rafael Nadal ve Roger Federer, spor tarihindeki sunu büyük oyunculardan ikisidir. Bunun nedeni herhangi bir ahit birlikte oynamaları değil. Zira çokça çalıştılar. Ne sıralamada oynarlarsa oynasınlar, seçkin karşılaşma önemliydi. Hiçbir devir yer gür oyunculardan oluşan sınırlı benzeri takım istemediler. Tenis ailesini savundular. Lütfen başarısızlıklarınızı mevsuk yakalamak üzere verdiğiniz örneklerde onların tam isimlerini kullanmayın.”

“Futbol kanuni benzeri kesim değil, toplumsal bire bir sözleşmedir”

Avrupa futbolunun geleceği belirlenirken tekmil paydaşların çıkarlarının dikkate alınması gerektiğini bile vurgulayan Hıyanet Khelaifi, “Cemi ligler, tam kulüpler, millî federasyonlar, taraftarlar ve yardımımıza ihtiyacı olan cümle topluluklar.. Özellikle taraftarları henüz aşkın düşünmemiz gerekiyor. Futbolda zatî çıkarın yeri yoktur. Ayrıca düzeltme tahsis etmek için aynı şeyleri yıkmamıza birlikte lazım bulunmayan. Sistemin içinden büyük tıpkısı fazlalık ayrım elde edebiliriz. UEFA ve ECA bunu geçtiğimiz yıl ortamında zaten gösterdi. Tekmil cevaplara sahip değilim ve seçkin şeyin mükemmel olduğunu söylemiyorum. Fakat ECA’üstelik, son görüşmemizden bu yana Avrupa futbolunu tıpkı araya getirdiğimiz amacıyla çekicilik duyuyoruz. Asla dinlenmemeliyiz. Bu yalnız kelle. Bugün burada cümle paydaşlarla ortaklaşa yapılacak çıktı husus var. Lütfen önümüzdeki birkaç kamer boyunca benzeri şeyi unutmayın: Futbol kanuncu aynı barışma değil, sosyal bire bir sözleşmedir. Taraftarlar sokaklarda protesto ederken kanuni taahhütler üzerine bağırmıyorlardı. Futbol; kulüpler ve oyuncular, oyuncular ve taraftarlar, taraftarlar ve özge paydaşlar beyninde kurulmuş tıpkısı bağdır. Bu asla değişmeyecek” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: