Mutedil ve Şarki Karadeniz’de “19 Eylül Gaziler Haset” törenleri

Trabzon, Kalaba, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Amaç Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Seyyah Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende konuşan Gezici Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına bel ederek, “İnşallah bu memlekette bire bir henüz savaşma imkânsız. Amma olursa üstelik 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Ulvi Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Atmaca ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Bölüm Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Vali Sonel, günün mazmun ve önemini tamlayan müşavere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Dinç Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Şehremini Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Tosun ile farklı tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün deme ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Selek okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişkin meşveret yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi Pek, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Ulu Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Katarakt, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile değişik ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmaz Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden her tür girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Doruk, “Bu nedenle muazzez milletimiz, tarih süresince bağımsızlık ve istikbalinden katiyen taviz vermemiştir. Arz pres şerait altında dahi şerif bildiği parçalanmamış değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu anlayışla akıntı eden kahramanlarımız, canından fariğ, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Güven Müdürü Sinan Erge, İl Güllabi Komutanı Kurnaz Miralay Saika Hürmetkâr, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, hava müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: