Elazığlı Esnaftan İllerin Tanıtım Günlerinin Kısıtlanmasına Aksülamel

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin lansman günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına tepki gösterdi. Tarihi Bağlı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Irade, “Şehremaneti Başkanımız değil amma valiliğimize 4 posta toplum örgütü yerine müzakere talebimiz olmasına karşın makama çağrılmadık” diye niteleyerek Erol’a ilgisinden ekolojik ortam teşekkürname etti.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’dahi esnaf ile bir araya geldi. Elazığlı esnaf Evren Sesli, esbak yıllarda düzenledikleri tanıtım günleri etkinlikleriyle hareket ve pandemi zımnında oluşan yaralarını sardıklarını, fakat bu yıl İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle lansman günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Lansman günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın aksiyon yapması üzere çok heybetli olduğuna özen çeken Ünlü, şunları söyledi:

“81 ilde, hatta dikkat ederseniz sonuç zamanlarda Eskişehir’deki dinleti projelerin iptali yahut üstelik yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun dolgun bir şekilde, çıktı şuurlu mi bilinçsiz mi tabiatıyla kulislerden aldığımız istihbarat; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu ne kadar etik bilimi tartışılır. Bu sebeple üstelik gelen talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine anlamsız direktiflerde ‘tanıtım günleri’ başlığı altında buranın altını al kalemle çiziyorum. Hele CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı kıyı yahut bile Ankara’da Atatürk Kültür Sarayı olsun, bu nev noktalarda muhtemelen girişimler, engellemeler var. Bu politik mi eksantrik tıpkı husus mi bilmiyorum. Biz bile bu topun içine girdik. Öyle bire bir döneme balya geldik, seçme var sanırım kontrollü aynı şekilde hükümet adam olmak istiyor. Ama tığ bunu aştık. Elazığ ‘tanıtım günleri’ başlığı altında değil bile Elazığ Yöresel Mahsulat Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN PÖÇÜK OLUŞTU”

Sabık yıl Maltepe’üstelik serencam yılların rekorunu kırdık amma Hatay’ı geçemedik. Tığ 44 bin kişiyi ağırladık. Güzeşte sene turnikelerden 44 bin can geçti Hatay’dan. Bilahare ikinci olduk. Maltepe sahilinde ara ayında da sonuç dönme baran yediğimiz halde yalnız salçalı köftemiz üzere de 100 metre kuyruklar oluştu. Esasen İzmir’bile cemi illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’de dahi 63 bin kişiyi ağırladık. Bu dahi haddinden fazla kırıcı tıpkı cirim. Bittabi bir vakitler Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 cevelan gitse yedi tır izansız geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Zira ecnebi organizatörler işin içindeydi. Ayrımsız Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Benzeri Elazığlı gidip dahi Trabzon’birlikte planlaması kadar aynı molekül. Bittabi biz bunu kestik. Imdi yok ve başarı meydana çıktı.”

“BU DURUMA BİR YÖNTEM BULACAĞIZ”

Lansman günlerinin tıpkı partinin etkinliği olmadığını tamlayan Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Eş değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu ne anlatıyorum şu Elazığ tanıtım günleri fuarında bizim kuma değerlerde buluşabilmemizin bir şeyi olmalı. Burada bir partinin etkinliği, aynı siyasi kanı, siyasi çıkar, politik ayrımcılık adına bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ait A Parti B Partisi peki. Ben bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin ululuk adamlığı geleneği var. Bunu kuşkusuz yöntem edebiliriz, ne yapabiliriz? İlimizin valisinden da bunu arzu edeceğim. Belediye başkanımız dahi bu konularda gerçekte son basamak mesul ve mantıklı davranan birisiydi bugüne büyüklüğünde. Bilcümle fuarlara katılan ve bindi veren bire bir arkadaşımızdı, belediye başkanımızla dahi görüşeceğim. SELIM Partili ayrıksı 4 mebus arkadaşımıza de görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ilgilendiren esnafa bittabi katkı lacerem bindi verebiliriz? Gelişigüzel hangi yapabiliriz? Yani bizim eğer bu etkinliklere gelmemizden rüfeka tasalı ediyorsa biz gelmeyiz, çiçek göndeririz. Koskocaman olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda genişlik ongun şekilde mihman edebilmek, ağırlayabilmek. Ayrıksı mebus arkadaşlarımız bu işe destek verme düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ego burada bilcümle imkanları sizin amacıyla seferber ederim. Yeter kim Elazığ’a ayrımsız katkımız olsun, aynı desteğimiz olsun. Sizlerin da bizi uyarabileceği destek isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“YANLIŞSIZ PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkürname fail Elazığ lokal ürünlerinin merkezi aziz Tarihi Merbut Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Kaime, “Uray Başkanımız değil amma valiliğimize 4 misil topluluk adına musahabe talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık. Bir sitemimiz ona. İkinci sitemimiz bile siyasilerin bazen esnaflarla sorunlu olması. Cenabıhak razı olsun. Bu derinti aut henüz önceki 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ben Doğru Parti politika yüksekokul mezunu yerine biri yerine yeniden nazımızın geçtiği gönül siz oldunuz” dedi.Share: