Milletvekili Arvas karakovan bal hasadı yaptı

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van’dahi arıcılık işleyen 874 pres ve kestirmece 170 bin kovan bulunduğunu belirterek, “İl genelinde yıllık 2 bin 500 titrem bal üretimi yapılıyor ve bu rakamda ülkemizin bal üretiminin yüzdelik 2,5’ine denk geliyor” dedi.

YANLIŞSIZ Tümen Van Mebus Abdulahat Arvas, birlikte mevcut Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Say ve İş Kurumu İl Müdürü Hidayet Sevimli ile 2022 yılı bal hasat sezonu dolayısıyla Ömer Akbulak tarafından planlı karakovan bal hasadı programına katıldı. Karakovan bal hasadı fail Arvas, Akbulak ailesine teşekkür ederek sezonun kıvrak ve artımlı olmasını diledi. Planlı programda mütenevvi değerlendirmelerde mevcut Saylav Arvas, Türkiye’nin kovan sayısı itibarıyla dünyada üçüncü, bal üretimi itibarıyla ise ikinci sırada bulunduğunu belirterek, DOĞRU Tümen hükümetleri döneminde sağlanan 792 milyon destekle kapçık sayısının serencam 20 yılda yüzde 110 artarak 9 milyona ulaştığını, bal üretiminin ise yüzde 40 artarak 100 bin titrem olduğunu söyledi. SELIM Fırka Milletvekili Arvas, Van’ın efdal rakımlı yaylaları ve varlıklı florası ile arıcılığın şanlı merkezlerinden tıpkı olduğunu belirterek, sektörün seçkin sene büyüyerek elan çok istihdam sağlayıcı bir sağlık kapısına dönüştüğünü kaydetti. Van’ın ekosistemi, endemik nebat türleri ve serbest meraları ile sektörde ruh gösteren üreticilere şanlı fırsatlar sunulduğunu belirten Arvas, söz konusu bu avantajların bundan sonra hesaplı eklenmiş değere dönüşmesi gerektiğini belirtti. Van ile ilişik verileri bile paylaşan Milletvekili Arvas, Van’da arıcılık işleyen 874 işletme ve kısaca 170 bin kapçık bulunduğunu paylaşarak, toprak genelinde almanak 2 bin 500 titrem bal üretimi yapıldığını, bu rakamında ülkemiz bal üretiminin yüzde 2,5’ine balya geldiğini açıkladı. Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle yemeden içmeden bu sene için Van’a 2 milyon TL bindi ödemesi yapıldığını belirten Saylav Arvas, 200 müstahsil süresince arıcılık kursu düzenlenerek kudretli olanlara şehadetname verildiğini hatırlattı.

Milletvekili Arvas, önümüzdeki sezonda desteklerin devam edeceğini belirterek, bakanlık eliyle müracaat fail üreticilere yüzde 50 hibeli arıcılık alet ekipmanlarının verileceğini duyurdu. SELIM Fırka Van Milletvekili Abdulahat Arvas, “Yapılış ve düz belirleme çalışmaları devam eden Van Tarımsal Araştırma ve Eğitim Bilimi Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde açılması planlanan arıcılık birimi ile gelişigüzel hükümetimizin sağlayacağı destekler, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün çalışmaları ve bağımlı kim altın üreticilerimizin emeği ve gayreti ile inşallah ilimizdeki bal üretimi daha da artacaktır. Bu araç ile esasen tekmil üreticilerimize yavuz ve artımlı kazançlar diliyorum” dedi. – VAN

Share: