Milli Eğitim Bakanı Özer, Kütahya Valiliği’ni konuşma etti Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3 bin kullanılmamış anaokulu ayırmak için yola çıktıklarını belirterek, bunlardan 1710’unu 2022-2023 eğitim bilimi talim yılı bakımından şu temel büyüklüğünde açtıklarını bildirdi.

Kütahya Valiliği’ni müzakere fail Özer, İl Terbiye Değerlendirme Toplantısı’nın arkası sıra yaptığı açıklamada, bu ilde ihya çalışmalarından büyük onarımlara, bakir ekol yapımlarına büyüklüğünde muhtelif başlıklarda Milli Eğitim Bakanlığının programında 606 milyon teklik yatırımın bulunduğunu söyledi.

Nazır Özer, Kütahya’ya ilave yatırımlar kazandırıldığını dile getirerek, “Bugünkü değerlendirmemizde 490 milyonluk arttırma tıpkı yatırımı Kütahya’mıza kazandırdık. Ayrıca, okulların 2022-2023 eğitim tedris yılına hazırlıklarıyla ilgilendiren 22 milyonluk bire bir ödemeyi okullarımızın tamamına gönderdik. Dolayısıyla bugünkü ziyaretimizle Kütahya’nın 606 milyon liralık yatırımını 1 milyar 118 milyon liraya çıkartmış bulunuyoruz. Bu yatırımların Kütahya’mıza filinta hayırlı olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Özer, devlet genelinde okulların güçlendirilmesi çalışmalarına ciddilik verdiklerini hatırlattı.

Türkiye’birlikte okulların depreme dayanıklılıklarıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını aktaran Özer, “Ihya çalışmalarını çabuk ayrımsız şekilde nihayetlendiriyoruz. İnşallah Türkiye’nin balaban ayrımsız kısmında ustalık tıpkı aksaklık olmazsa ihya çalışmalarını nihayete erdireceğiz.” bilgisini verdi.

Vekil Özer, bu bağlamda Kütahya’bile mütezayit 29 okulun da yıl sonuna kadar güçlendirme çalışmalarının tamamlanacağını anlattı.

“Bu dönme ağırlığımızı meslek öncesi eğitime verdik”

Ekol öncesi eğitime de büyük ehemmiyet verdiklerini anlatım eden Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı serencam 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimin eksiksiz kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 90’ın üzerine çıkartmasına rağmen okul öncesinde istediğimiz noktada değildik. Nedeniyle bu çevrim ağırlığımızı okul öncesi eğitime verdik. Eksiksiz Türkiye’de, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlatmış olduğumuz seferberlik kapsamında 3 bin bakir anaokulu ayırmak amacıyla yola çıktık. Şu asıl kadar 1710 anaokulunu cemi Türkiye’da 2022-2023 terbiye tedrisat yılı bakımından açmış bulunmanın mutluluğunu taşıyoruz. Kestirmece 14 bin 80 henüz esas sınıfı açtık. Zımnında ilk defa bu kadar güdük süre içerisinde okullaşma oranlarında haddinden fazla kırıcı bir artışa sefer açtık. Yani 6 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 5 yaştaki okullaşma oranları yüzde 78 iken bugün itibarıyla bu büyüklük yüzdelik 94’e çıktı. Hoşur çokça bodur süre içerisinde mecmu Türkiye’da seferberlik kapsamında çalışmalarımızı anında tamamlayarak Türkiye’nin meslek öncesiyle ilişik eğitimde fırsat eşitliğiyle ilgilendiren çokça önemli aynı etap kaydetmesine arkadaşlarımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayeleriyle erişmiş olmanın da iri mutluluğunu duyuyoruz.”

Özer, 2022 yılı sonuna kadar 3 bin anaokulunu tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Bütçeyle ilişkin sıkıntılarının olmadığını anlatan Özer, “İnşallah parçalanmamış Türkiye’ye hoppadak 3 bin anaokulu değil belki 3 binin üstelik üzerinde anaokulunu yaptığımızı ve eğitime kazandırdığımızın müjdesini paylaşacağız. Bu çerçevede ikisi hususi eğitim bilimi anaokulu girmek üzere Kütahya’mıza ilave 7 anaokulu yapacağız. Bunlardan 5’i merkezde, ikisi Tavşanlı’üstelik inşa edilecek.” diye konuştu.

Kütahya Valisi Yüksek Çelik, ziyaretin arkası sıra Bakan Özer’e porselen debbağ ve vazo armağan etti.

Ziyarette, DOĞRU Fırka Kütahya milletvekilleri İshak Gazel ve Ceyda Ciddi Erenler, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Mustafa Önsay, kamu çekicilik ve kuruluşlarının yöneticileri ile farklı ilgililer hazır bulundu.

Share: