Kastamonu’da iple Kavgacı Kanyonu’na inip içki terasın altında yer temizliği yaptılar

Kastamonu’bile içki terastan iplerle Kavgacı Kanyonu’na nazil 4 gönüllü, doğadaki çöpleri topladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediyesi ve Milli Parklar Yeryüzü Dağları Yazıhane Müdürlüğü gelişim birliğinde muteber “Kanyonu Temizliyoruz Projesi” kapsamında Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Bilgelik Haberal, dokümanter yapımcısı Gıyap Salcıoğlu, Artvin Yusufeli Alpinizm ve Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Emniyetli Bülbül ile Erzurum İspir Belediyesinden Bülent Erkan, iplerle Kavgacı Kanyonu’nda mevcut içki terasın altında 75 metreye inip saffet yaptı.

Toplanan çöplerin doldurulduğu torbalar dahi iple yukarıya çekildi.

Vukuf Haberal, AA muhabirine, tabiatı, kaynakları müzaheret etmek ve sürdürülebilirliği nail olmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanyonda çöp olduğunu görmeleri üstüne toplumsal takı projesi uygulamak istediklerini tamlayan Haberal, “Alpinist arkadaşlarımızla içki azimet terasından iplerle 75 metre büyüklüğünde indik. 2 saat günahsızlık yaptık. Sonradan iple çıktık. Amacımız doğayı koruyup gelecek nesillere tezyit etmek.” dedi.

Fıkdan Salcıoğlu ise farkındalık rekzetmek için yola çıktıklarını dile getirerek, “Turizm destinasyonlarında en balaban dava, kasaba kirliliği. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Kastamonu’muzda insanlara gösterebileceğimiz çokça güzel değerlerimiz var ancak yeryüzü iri sorunlardan biri, yer kirliliği. İnsanlar ambalajlarını, pet şişelerini rahatlıkla gezdikleri yerlere bırakıyor. Doğa, belde bizim, ati nesillerimize akman bir doğa bırakmalıyız.” diyerek konuştu.

Bülent Erkan üstelik projeyi farkındalık ihdas etmek ve belde kirliliğinin önüne geçmek için hayata geçirdiklerini kaydetti.

Share: