Kastamonu’da şap paniği! 16 köye giriş ve çıkışlar yasaklandı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine kapalı Aşağışehirören ve Yukarışehirören köyünde şap hastalığı görüldü. Şap hastalığının görülmesiyle gelişigüzel Kastamonu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hastalığın görüldüğü köylerde methal ve çıkışları yasakladı.

HAYVAN PAZARI KAPATILDI

Ayrıca Taşköprü’nün Aşağışehirören ve Yukarışehirören köylerinde yaklaşık 2 kilometrelik alanda karantinaya alındı. İki köyün karantinaya alınmasının peşi sıra hazırlık için Taşköprü Enerjik Efsanevi Pazarı bile ikinci aynı emre kadar kapatıldı.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Öte yandan, Kastamonu’nun merkeze kapalı Kuzyaka bölgesinde 14 köyde şarbon hastalığı görüldü. Hastalığın görülmesiyle birlikte Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Baytar Hekimler Odası Başkanlığı ekipleri, Kuzyaka bölgesinde bulunan 14 köyü karantinaya alarak methal çıkışları yasakladı. Şarbon hastalığının hayvanlardan insanlara geçebilen alelhusus akciğer ve deriyi etkileyen tıpkı hastalık olmasından dolayı Kastamonu İl Esenlik Müdürlüğü ekipleri bile filyasyon çalışması yaptı. Karı karı gezen filyasyon ekipleri, temasta mevcut evet bile çor belirtisi tanıdık vatandaşları takibe alarak tedavilerinin yapılmasını sağladı. Kuzyaka bölgesinde alınan tedarik ve önlemler sonrasında hastalığın etkisini yitirmesi ile birlikte karantina uygulaması kaldırıldı.

Share: