İzmit Şehremini Özgürlük, KÖLE İstanbul Başkonsolosu Eadeh’ı Ağırladı

İzmit Belediye Reisi Fatma Kaplan Hürriyet, ABD İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh’ı ağırladı. Komutan Hürriyet, İzmit Belediyesi’nin çalışmaları ile ilgilendiren Julie A. Eadeh’a bilgi verirken; Başkonsolos Eadeh, “İzmit’in tıpkısı karı vasıtasıyla yönetildiğini görmekten çok gurur duydum” dedi.

İzmit Eş Girişimciler Merkezi’nde yetiştirici kadınlarla tıpkı araya gelen KÖLE İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh, elan bilahare İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i makamında ziyaret etti. Komutan Hürriyet, İzmit Belediyesi’nin kadınlar, çoluk çocuk ve çocuklara müteveccih projeleri ile kültürel ve tarihî alanda yaptığı çalışmalarla ilgilendiren Başkonsolos Eadeh’la vukuf paylaştı. İzmit’i bir kadın liderin yönetmesinden dolayı çokça mutlu olduğunu kaydeden Julie A. Eadeh da çalışmalarından ufuk Başkan Özgürlük’i kutlama etti.

HÜRRİYET: “KADINLARA VE ÇOCUKLARA ÖNCELİK VERİYORUZ”

Başbuğ Özgürlük, şöyle konuştu:

“Kentimize alımlı çalımlı geldiniz. Bu ilişkilerin alelhusus şehir ve büyüklük namına geliştirilmesini çokça önemsiyoruz. Türkiye’nin bir tane kademeli seçim sistemiyle seçilen geçmiş avrat belediye başkanı 1968 yılında İzmit Belediye Başkanı Leyla Atakan’dı. 50 sene sonradan ikinci kadın komutan ego oldum. Kadınların yönetimdeki başarısı bizim şanlı. O yüzden bile uray çalışmalarımızı kadınlar, çoluk çocuk ve çocuklara evleviyet vererek yapmaya çalışıyoruz.

“KADIN YÖNETİCİ SAYIMIZ YARIDAN AŞKIN”

Kadın Girişimciler Merkezi, kreşler ile ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ücretsiz yetişek merkezleri bu çabamızın konkre halidir. Ailelere iktisadi destek ita için çalışıyoruz. Avrat Girişimciler Merkezi bu anlamda birlikte koskocaman. Çok kısık sayıda kadına ekonomik hürriyet ölçü anlamında bile bir ceht içerisindeyiz. Belediyemizde eş hoşgörülü sayımız yarıdan aşkin. Şehremaneti bütçesinin yüzde 80’nini kadınlar yönetiyor.

HÜRRİYET, NİKOMEDİA KAZILARINDAN BAHSETTİ

Kocaeli sanayi kenti yerine bilinir. Ama bunun birlikte toplumsal, kültürel, konuşma ve ruz yaşantısı dahi berenarı cesim. İzmit, Nikomedia olarak İstanbul’dan ilk 46 yıl Roma’ya başkentlik yapmış bir şehirdir. Kültür Bakanlığı ile eş tıpkısı hafriyat çalışması yapıyoruz. Acun üstünde örneği sıfır Roma’ya ilişik renkli rölyefler ve Türkiye’deki 7 Herkül heykelinden bire bir tanesi hafriyat yaptığımız yerden bundan sonra.

“UMUM, LEYLA ATAKAN’I UNUTMADI”

Leyla Atakan’ın hayatını anlatan dökü-drama türünde benzeri dokümanter film çektik. O dönemde tıpkı kadının uray başkanlığını kazanması Türkiye’bile çivi başına ayrımsız görüngü ergin. Leyla Eş say arkadaşları ile birlikte gidiş geliş kazası geçirip hayatını kaybetti. Amma el onu tek unutmadı. Biz da onun hayatını, o dönemki mücadelesini, kadının siyasetteki yerini anlatan belgesel film yaptık.

“11 ŞUBAT’TA FİLMİN GALASINI YAPACAĞIZ”

Bu film kadınlara benzer olması yerine koskocaman. İstenirse kadınların bir nice şeyi başarabileceğini anlatan aynı film olacak. Ulusal ve arsıulusal festivallerden 17 çıngı bağış aldık. 11 Gücük Ay akşamı filmin galasını yapacağız. Bire Bir zamanda kente dair tıpkısı film festivali başlatacağız. Kocaeli, yaşanmışlıkları ve geçmişi haddinden fazla diri aynı şehir. Bu kentin kültürü, kayda geçirilmesi müstelzim büyük olaylar içeriyor.

“KIYMETLİ BİR TARİHSEL HİKAYE”

Azize Santa Barbara dahi İzmitlidir. Onun kulesi adına sabık düzlük İzmit Belediyesine ilişik. Şu anda oranın kente henüz mebzul anlatılması ve yaşatılması için ayrımsız çabamız var. Eşsiz benzeri tarihsel hikaye. Bu konuya hassasiyetle yaklaşıyoruz.”

EADEH: “ÇOK ETKİLENDİM”

İzmit’te olmaktan balaban mutluluk duyduğunu tamlayan Julie A. Eadeh ise şunları söyledi:

“İzmit son paye özel tıpkısı kayran. İnsanları serencam etap munis. Eş Girişimciler Merkezi’nden çokça etkilendim. Kadınların kadına arkalama ettiğini almak benim üzere serencam mertebe delici oldu. Çok molekül da öğrendim. Keçenin kumaş haline getirilişini çekmek serencam aşama demet çekiciydi. Kadınlar ve füru amacıyla sunulan bindi çok altın. Özellikle birlikte kadınların evden çalışmaya devam edebilmeleri çokça domuzuna.

“HADDINDEN FAZLA ALIM DUYDUM”

Dün birlikte Kocaeli aksiyon dünyasından insanlarla bire bir araya gelme fırsatım oldu. Bu benim İstanbul dışındaki önceki ziyaretim. Kocaeli, hem Amerikan şirketleri üzere hem bile Türkiye ekonomisi için balaban ehemmiyet taşıyan ayrımsız site. Burada neşelilik gösteren 20’den fazla Amerikan şeriklik var.

Burada olmaktan çokça mutluyum. Önderlik pozisyonunda olan benzeri kadını dercetmek üstelik haddinden fazla mutluluk donör. İzmit’in tıpkı karı vasıtasıyla yönetildiğini görmekten haddinden fazla hava duydum.

“ÖNCELİK NAMINA GÖZÜYORUZ”

Kadınların birbirini henüz ileriye taşıması sonuç evre önemli. Başkonsolosluk ekibimizin yarısından çoğunun eş olması ayrı tıpkısı gurur kaynağı. KÖLE Dışişleri Bakanlığı adına kadınların liderlik pozisyonunda henüz çok vadi almasını benzeri evleviyet yerine görüyoruz.”
Share: