Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Kocaeli’de aksiyon dünyası temsilcileriyle buluştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, dünya ekonomisindeki gelişmelere ilgilendiren, “Cemi ülkelerin maruz kaldığı, 2. Dünya Savaşı sonrasında ihtimal dahi yaşanan bu sunu metin süreçten Türkiye, güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır.” dedi.

Kocaeli Valiliğini ziyaret eden Nebati, Ilbay Seddar Yavuz’dan kentteki icraat hakkında hikmet aldı.

Basına merbut gerçekleşen ziyaretin peşi sıra Bitkisel, Kocaeli Ticaret Odası’nda planlı “İş Dünyası Buluşması” programına katıldı.

Bitkisel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin adeta dinamosu olan Kocaeli’nin, sadece sanayisiyle değil, tarımdan turizme kadar bilcümle değerleriyle Türkiye’nin adeta projektör bire bir yıldızı konumunda olduğunu söyledi.

Kocaeli’nin eş olduğu konuşu potansiyeli rakamlarla anlatan Nebati, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki iktidarları süresince kentin ihracatının şahlandığını ve 11 kattan aşkın artırdığını kaydetti.

“Bu yıla elan olumlu benzeri ortamda antre yaptık”

Bitkisel, 2020 yılında zirve fail salgının etkilerinin azaldığı süreçte, 2022 yılının şubat ayında başlayan Rusya- Ukrayna savaşıyla global ekonominin bakir benzeri yer sarsıntısı yaşadığını anlatarak, emtia fiyatlarındaki hızlı yükselişler, tedbir sorunları ve mütezayit nakliye maliyetleriyle tamam ülkelerde enflasyonun serencam fire asrın zirvesini sınav ettiğini dile getirdi.

Bu yıla henüz müspet bire bir ortamda giriş yaptıklarına işaret fail Bitkisel, şöyle bitmeme etti:

“Son dönemde emtia fiyatlarındaki gerilemeyi, mal politikalarındaki sıkılaşmanın yavaş yavaş sonlarına gelinmesiyle birlikte toptan mali koşullardaki iyileşmeyi ve Çin’in salgın önlemlerini gevşetmeye başlamasını olumlu gelişmeler namına gözlemliyoruz. Bilcümle ülkelerin maruz kaldığı, 2. Dünya Savaşı sonrasında ihtimal dahi yaşanan bu sunma mukavemetli süreçten Türkiye, güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. Bu başarının temelinde, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde 20 yıldan bu yana elde ettiğimiz kazanımlarla alay malay envestisman, istihdam, istihsal ve ihracata odaklanan Türkiye Ekonomi Modelimiz vardır. Ekonomimiz, 2022 yılının önce üç çeyreğinde yüzdelik 6,2 büyüyerek G-20 ülkeleri ortada genişlik acul büyüyen ülkelerden biri olmuştur. 2022 yılının önce 11 ayında istihdamımız 1 milyon 618 bin can artarak mecmu istihdamımız 31,6 milyon kişiyle tarihi zirvesine ulaşmıştır. İhracatımız 2022 yılının herhangi bir ayında rekor tazelemiş ve yıl böylece 254,2 bilyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Farklı taraftan turizm sektörümüz de 2022 yılında berenarı dinç bir takat sınırı sergiledi. 2022 yılında, turizmin altın yılı olan 2019 yılını dahi aşmış olacağız. Öncü göstergeler, turizmdeki bu başarımızı 2023 yılında bile sürdüreceğimize belen ediyor. 2022 yılında küsurat enerji fiyatları ve altın ithalatı dolayısıyla akan kilitsiz küreksiz çoğalma gösterse da enerji ve kızıl dünya cari çok vermeye devam ediyoruz.”

“Enflasyonda üstelik son dönemde bulutsuz benzeri gerilemeye şahit olduk”

Bitkisel, hükümetlerimiz döneminde finansal düzen bağı alanındaki cıvıl cıvıl ve kararlı duruşlarını hep sürdürdüklerinin altını çizerek, “Düzem Korumalı Yatırım ve Katılma Hesaplarının Hazineye denge olacağına dair eleştiride bulunanlar, bütçe gerçekleşmelerinden sonraları adeta dilsiz olmuş durumdalar. Çünkü, 2022 yılında uyguladığımız kül sübvansiyonlara, enflasyonla savaşım kapsamında vazgeçtiğimiz vergilere ve sağladığımız arttırma içtimai desteklere karşın bütçe açığının milli gelire oranı akıbet 20 yılın en iyi performanslarından birini göstermiştir. AKARSU tanımlı namus borcu stokunun milli gelire oranını ise 2022 yılı üçüncü çeyrekte yüzdelik 34,8’e kadar indirdik kim bu izzet yüzde 60 olan Maastricht Kriterinin ve yüzdelik 86 olan AB ortalamasının oldukça altında kalmıştır.” diyerek konuştu.

Enflasyon rakamlarına değinen Bitkisel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enflasyonda bile sonuç dönemde münhal tıpkı gerilemeye tanık olduk. İlerleyen aylarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da anlatım ettiği kadar enflasyon yüzdelik 50, 40 ve 30’lara akilane gerileyecektir. Ayrıca, enflasyonun olumsuz etkilerinden vatandaşımızı destek olmak üzere aldığımız tedbirlerin bazılarını sizlere uyarmak isterim. Meskenlerde yüzdelik 18 olan KDV oranını 8’e indirdik. Evlerde saf gazın yüzde 80’ini elektriğin ise yüzdelik 60’ını sübvanse ettik. Bu kapsamda, evre halkı maaş 1000 liralık doğal gaz faturası ödüyorsa o habbe ısınması işin kestirmece 4 bin teklik faturayı dahi bütçemizden karşılıyoruz. Cari açıktan zaman vuranların bunları dahi görmesi, bizim herif odaklı politikalarla ilerlediğimizi birlikte söylemesi gerekir. Besin, sililik ürünleri ve yeme içme hizmetlerinde KDV indirimlerine gittik. 290,4 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtik. 2023 yılında kesin asgari ücreti yüzde 54,7 artırarak 8 bin 506 liraya yükselttik. Asgari ücretten sağlık ve kaşe vergisi kesintisini kaldırdık ve bu uygulamayı tamam ücret gelirleri üzere uygulanan kıldık. Bu sene için işverenlere sağlayacağımız minimum ecir desteğini 100 liradan 400 liraya çıkardık.”

“Kazancın yüzde 50’sini dirimlik vergisinden muaf tuttuk”

Nebati, verdikleri desteklerle tıpkı taraftan toplumsal korumayı, gayrı taraftan da hareket dünyasının daha kompetitif tıpkı kuzuluk dönüşmesini sağladıklarını belirterek, böylecene selektif yüreklilik yaklaşımlarını katkısıyla KOBİ kredilerinin, bugün ticari kredilerdeki büyümenin sürükleyicisi konumunda olduğunu kaydetti.

Seviye etkisinden arındırılmış almanak KOBİ kredi büyümesi ince dönme ortalamasının, tekmil 4 katına yükselerek yüzdelik 89,2 seviyesine geldiğini nâkil Nebati, KOBİ’lerin kullandıkları yüreklilik hacminin, 2022 başında 1 trilyon liranın belli belirsiz sadık üzerindeyken, sene sonu bakımından 2 trilyon lirayı aşmış durumda olduğunu bildirdi.

Nebati, bu yaklaşımlarını sürdürdüklerini, 200 milyar teklik kefillik imkanı karşılığında kısaca 250 bilyon liralık finansmanı özellikle KOBİ’ler oluşmak için umum işletmelerin kullanımına sunduklarını dile getirerek, katılımcılara bu paketlerden yararlanmalarını tavsiye mektubu etti.

Özge taraftan vergi kanunlarında modellerinin koskocaman tıpkısı amacı olan ihracatı isteklendirme edecek mukavim haddinden fazla düzenlemeyi üstelik hayata geçirdiklerini anlatan Nebati, “İhracat fail kurumların ihracattan elde ettikleri kazançlarına uygulanacak kurumlar vergisi oranını 1 benek indirdik. Kısım ayrımı yapılmaksızın yapım ettikleri malları doğrudan ihraç fail imalatçılara, dış satım bedelinin yüzde 10’una büyüklüğünde devreden KDV tutarı ile sınırlanmış olarak iadeli talep etme imkanı getirdik. Tamlık yükümlü nesep kişilerin, elektronik tecim gümrük beyannamesiyle gerçekleştirdikleri para ihracatı kapsamında elde ettikleri kazancın yüzdelik 50’sini gelir vergisinden affedilmiş tuttuk.” ifadelerini kullandı.

“ciharıyek yanımız yayın ve bakım siyasetimizin anıtsal örnekleriyle komple”

Bitkisel, sonuç 20 yılda ülkenin ciharıyek köşesinin alışılmadık bir didar kazandığını, muttasıl baş başa verdikleri kül emeklerin karşılığını bulduğuna değinerek, şöyle devam etti:

“dört bir yanımız yapıt ve bakım siyasetimizin abidevi örnekleriyle doludur. 90’lı yıllarda, tıpkısı kurulup bir dağılan ortak yönetim hükümetleriyle sonsuz dümen krizleri güçlü, içe bulutlu Türkiye’yi ayrımsız hatırlayın. Benzeri birlikte milletimizin iradesini arkasına kayran Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde adeta şaha koruyucu Türkiye’mize bakın. Hz. Mevlana ‘Mücevherler vakitle alınabilir amma vakitler mücevherle alınamaz’ diyor. Türkiye’nin tekrar 90’lardaki kabil dümen krizleriyle masaların altında dönen türlü kadem oyunlarıyla ithal adlar ve gereksiz masallarla kaybedecek değil 5 senesi, benzeri dakikası birlikte yoktur. Milletimiz, 20 yıldan bu yana iradesini kuşkusuz kemiksiz tıpkı şekilde istikrardan, kalkınmadan, güçlü ve büyüyen Türkiye’den yana koyduysa bu misil birlikte kaosa ve namına haddizatında hizmetkarlık değil, efendilik boşaltmak isteyenlerin alacak oyunlarına kesinlikle geçit vermeyecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye’nin istikameti muhtemelen, önü açıktır. Bizim ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuz haddizatında ayrımsız vizyon olmanın ötesinde, seçkin çağ sizlerle beraber mensur ettiğimiz yarınlarımızdır. Ülkemizin bu mutlu yolculuğunda, fabrikalarda, tarlalarda, bilgisayar başında yahut dış satım peşinde dünyanın özge ucunda say veren, çalma döken seçme birinize ve cümle vatandaşlarımıza arz kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum. Daha beraberce yazacağımız nice muvaffakiyet hikayeleri var. Türkiye Yüzyılını nesir edecek olan birlikte işte bizim bu birliğimiz ve kuma gayretlerimizdir. Ne diyoruz o halde; ‘Durmak namevcut, yola devam.’ Beraber çalışacağız, beraber terleyeceğiz, beraber koşturacağız. Birlikte Türkiye Yüzyılını nesir edeceğiz. Fiilen, fiilen, çalışarak…”

Icra Vekili Bitkisel’nin konuşmasının peşi sıra toplantı, basına ilişkin bitmeme etti.

Share: