İSTANBUL-BAKAN ERSOY ÜLKEMİZE GELEN MUVAKKAT 40 MİLYON, GELİR 35 MİLYAR DOLAR

Atatürk Hars Merkezi’nde düzenlenen 2022 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hedeflerimizi 47 milyon gezmen 37 bilyon dolar namına üst taraflı revize etmiştik. Yılsonu hedefimizi yeniden revize ediyoruz. 50 milyon turist, 44 milyar dolar yerine yılsonu hedefimizi üst yöne düzeltilmiş etmiş oluyoruz. Ilkgüz sonu itibariyle ülkemize gelen bulaşıcı sayısı 40 milyon 246 bin oldu. Gelir bile 35 bilyon dolar oldu dedi. Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Ekin Merkezi’nde planlı 2022 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Nazır Ersoy, 9 aylık turizm verilerini ve hedefleri açıkladı. Ersoy, Turizmde haddinden fazla bol ayrımsız sezon geçirdik. Sene başındaki hedefimiz 42 milyon gezici, 35 bilyon dolar gelirdi. Küçük Ay böylelikle Karadeniz’deki çatışma ortamıyla moraller bozulmuştu. Bütün hedefleri zir makul revize edeceğimizi beklerken tığ fevk akla yatkın revize ettik. Çıktı krizle bağışıklı olmayı öğrendik. İlk revizyonumuz 28 Temmuz 2022’birlikte yaptık. Hedeflerimizi 47 milyon gezmen 37 bilyon dolar adına yukarı yönlü düzeltilmiş etmiştik. Yılsonu hedefimizi gine revize ediyoruz. 50 milyon gezmen, 44 milyar dolar namına yılsonu hedefimizi üst yöne rötuşlu etmiş oluyoruz. Eylül sonu itibariyle ülkemize gelen palyatif sayısı 40 milyon 246 bin oldu. Sağlık dahi 35 milyar dolar oldu. Bu bile yılsonu hedefinin ne kadar realist olduğunu bize gösteriyor dedi.

TURİST SAYISINDA 2019 VERİLERİNİ YAKALAYACAĞIZ

Nazır Ersoy, 2019 yılında alıngan rekora verilerin çokça yaklaştığını gördüklerini ve TÜİK verilerindeki değişimden de bahsetti.

Krizlere muafiyet kazanıldığını tabir eden Ersoy, sair ülkelerin verilerinin 7 aylık hesapladığına dikkat çekerek, Bizim rakip namına belirlediğimiz ülkeler, İspanya, İtalya ve Yunanistan. 2019-2022 7 aylık verileri kıyasladığımız ant İspanya gezici sayısında yüzdelik 18 geride, İtalya yüzdelik 29, Yunanistan yüzdelik 12 geride. Türkiye 7 aylık verilerde yüzde 7 geride. Yılsonunda beklentimiz eksi 3 ile tutmak. Neredeyse 2019 verilerini gezgin sayısı adına yakalamış olacağız diye konuştu.

YILSONUNA ARTI 18 İLE KAPATACAĞIZ

Ersoy, Dirimsel bacağından bakıldığında ise, İspanya yüzdelik 6 geride, İtalya yüzdelik 13 geride, Yunanistan yüzde 4 gerideyken biz 7 aylık veride 2019’a göre yüzde 12 artıdayız. İnşallah yılsonunu yüzdelik 18 pozitif ile kapatacağız dedi.

TANITIMLAR SAYESİNDE MİCHELİN RADARINA GİRDİK

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın çalışmalarına dahi değinen Ersoy, tanıtımın önemine dikkat çekerek, Türkiye TGA’da belirtik uzaklık yer koca ve sunma enerjik lansman işleyen büyüklük oldu dedi.

Michelin Rehberi’ne bile dikkat calip Bakan Ersoy, 21 April 2022’birlikte Michelin Rehberi’nin İstanbul’bile lansmanı oldu. 11 Ekim’dahi yıldızlama töreniyle sertifikasyonlarını dağıttı. Kalifiye seyyar istiyorsanız turizm gelirlerinizi tasarruf etmek istiyorsanız atmanız gereken adımlar var. Ayrımsız tanesi lansman, tıpkısı tanesi uluslararası rekabet eden, potansiyeli olan ürünlerinizin çabucak Türk firmaları yoluyla değil uluslararası firmalar eliyle tescil edilmesi gerekiyor. Türkiye yerine tescil etmeniz yeterli olmuyor. Biz ilk kez yapılması müstelzim adımları attık, ısrarlı takiplerimiz sonucunda, tanıtım dahi yapmamız sebebiyle Michelin radarına girdik ve restoranlarımızı tayin etmeye başladı. Hep 53 restoran takibe ayar görüldüdedi.

KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NE 5 İLAVE ŞEHİR

Konuşmasında Firez Yolu Festivalleri’hangi da değinen Vekil Ersoy, Vatandaşımızın kültüre dümdüz erişimini festivallerle hedefliyoruz. Hars ve konferans etkinlikleri yardımıyla sanatçılarımıza destek oluyoruz. Destinasyonun tanıtımını, özellikle Türkiye ve sonrasında dünyada bilinirliğini artırıyoruz. Bu bile turizm geliri yerine kalın kafalı dönüyor. Turizm gelirinden elde ettiğimiz gelirlerin aynı kısmını gine firez ve sanata aktarıyoruz. Bu sene 5 şehirdi, 5 şehir daha arttırma oldu. Nisan’bile Adana geliyor. İzmir, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep geliyor. Kesinleşen 10 şehrimiz bunlar. İlk 5 şehrimizde bitmeme edecek, ilave 5 site. Öncelikli hedefimiz Anadolu’nun 7 bölgesine yansıtmak ifadelerini kullandı.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile millî sürdürülebilir turizm programı yetiştirmek için yapılan anlaşmadan de söz etti. Icra Vekili Ersoy, bu sene Kalbimiz Tıpkı Atıyor temasıyla gerçekleşecek etkinliklere katılmaları amacıyla dahi vatandaşlara çağrıda bulundu.

Share: