Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy : ” Turizmden elde ettiğimiz gelirin benzeri kısmını gene hars ve sanata aktarıyoruz “

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2022 Yılı Turizm Yorum Toplantısı”nda yılın önce 9 ayına ilişkin turizm verilerini, beklentileri, gerçekleşen hedeflerle eskimemiş hedefleri değerlendirdi.

AKM Tiyatro Salonu fuaye alanında gerçekleşen derinti öncesi, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri lansman filmi gösterildi.

Icra Vekili Ersoy, haddinden fazla iyi bire bir mevsim geçtiğini belirterek, “Sene başındaki hedefimiz 42 milyon seyyah, 35 bilyon dolar gelirdi. Fakat küçük ay sonunda Karadeniz’deki arbede ortamıyla biraz moraller bozulmuştu. Herkes hedefleri süfli akıllıca revize edeceğimizi beklerken biz yukarı akıllıca revize ettik.” dedi.

İlk revizyonu 28 Temmuz’bile yaptıklarını ve hedefleri 47 milyon gezgin, 37 milyar dolar olarak üst taraflı rötuşlu ettiklerini dile getiren Ersoy, “Sene sonu hedefimizi esasen revize ediyoruz, 50 milyon gezgin 44 bilyon dolar olarak sene sonu hedefimizi yine üst cepheli revize etmiş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Mehmet Nuri Ersoy, gelişmelerin sene sonu hedefinin hangi kadar gerçekçi olduğunu gösterdiğine belen ederek, şu bilgileri verdi:

“Çokça kudretli bir ekim kocaoğlan geçti. Son haftasına makul giriyoruz. Bana bütün havalimanlarından, bilcümle kapılardan gecelik rapor geliyor. Anlaşılan 2019 rakamlarıyla başa çıban veya biraz üzerinde kapatacağız. 2019 yılı biliyorsunuz bizim rekor sayıda gezgin ağırladığımız yıldı. Pandemi ve Karadeniz’deki arbede ortamına rağmen haddizatında sürecin hangi kadar ferah yönetildiğini, verilerin rekor kırdığımız yıla çok yaklaştığını burada net aynı şekilde görüyoruz.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) turizm istatistiklerinde yaptığı revizyona birlikte değinen Ersoy, verilerin derlenmesinde bavul ticareti gelirinin beraberinde yat limanı hizmeti harcamaları, dayanıklı tüketim malları harcamaları ve paket devir harcamalarıyla terbiye ve sağlık turizmi alanlarında yapılan değişiklikleri anlattı.

“Krizlere muafiyet kazandık”

Bakan Ersoy, müstevli ve global krizlere rağmen Türkiye’nin gezgin sayısı ve gelirde rakiplerinden daha az zayi verdiğine dikkati çekti.

Diğer ülkelerin verilerinin 7 mahiye olduğunu nâkil Ersoy, Türkiye’nin birlikte yılın ilk 7 ayına ilişkin verileriyle mukayese yaptıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Biz 2018’üstelik ayrımsız değişmeyen aldık. Dedik ki; ‘Tığ çıktı klasman atlıyor, bire bir dip lige geçiyoruz’. Akdeniz çanağındaki ülkeleri artık turizmde rakip adına görüyoruz. İşte burada bizim rakip adına belirlediğimiz erek ülkeler İspanya, İtalya ve Yunanistan, bizim turizm ürünlerimize muadil ürünler fail, fiyat kategorisine bile bayılmak istediğimiz ülkeler. 2019 turizminde pandemi öncesi kriz öncesi rakamları kıyaslıyorum. 2019 ile 2022’nin 7 mahiye verilerini kıyasladığımız ant İspanya gezgin sayısıyla yüzde 18 geride. İtalya yüzde 29 geride. Yunanistan yüzde 12 geride. Türkiye 7 mahiye seviyede yüzdelik 7 geride. Yani biz 2019’un kayıplarını haddinden fazla daha fazla telafi etmişiz. Amma sene sonu ne diyorsanız; Sene böylece bizim beklentimiz eksiklik 3 ile taahhüt etmek. Yani neredeyse 2019 verilerini gezmen sayısı adına yakalamış olacağız.”

Turizm gelirleri bakımından ekü/dolar paritesindeki pahal gelişmelere rağmen Türkiye’nin rakamlarını çokça elan gür olduğunu vurgulayan Ersoy, “İspanya yüzdelik 6 geride, İtalya yüzde 13 geride, Yunanistan yüzde 4 gerideyken, tığ 7 aylık veride 2019’a göre yüzdelik 12 artıdayız. Yıl böylelikle bu artma oranı elan da çok artacak ve sene sonunu yüzdelik 18 pozitif kapatacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“TGA ile dünyada en deli dolu lansman özne büyüklük olduk”

Icra Vekili Ersoy, krizlere bağışıklık kazanmanın yalın kat olmadığını sözlerine ekleyerek, bağışıklığın alışveriş çeşitliliğiyle, veriş çeşitliliğinin ise tanıtımla sağlandığını vurguladı.

Türkiye’nin tanıtımına müteveccih 2018 ile 2022’da yapılan çalışmalara değinen Ersoy, 2018’de 12 ülkede vakit kaybetmeden dijital lansman yapıldığını ve 1.4 bilyon seans sağlandığını belirterek, “Türkiye Turizm Lansman ve Ihya Ajansı (TGA) ile dünyada belirtik mesafe sunma yaygın ve bildirme etkili lansman özne ülke olduk. Sunu kocaman elde ettiğimiz başarı aslında bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Nuri Ersoy, ulusal televizyonlarda 34 ülkede, küresel televizyonlarda ise 200’den fazla ülkede, 300 film hazırladıklarını dile getirerek, matbu yayında 18 mutluluk 71 mecradaki 270 yayında Türkiye’nin tanıtımını yaptıklarını aktardı. Dijitalde 200 ülkede 16.7 bilyon projeksiyon elde edildiğine vurgu yapan Ersoy, bakanlığın elinde, gelişigüzel bölgeye yönelik 300 bakir fariğ lansman filmi bulunduğunu söyledi.

“THY’nin uçtuğu değme destinasyon misyon destinasyonumuz”

Tanıtımın yapıldığı devlet sayısını birlikte arttırdıklarını dile getiren Ersoy, “Bundan Sonra maksat destinasyonlarımızı değiştiriyoruz. Eskiden 10-15 ülkeye mütemerkiz olurken şimdi diyoruz ki Türk Albeni Yolları’nın uçtuğu her destinasyon, uğur destinasyonumuz. Eğer tığ oraya uçuyorsak, ayrımsız şekilde oradan seyyah birlikte getireceğiz. Bütün izlem bunun üstüne kurulu.” diye niteleyerek konuştu.

Ersoy, ülkelerin potansiyeline bakarak lansman çalışmaları düzenlediklerine belen ederek, şöyle bitmeme etti:

“Yemeden Içmeden reklam filmleriyle tanıtım olmuyor. Imdi mütebeddil dünyada PR çalışmaları çok oylumlu. Bu dahi ağırlamalarla gerçekleşiyor. Bu sene sene sonuna kadar yetinme önderi, youtuber, yayımcı yahut turizm profesyoneli almak için 6.500 kişiyi ülkemizde ağırlayacağız. Bunları 360 etkinlikte ağırlayacağız. 4 bini basın mensubu, 2.500’ü cevelan operatörü kalkmak üzere 85 ülkeden 81 şehrimize getiriyoruz.”

“Go Türkiye” web sitesinin hayata geçtiğini, toplumsal iletişim araçları hesabının takipçi sayısının 2018’den bu yana 380 binden 2.2 milyona yükseldiğini sözlerine ekleyen Ersoy, 10 dilde lansman işleyen sitede, 81 el, 7 bölgede, gezilip görülecek yerlere ve seçme türlü konuya dayalı bilgiye çokça abat erişilebildiğini kaydetti.

Icra Vekili Ersoy, konaklama tesislerinin niteliklerini arttırdıklarını belirterek, “Kanunda yapılan değişiklikle hep konaklama tesislerine, belediye ve vekillik belgeli olma şartı getirildi. Niteliği arttırmak istiyorsanız tesislerinize bire bir standart getirmeniz ve bu standardı çok ferah denetlemeniz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Toplam 21 bin 83 tesiste 918 bin 91 oda ve tahminî 1.9 milyon yatak sayısı bulunduğu aktaran Ersoy, “Tığ bu çalışmayı yapmadan evvel Türkiye’bile yaklaşık 5 bin modül vekâlet belgeli, 7 bin da şehremaneti belgeli kuruluş olduğu gelecek sürülüyordu. Mecmu 21 bin 83’e ulaştık. Ilkokul artı yedi, 12 bin adına tez edilen nicelik, üç dört ay içinde 21 bin 83’e daha çok. Bu rakamların içre gayrimuntazam tesisler bulunmayan.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, 2020’da TGA ile Michelin ortada teşrikimesai başladığını, tıpkı sene bilahare rehberin İstanbul’da kayran ziyaretleri yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Michelin görüşme müfettişlerini göndererek restoranları belirleme etmeye başladı. Bunun sonucunda toplanmış 53 aşevi takibe derece görüldü. Ayrımsız aşçı 2 felek, 4 lokanta yegâne kader, biri üstelik yeşil şans aldı. 10 aşevi budget dediğimiz bütçeli restoranlar beyninde meydan aldı. 38 lime restorana dahi kaynak verdiler.”

“Festivallerle vatandaşımızın kültüre süssüz erişimini hedefliyoruz”

Türkiye’nin turizm tanıtımını yükseltmek için Türkiye’yi Kültür Yolu Festivalleriyle tanıştırdıklarının altını çizen Ersoy, bu yıl 5 şehirde 7 festival yapıldığını, 362 mekanda gerçekleşen 4 binden çok etkinlikkte 20 binden fazla sanatçının kayran aldığını, 33 milyon ziyaretçiye ulaşıldığını dile getirdi.

Vekil Ersoy, gelecek yıl Adana, İzmir, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep tutmak için, herhangi bir yıl 5 şehrin festivale ekleneceğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikli kendisine vatandaşımızın kültüre kolay ve yavaş erişimini festivallerle hedefliyoruz. Bir zamanda hars ve konferans etkinlikleri sebebiyle sanatçımıza destek oluyoruz ama her şeyden önemlisi, bu festivallerle destinasyonun tanıtımını, özellikle Türkiye ve dünyada bilinirliğini artırıyoruz. Bu bize turizm geliri yerine dönüyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin bire bir kısmını tekrar ekin ve sanata aktarıyoruz. Böyle bire bir ekosistem oluşturduk.”

Türkiye’nin sürdürülebilir turizm yaklaşımına üstelik değinen Ersoy, “Bu gerçekte geleceğin turizmi. Siz gelecekte sayılarınızı yükseltmek, gelirinizi çoğaltmak, fizibil yatırımlar açmak istiyorsanız aha bu kurallara uymanız gerekiyor.” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin 2021’üstelik Paris İklim Anlaşması’na yan olduğunu, bu yıl dahi Türkiye’nin Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile hükümet nezdinde konvansiyon yapan ve bunu sektörel ıztırar olarak uygulayacak ilk mevki olduğunu tabir etti.

Konsey programının ayrıntılarına değinen Ersoy, “Esasen sürdürülebilirlik dünyanın bire bir programı, sadece bizim ülkemizin programı değil. Tığ hangi büyüklüğünde hızlı buna uyarlanmış evet, ne büyüklüğünde aceleci geçiş yaparsak bunun avantajlarını o kadar acul elde etmiş oluruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ersoy, arsıulusal akredite teftiş firmalarıyla çalıştıklarını ve 3 kademeli tıpkı izlence olduğunu belirterek, “2023 sonuna büyüklüğünde birinci etap var. Bir Numara aşamada 14 ölçüt var. İkinci aşama 2025 sonuna büyüklüğünde gerçekleştiriliyor. Orada dahi arttırma 15 ölçüt var. 2030 sonuna büyüklüğünde tamamlanması gereken sonuç 13 ölçüt var. Bu 13 kriteri tamamladığınız antlaşma, yüzde 100 sürdürülebilir sertifikasyonu tamamlamış oluyorsunuz. Deminden bizim aldığımız değişmeyen gereği 1 Familya 2023 bakımından pres belgesi üzere başvuran tesislerin bir numara etap kriterlerini da hesabına getirmesi gerekiyor. Mevcut tesisler için 2023 böylecene kadar ara veriyoruz yani daha önce pres belgesi almış olan tesislerin 2023 sonuna kadar bu 14 kriteri adına getirmeleri gerekiyor.” dedi

Konuşmanın peşi sıra Icra Vekili Ersoy, gazetecilerin değerlendirme verilerine ve edimsel konulara ilgili sorularını cevapladı.

Share: