İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Firez ve Turizm Bakanlığımızdan temenni ettik. Müze ve ören yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız imdi muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz yerine girebilecekler.” dedi.

Aristokrat, Ahali Terbiye Merkezi’nde planlı programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu yeniden kamu yönetiminin merkezine düz lazım kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çok henüz ayrımlı benzeri noktaya haiz Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve sükse dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün geceleyin Van Bahçesaray’da olduğunu anlatan Soylu, “Van’de bir asayiş toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem birlikte Veca hat illerimizi özellikle öz çerçevesine düzlük aynı güvenlik toplantısı yaptık. Peşi Sıra STK’ler ile birlikte olduk, hem esnafımızı mülakat ettik hem da geceleyin Bahçesaray’a gittik. Onların dahi selamlarını hürmetlerini sizlere alıntılamak istiyorum.” diye konuştu.

Bu cins toplantıların, yerelde görev yapanlarla aynı araya gelmenin, emek alanlarıyla ilgili müracaat etmenin Cumhur Reisi Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun aynı zamanda tıpkısı mücahede modeli olduğunu vurgulayan Soylu, “Ev İçi Kadına Uçarı Savaşım Koordinasyon Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var ve afetle de ilgili koordinasyon toplantılarımız var. Benzeri bunun kabil muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar öz fariza alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Sizlerin dahi takip ettiğiniz gibi sonuç yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna bakir benzeri akım getirdik. Alelhusus kurumsal ve ilişkinlik anlamında adımlar attık. Özlük haklarında ve başka konularda düzenlemelere gittik ve bunları dahi sonsuz geliştiriyor, yeni adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin izzet aracılığıyla karşılanması, cebe onay harcı alınmaması üzere birçok adımı gerçekleştirdik. Serencam namına kocabaşı ödenekleri bir katsayıya bağlıydı amma netice itibarıyla o katsayı ile ana ücretler ortada tıpkısı farklılık söz konusu oluyor, bilcümle bu arada bu iyileştirmeyi ayırmak amacıyla bile çabalama gider ediyoruz. Demincek onu birlikte teferruatlı zamandır bizim da ikbal ettiğimiz şekilde asgari ücret seviyesine, TBMM’da milletvekillerimizle Sayın Cumhur Reisi’mızın talimatıyla birlikte çıkan kanunla asgari ücret seviyesine endekslendi. Şu anda minimal sevap arttıkça herhangi bir ayarlamaya lüzum kalmadan minimum ecir seviyesiyle devam edecek.”

Muhtarlıkla ilgilendiren kurumsallık anlamında adımlar atıldığına bel fail Bakan Soylu, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Haset zar etti eşsiz Cumhurbaşkanı’mız. Muhtarlarımıza Zat ve Vatandaşlık İşleri Umumi Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez benzeri ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz kimlik birlikte İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Ofis Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada tekrar bu aktarılma içerisinde yeniden kıymetli Cumhur Reisi’mızın talimatıyla Muhtarlar Ofis Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın istek ve şikayetlerini takip edebilen merkezle ilişkilerini pekiştirmek üzere Kocabaşı Bilgi Sistemi’ni yapmak bu dönemin oylumlu adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız serencam kadem de şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Reisicumhur’mızın kararıyla kamu yararına etkin toplum örgütü statüsü kazandı. Bunun bile önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza elbette çokça balaban katkısı olacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız de bitmeme ediyor. Güzeşte ev ya dahi gücük ay ayında bu konuyla ilişik ayrımsız adım atmıştık. Tanrı yıldız ediyor, 140 çevrim içerisinde, neredeyse 4-5 ayda sakat binayı yıktık, yeni bir binayı tanzim ettik. İçinde tefrişatı de dahil başlamak için bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Ekim’den ilk eylül sonuna kadar Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde ağız ağıza muhtarlarımızın hizmetine yönelik bire bir Muhtarlar Evi binasını, Cenabıhak şans ederse Sayın Cumhurbaşkanı’mız bizimle gelişigüzel olacak. İnşallah bu binanın açılışı da orada benzeri vesileyle gerçekleştirilmiş evet.”

Icra Vekili Aristokrat, muhtarlık binalarının saha tahsisi sorununu Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla halletmek üzere hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini anlatım etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini tamlayan Soylu, binaların evcil mimariye akıllıca şekilde yapılması üzere proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Ekim’dahi 100 muhtarlık binasının esas atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını tabir ederek, “Bize talepte mevcut muhtarlarımızdan yeri amade olanların yahut yerini bizim hazır edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını da yeniden Sayın Cumhur Reisi’mızın ortaya koyduğu irade ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu bütün Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde hizmet binası yoksuz muhtarlık sayımız birlikte 39. İnşallah bunu dahi benzeri çekim dahilinde haddinden fazla acul aynı şekilde 19 Teşrinievvel’den sonra ortaya koyacağımız ayrımsız planlamaya bile bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Muhtarlar kimlik kartıyla müze ve harabelik yerlerine girebilecek

Muhtarlar için aynı yeniliği elan hayata geçirdiklerini dile getiren Aristokrat, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan murat ettik. Müze ve harabelik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız bundan sonra muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Nazır Soylu, alelhusus karı muhtarların binaları üzere asayiş kamerası beklentileri olduğunu, bunun üzere çalışma yapıldığına meni etti. Çalışmaları tamamladıklarını anlatım fail Aristokrat, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bilcümle eş muhtarlıklarımızı kapsayacak. Karı, eş, bütün muhtarlarımızı kapsayacak tıpkısı şekilde planlandı. Burada tıpkısı öncelik sırası izleme ettik. Esen olsun eş muhtarlarımız de öncelik ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Karı muhtarlarımızın bile alelhusus bu alıcı sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde da 16 kadın muhtarımız var. Kâm fail kadın muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Belli 12 avrat muhtarımız rica etti 4’ü istek etmedi. Tığ bile 12’sini bunun tezce tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Taşıt Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Vekil Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bu modül deyim yerindeyse dijital alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini faal adına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın ıcığı cıcığı kullanmaktadır. Az Buçuk geçmiş söylediğim 50 bine mail muhtarımıza bile Mekansal Adrese Dayalı Taşıt Sistemi projesiyle ilgili eğitimimizi bile bir şalter ile verdik. Buna karanlık bulunak bildirimi sorgulama yöntemini birlikte ekledik. Bu şu demek. Yani tıpkısı vatandaşla ilişik. Siz yazıyorsunuz, özlük idaresi, kaza, devriye gelene büyüklüğünde 3, 3,5 ayı geçiyor. Kusurlu mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Öyle bile oluyor. Sonra bunu aynı muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla bu arada değerlendirdiğimizde çarçabuk bunu ayrımsız parça içerisine atalım ve hep kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 gün müddet versinler. Yani muhtarımızı aynı tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, bire bir tartışmanın içerisine çekmeyelim. Ferda olabilecek herhangi bir hepimizi üzebilecek aynı olayda de hem mesul tutmayalım hem vicdan azabıyla, temas birimizi karşı karşıya bırakmayalım.”

-“118 bin metruk binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, güzeşte son teşrin ayında vilayet ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine birlikte imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin hemen muhtarın işi olmadığını fakat böyle benzeri durumda muhtarın düzenlilik problemiyle karşı karşıya kalacağı tıpkı düzlük olduğunu rapor fail Aristokrat, “Tığ uyuşturucuyla ilişkin bir uğraş ortaya koyuyoruz. Ara Sıra bana söylediğim sözler zımnında kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’üstelik 118 bin kullanılmayan bina belirleme ettik, yalınç dahi belirleme etmedik, geçmiş 60 bin 70 bin oldu ego biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’da kâin 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini birlikte şu dakika yıkılmayı bekliyor yani 103 bin metruk binayı metruk çatı olmaktan çıkardık.” dedi.

Aristokrat bu yapıların mahalle sakinlerini tedirgin fail alanlar olarak kullanıldığını belirtti.

-117 bin güç uyuşturucudan vakfedilmiş bulunuyor

Aristokrat Türkiye’deki uyuşturucuyla uğraş konusuna birlikte değindi. Salondakilere “Türkiye’üstelik mızrap suçundan cezaevinde birçok birey var, biliyor musunuz?” diye soran Soylu, “117 bin sevimli” dedi.

Sahada uyuşturucuyla büyük benzeri savaş verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu dakika cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Orak Ayı tarihinde bu cirim 35 destek, sahada haddinden fazla korkulu aynı savaş ortaya koyuyoruz. Geçen çevrim Amerika’dan ayrımsız arkadaşımız geldi, aynı süre orada ruhlu biri şu dakika Amerika’nın temas yerinden metal görmek azade, kafelerde kafeteryalarda mızrap kokusundan ayrıksı tıpkısı kokuya rastlanılmıyor. Aynı dahi bu cinsiyetsizlik denen aynı kavram var evet LGBT denen şeyler bire bir bile o rastgele tarafta yaygınlaştı, karşı çıkmak üstelik vebal, kimesne ayrımsız şey söyleyemiyor, öyle tıpkı sorumluluk altına almışlar. Kullanılmayan binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi tığ uyuşturucudan yakaladığımız herhangi bir kişiye sormaca yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana ki başlattı?’ kabilinden sorularla asıl bakımından karşı karşıya kaldığımız problemin şüphesiz çözüleceğini ortaya koyan tıpkı süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı bile buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında park ve arabalarda kullanıldığına dikkati calip Soylu, bunlarla ilişik de parkları tenvirat, polis ve jandarma denetimi üzere it canlı çok tedbir alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: