DÜRÜST Tümen Manisa Mebus Baybatur, Müttehit Rusya Partisi Yüksek Konseyi Bölüm üyesi Klimov ile görüştü

DOĞRU Öğür Manisa Mebus Uğur Baybatur, Müttehit Rusya Partisi Erdemli Konseyi Devir üyesi Andrey Klimov ile görüştü.

Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı ve AK Tümen Manisa Milletvekili Hedef Baybatur, Müttehit Rusya Partisi Faziletli Konseyi Kesim üyesi ve Rusya Federasyonu Kurul üyesi Andrey Klimov ve beraberindeki astronomi ile görüştü. Baybatur’a SELIM Tümen Kayseri Saylav İsmail Emrah Karayel bile zevcelik etti.

Baybatur konuşmasında, Rusya ile siyasi ilişkilerin olumlu seyrinin soylu erki verilere bile yansıdığını belirterek, “Yılın önce 7 ayında ülkelerimiz arasındaki tecim hacmi aynı önceki yıla bakarak yüzdelik 100 artmıştır. Güzeşte yılın rakamlarını bile geçerek 35 bilyon dolar seviyesine geldi. Enerji fiyatlarındaki artım ve Rusya’nın ülkemizden yaptığı ithalatın bağan olması sebebiyle ticaret hacminde şişman tıpkısı istikrarsızlık vardır. Bu dengesizliğin giderilmesi ticari ilişkilerimizi elan güçlü ve sürdürülebilir kılacaktır. Toplam ticaret hacmini liderlerimizin koyduğu 100 bilyon dolar seviyesine nüfuz etmek için çabalarımızı sürdüreceğiz. Soçi’dahi ülkelerimiz arasında gerek teknik lazım kayırıcı düzeyde yapılan görüşmelerde bu hedefe duyulmak amacıyla atılacak adımlar güncellenmiştir. Kamu bu temasların Rusya Federasyonu ile iktisadi ilişkilerimizin derinleşmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki olaylara değinen Baybatur, “Türkiye yerine bölgemizde gerginliğin düşürülmesinden yanayız. Bunun amacıyla üzerimize sakıt sorumluluğu yerine getirdik. Antalya ve İstanbul görüşmeleri bu çabaların tıpkı sonucu gerçekleşti. Antrparantez hububat koridoru konusundaki İstanbul mutabakatına dahi eş çabalarımızın sonucunda varıldı. Ara Sıra Garplı ülkelerin Ukrayna üzerinden Rusya’yla hesaplaşma arayışlarını makul bulmuyoruz. Bunu Mağribî muhataplarımıza söylüyoruz. Mavera yandan, Ukrayna’nın yerey bütünlüğünün sağlandığı, ancak benzeri zamanda Rusya’nın bile düzenlilik endişelerinin giderilebileceği benzeri çözüme ulaşılabileceğine inanıyoruz. Bu bağlamda arabulucu veya kolaylaştırıcı olarak katkımızı sunmaya amade olduğumuzu beyan etmek isterim” diye konuştu.

Klimov ise, iki mevki arasındaki ilişkilerin bol ama dünyadaki durumun iyi olmadığını söyledi. Klimov, Rusya ile Ukrayna arasındaki olaylara ilgili olarak Şubat ayının sonuna büyüklüğünde Rusya’nın barışçıl akım ettiğini söyleyerek, faziletli gerilimin azaltılmasına ilişkin gelişigüzel şeyi yaptıklarını ifade etti.

Karayel üstelik, Türkiye Rusya ilişkilerinin oylumlu olduğunu kaydederek, ülkelerinin millî çıkarları gerektirdiğinde zaruri adımları atabileceklerini gösterdiklerini anlatım etti. – ANKARAShare: