Kuru domates ihracatında misyon 120 milyon dolar

Iye Gözyaşı Meyve Göveri İhracatçıları Birliği verilerinden edinilen bilgiye bakarak, 2020’üstelik 83 milyon dolar olan zayıf domates ihracatı güzeşte sene yüzdelik 17 arttı. Eski sene 31,2 bin ton olan ihracat miktarı dahi 2021’bile yüzdelik 18 terfian 36,8 bin tona artık.

Alelhusus pizza ve makarnalarda kullanımı zımnında gıda endüstrisinin murat ettiği bu üründe 106 ülkeye dış satım yapıldı.

Dış satımda ilk üç sırayı KÖLE, İtalya ve Almanya paylaşırken, bu sırayı Hollanda, Belçika, Avustralya, Fransa ve Polonya izledi.

TÜRKİYE KURU DOMATES İHRACATINDA DÜNYADA ÖNEMLİ BİR KONUMDA

Iye Yaş Ürün Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, cılız domateste Türkiye’nin dünyadaki heybetli üreticiler beyninde yer aldığını kaydederek, Ege Bölgesi’nin bile ülkenin ark domates üretim ve ihracatının yüzde 95’ini karşıladığını söyledi.

Sonuç yıllarda ihracatı kalan bu ürünün, ABD’den Cenup Amerika ülkelerine, Kanada’dan Irak Maşrık ve Afrika ülkelerine birçok bölgede murat gördüğüne işaret eden Uçak, esbak yıllarda yemeden içmeden gailesiz ve salçalık namına satılan domatesin kurutularak ek değerinin artırıldığına dikkati çekti.

Bu yıl ihracat yapılan talih sayısını daha birlikte artırmayı istediklerini kaydeden Uçak, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

– Biz daim uğur koyuyoruz ve hedeflerimizi tutturuyoruz. Hedefimiz 120 milyon dolarlık dış satım. 2022’üstelik inşallah bunu tutturacak, belki üstelik geçeceğiz.
 

Share: