İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Tek bulut etmeyin, göreceksiniz, hep bu arada göreceğiz, 2023’ten bilahare revan ayrımsız Türkiye değil, Tayyip Erdoğan liderliğinde koşan ayrımsız Türkiye ile hep dünyaya bu ülkenin yüzünü göstereceğiz.” dedi.

Vekil Aristokrat, Trabzon’un Sürmene ilçesinde iş insanı Mehmet Ulu Kancıoğlu yoluyla yaptırılacak 16 derslikli “Saniye-İlyas Kancıoğlu Hususi Gereksinimli Fertler Okulu”nun asıl atma törenine katıldı.

Hizmet yapmanın herkese talih olmayacağını belirten Soylu, böylesi manidar tıpkı yarayışlı işini üstlenen Kancıoğlu ve ailesine teşekkür etti.

Soylu, ilçede hayırseverler yoluyla yapılan ara sıra işleri de anlatarak, “Hayırda yarışan benzeri ulus kendisine, bu konuda yemeden içmeden kendimize ve ati nesillerimize değil, dünyaya dahi denk olan benzeri anlayışı ortaya koyuyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve adamlık üstüne dünyaya örnek olan anlayışı çerçevesinde, kısaca 15 dönme ilk Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Gurur ile baskın felaketinin yaşandığı Pakistan’a gittiklerini tamlayan Soylu, şöyle devam etti:

“Dünyada bu konuda birinci olduğumuzu izah etmek isterim. Hoppadak milli gelirine nazaran değil, yaptığı yardımın büyüklüğü açısından üstelik kantite olarak üstelik dünyada insanca müzaheret içerisinde Türkiye Amerika’dan varlıklı değil, Almanya’dan zengin değil ama Allah bu millete anca önemli gönüllülük vermiş kim gönlü ensesi kalın. Dünyanın rastgele tarafına ulaşabilecek bir kabiliyete erbap. Biz buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Uçaklarla, gelgel köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada de ayrımsız dizge kurduk. Orada bile dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırları kurmaya yetişemiyoruz, 30 bine mail keçe…”

Allah’tan Pakistan halkına koruyucu olmasını yalvarma eden Aristokrat, “Milletimiz dünyanın seçkin yerinde. Buradan Bangladeş’e kadar, Arakan’a kadar, Filistin’e kadar, Yemen’e büyüklüğünde, Lübnan’a kadar, temas tarafa büyüklüğünde elinden gelen hep desteği ortaya koyan benzeri anlayışı sergilemektedir. Böyle bire bir milletin evladı olmaktan, hakeza aynı milletin sorumluluğunu taşımaktan, insanlığın ne olduğunu bütün dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan aynı milletin evladı olmaktan nazik saygınlık duyuyoruz.” dedi.

Soylu, konuşmaların arkası sıra, protokol üyeleri ve hususi gereksinimli bireylerin birlikte katılımıyla butona basarak, ati eğitim öğretim yılında hizmete alınması planlanan ve ön mimarisine uygun düz yazı edilecek okulun temelini attı.

“Biz iyilik medeniyetinin çocuklarıyız”

Nazır Soylu, elan bilahare, Köprübaşı ilçesinde yapımı tamamlanan “Hatice-Aslan Aksoy Anaokulu”nun küşat törenine katıldı.

Soylu, rahmetli Arslan Aksoy’un adamakıllı hasletlerine dikkati çekerek, Aksoy’un eşi Hatice Aksoy, oğlu Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve başka ocak fertlerine yaptıkları sunturlu bakım için teşekkürname etti.

“İyilik medeniyeti, bizim milletimizin birlikte ülkemizin bile arz mefret vasıflarından birisidir. Tığ sağlık medeniyetinin çocuklarıyız.” ifadesini kullanan Aristokrat, Suriye, Bangladeş ve Yemen’da yaşanan sorunları değişik örneklerle anlattı.

Aristokrat, dünyanın en nazik konuşu krizlerinden birinin de Lübnan’de yaşandığına bel ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Lübnan’de 0-2 yaş arasındaki çocukların sütle buluşmaları imkansız ayla mevrut. Elden benzeri dünya lideri değil, dünyaya vicdanı bile vadeden, ahlakın, iyiliğin, çalışkanlığın, kardeşliğin ne olduğunu anlatmaya çalışan Sayın Cumhurbaşkanımız, bana benzeri buyuru verdi. Dedi kim ‘Lübnan’daki 0-2 yaşındaki çocukların bütün süt ihtiyacını tığ karşılayacağız.’ O günden itibaren bizim iyilik gemilerimiz Mersin’den kalkar, Lübnan’a harcama. 15 çağ evvel AFAD Başkanımız Lübnan’daydı. Orada tarif şöyle, ‘Denizin ötesinde bire bir hayırlar ülkesi var, adı Türkiye. Denizin ötesinde bire bir hayırlar milleti var, adı Türk milleti. Denizin ötesinde bir önder var, yarayışlı lideri, adı Recep Tayyip Erdoğan’dır.’ Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi görevleri yaparsanız yapın, isterse azametinizden acun korksun, isterse gücünüzden bütün titresin amma sunu gani pahal iyiliktir ve bu kavim, bu karakterde ayrımsız millettir Allah’a hamdolsun.”

Dünyada yaşanan savaşlar zımnında milyonlarca insanın eksantrik ülkelere gitmek yerinde kaldığını, bunun tıpkısı örneğinin bile Ukrayna’daki savaşta görüldüğünü tamlayan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Vakit Kaybetmeden siyasa uğruna, Avrupa’nın ihtimal bile insanlığa arz yakışmayan karakterlerinden birisi olan ecnebi düşmanlığını bu ülkeye temizlemek isteyenler, çabucak aynı yegâne oy için memleketimizi değişik göstermeye, insanlarımızı değişik göstermeye, bizi aynı ırkçılığın içerisine koymaya ve bizi esas itibarıyla biraz geçmiş anlatmaya çalıştığım o fena hâlde karakterimizden ayırmaya çalışıyorlar. Tığ Müslümanız. On Paralık kimse Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi’ni unutmasın, on paralık kimsenin zihninden çıkmasın. Biz bu topraklarda, etrafımızdaki bütün coğrafyanın karşı karşıya kaldığı sıkıntıların sorumluluğunu faal aynı milletiz. Bugüne kadar kimseye sırtımızı dönmedik.”

Aristokrat, Pakistan’a 30 bin çadır gönderdiklerini tekiden, “Kül 250 bin azık paketi gönderdik. Sayın Cumhurbaşkanımız mir verdi, 100 bin deri gönderilecek. Bu milletin gayretleriyle, emekleriyle trenler gidiyor, uçaklar gidiyor. Hiçbir şeyimiz eksilmiyor, on paralık düşkünlük etmeyin. Seçkin şeyimiz henüz fazlalaşıyor. Değme sıkıntıya girdiğimizde o insanların duaları ve Cenab-ı Tanrı’ın mükafatıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu işe bitmeme edeceğiz.” dedi.

Vekil Aristokrat, açılışın arkası sıra davetlilerle alay malay okulu gezdi.

Araklı ilçesinde yapımı tamamlanan eskimemiş Hükümet Konağı ve Belediye hizmet binasının üstelik açılışını gerçekleştiren Aristokrat, milletin emrine amade olduklarını söyledi.

“Tayyip Erdoğan ve Türkiye bakir başlıyor.” ifadesini kullanan Soylu, “Dünyada hesaplı kriz var. Etkilenmiyor muyuz? Etkileniyoruz ama tecrübesiyle, bilgisiyle, o dünyayı avucu kadar bilici anlayışıyla gelişigüzel onlar patinaj yapmaya ve bu krizin altında debelenmeye çalışacaklar, göreceksiniz Türkiye buradan balaban aynı fırsat üretecek, ensesi kalın, dallı güllü ve büyük tıpkı Türkiye namına yoluna devam edecek.” diyerek konuştu.

Vekil Soylu, ilçede yapılması planlanan yatırımları da sıralayarak, “On Paralık endişe etmeyin, göreceksiniz, bütün bu arada göreceğiz, 2023’ten sonra revan tıpkısı Türkiye değil, Tayyip Erdoğan liderliğinde koşan aynı Türkiye ile hep dünyaya bu ülkenin yüzünü göstereceğiz.” dedi.

Share: