Muş ruzname haberleri | Malazgirt Çarpışma alanı drona bütünleşmiş edilen “manyetometre cihazı” ile tespit ediliyor

Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı alanının noktasal tespiti için ölçülü proje kapsamında bu yıl ilk kez drona bütünleşmiş edilen “manyetometre cihazı” kullanıldı.

Firez ve Turizm Bakanlığının desteklediği, Hars Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Ahlat Müze Müdürlüğü ve Muş Alparslan Üniversitesi gelişim birliğiyle 2020’dahi hayata geçirilen “Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Kazı Bilimsel Yüzey Araştırı” projesi kapsamında 12 üniversiteden tıpkısı araya mevrut 38 akademisyen, 1071’deki savaşın yapıldığı alanı tespit etmek amacıyla çalışma yürütüyor.

Anadolu’yu “Türk yurdu” yapan savaşın kalıntılarının dolaşma yüzüne çıkarılması için alanında ehlihibre akademisyenler, ilçeye 11 kilometre uzaklıktaki Gülkoru köyü kırsalında savaşın yaşandığı değerlendirilen alanda, drona bütünleşmiş edilen “manyetometre cihazı” ile tarama yaptı.

Daha önce bölgede ok ve cıda uçları ile değişik cidal aletleri ortaya çıkaran proje ekibi, çalışmaların üçüncü yılında üstelik elde edilecek bulgularla kentin tarihine ilişik oylumlu bulgular elde etmeyi hedefliyor.

“Cenk alanını tayin etmek namına her tür teknolojik imkanı görmek istiyoruz”

Projeye bilimsel danışmanlık yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Adnan Acar, AA muhabirine, Malazgirt ilçesinde savaşın büyük aşamalarından birinin cereyan ettiğini düşündükleri Gülkoru köyü kırsalında mesai yürüttüklerini söyledi.

Bölgede 3 kilometrekarelik alanda çalışma yaptıklarını anlatım fail Çevik, şöyle konuştu:

“Haziran, orak ayı ve ağustos aylarında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ancak, hususi benzeri nitelik ortaya çıktığı üzere ekim ayında Malazgirt’te düzentileme yürüttük. Cidal alanını yakalamak adına seçme türlü teknolojik imkanı ve jeofizik uygulamasını yerinde görmek istiyoruz. Savaşın olduğunu düşündüğümüz çok geniş alanlar var. Bu alanların taranmasında teknolojinin bize çok faydası oluyor. Ülkemizde bire bir arkeolojik çalışmada makbul yöntemi ve cihazı burada deniyoruz. Onun üzere arzulu bir ekiple buradayız. Savaşa ilgilendiren eroin objeleri, geniş alanlarda henüz kısa sürede ve etken ayrımsız şekilde bulmaya koruyucu olacağını düşündüğümüz ayrımsız maşa.”

Üçüncü yılın akıbet etabıyla 2022 çalışmalarını tamamlayacaklarını aktaran Enerjik, “Aygıt kip haddinden fazla alanda çalışıyor ancak bu tarihte yersiz kaldı. Tığ üstelik acilen ati yılı makul planlayabilme yerine ilk kez ayrımsız arkeolojik tıpkısı çalışmada hangi kabil son vereceğini başlamak hesabına teşrinievvel ayı ortasında emek yürütüyoruz. Bu yılın serencam çalışması. Ok uçlarında arkeometri çalışması yapılacak.” dedi.

“Manyetik düzentileme, kavga alanı arkeolojisinde ülkemizde ilk defa uygulanmaktadır”

Bitlis Ermiş Üniversitesi Vukuf Yazın Fakültesi Görüşme Tarihi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Yunus Levent Rençper de Malazgirt Çarpışma alanının tespiti çalışmalarında bu sene mıknatısi yöntem denediklerini belirtti.

Geçen sene mezar yapılarını belirleyebilmek amacıyla neşelilik özdirenç tomografi ve jeoradar çalışmalarının yapıldığını anımsatan Ekinci, şunları kaydetti:

“Bu yıl ok ucu, kılıç, koruyucu kabilinden madensel nesnelerin yerlerini belirleyebilmek amacıyla manyetik yöntemimizi uyguluyoruz. Dron yardımıyla sınırlı bire bir yükseklikten ilkin muayyen alanlarda profiller boyunca ölçümleri gerçekleştiriliyor. Bu kadem tamamlandıktan sonraları ‘Belirti Haritası’ adını verdiğimiz manyetik haritaları oluşturuyoruz. Bu sene aldığımız sonuçlar neticesinde gelecek yılın kazı planları ortaya çıkacak. Dron sebebiyle gerçekleştirilen mıknatısi iş, çarpışma alanı arkeolojisinde ülkemizde ilk kez uygulanıyor. Teknolojik olarak bütün imkanlardan faydalanıyoruz. Proje kapsamında 3 ayrımlı jeofizik yöntemini uygulamış oluyoruz. Jeofizik yöntemleriyle Malazgirt Savaşı alanının belirlenmesine müteveccih çalışmalara katkılarımız devam edecek.”

Manyetometre cihazıyla mukannen yükseklikten bire bir profil süresince daim ölçümlerin alındığını anlatan Maraba, “Mıknatıslanma şiddeti değişimini asıl kayran formül yoluyla tıpkısı süssüz üzerinde ölçülen anomaliler haritalandırılmaktadır. Sonunda nerelerde kazı bilimsel hafriyat yapılması gerektiği belirlenebilmektedir. Manyetik yöntem yerden dahi yapılabilir fakat alanın elan çabuk taranabilmesi için tıpkı drona bütünleşmiş edilmiş halini kullanıyoruz. Sonunda çokça degaje alanları gelişmemiş sürede tarayabilmekteyiz.” diye konuştu.

Share: