Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 749’uncu yılında Konya’da törenlerle anılıyor.

Mevlana Hars Merkezi’nde, “Hukuk Vakti” temasıyla planlı Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Sene Dönümü Uluslararası Yâd Törenleri’nin dördüncü haset, Kur’an-ı Alicenap tilavetiyle başladı.

Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan’ın islam gizemciliği müziği konseri verdiği törende, Firez ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Islam Gizemciliği Müziği Topluluğu’nca, Klasik Türk müziği sanatçısı Alaeddin Yavaşca’nın acem makamındaki Duyma Ayin-i Şerifi yürütme edildi.

Salonu dolduran evcil ve yabancı turistler, Sema Ayin-i Şerifi’ni samimi strateji etti.

Şebiarus programları, 17 Aralık’ta sona erecek.

“Duyma Ayin-i Şerifi” Mevleviliğin felsefesini yansıtıyor

Mevlana’nın anıldığı törenlerde yürütme edilen duyma ayini, Mevleviliğin temel felsefesini yansıtan mefret sembolleri içeriyor.

Sema genel kendisine, kainatın oluşumunu, insanın alemde dirilişini, Allah’a olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak yazar “kayırıcı-ı kamil”e akla yatkın yönelişini tabir ediyor.

Asırlardır Mevlevi dervişlerince icra edilen ayinlerde semazenlerin giydiği kıyafetler da bu felsefenin yetişkin sembolleri ortada saha alıyor.

Hazreti Mevlana, kainatta etkili ve donmuş tamlık varlıkların tıpkı dolaşma içinde olduğunu ve bu dönüşün başı abes değil, Allah’ı zikrederek yapıldığını düşünerek, bu coşku ile sema ediyor.

Günümüze büyüklüğünde Mevlevi zikri adına süregelen sema, Cenabıhakk’a idrak gayesinin aracı namına görülüyor.

Share: