Ocak ve Içtimai Hizmetler, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı bütçeleri TBMM’de (3)

‘IRKÇILIK’ TARTIŞMASI

TBMM Umumi Kurulu’nda, Konya’daki ‘Dedeoğulları ailesi’ cinayetinde 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilişik ‘rasizm’ tartışması yaşandı. HDP’li Meral Danış Beştaş, Ülkü Ocakları ve MHP’nin olayı sahiplendiğini belirterek, “Ben zat adresime mevrut yorumları okusam, binlerce ahiret yolculuğu tehdidi aldım. Neymiş; somut benzeri olayı tabir ettiğim üzere. Şu anda suç duyuruları yapıyorum. Neyse kim çokça şükür kim Türkiye’nin öldürücü çoğunluğu sizin partiden değil. İnşallah baraj altında da kalacaksınız ve bu bellek sürgit bitecek çünkü siz ırkçılığı üretiyorsunuz. Milliyetçiliği üretiyorsunuz. Dedeoğulları katliamı ırkçı bir katliamdır. 7 kişilik bire bir Kürt ailesi, Kürt olduğu için öldürülmüştür” ifadelerini kullandı.

‘MİLLETİ IRKLA ÖLÇÜLENDİREN BİR HAREKET DEĞİLİZ’MHP Ekip Başkan Vekili Muhammet Uzun Bülbül, kürsüden Beştaş’a yanıt verdi. MHP’nin kendisini HDP’ye ispat ika kabilinden benzeri durumunun olmayacağını belirten Bülbül, “Bu bizim için züldür. Tığ fikirlerimizi takkadak zaman ortaya koyan nevzuhur bir çatı değiliz. Bizim ne düşündüğümüz hangi konuştuğumuz dünden bugüne bellidir. Tığ milleti soy, mahiyet, kafatası yapısıyla, şunla bunla ölçülendiren bir eş evet üstelik hareket değiliz. Tıpkısı zamanda bu budun üstelik öyle bir ulus değil. Bizler hiçbir şeye bakmaksızın çabucak ilgililik duygusuna ve mensubiyet şuuruna bakıyoruz. Ben Kürt olup ‘bu yurt üzere bu ulus amacıyla canımı feda ederim’ diyen birini; özbeöz hakikat namına Türk olup, Türkmen olup bu vatan üzere bu millet amacıyla her soy kötülüğü yapmaktan kendini kafasız koymayan, herhangi bir türlü hainliği yapanlara alın, hayatım boyunca başımın tepesinde taşıdım. Hangi muamele. Kalkıp üstelik 250 bin Kürdü Suriye’üstelik PYD/ YPG, topraklarından sürecek, gene keski süresince ‘Kürt düşmanlığı’ fail Türkiye, onları bağrına basacak, KAZANÇ verecek, okul verecek ondan sonradan ‘Kürt düşmanı’ tığ olacağız; anca mi? Yemezler” diyerek konuştu. ‘HER MESELEYİ, TÜRK-KÜRT KAVGASINA ISTINATGÂH TEŞKİL EMRETMEK IRKÇILIKTIR’Ardından kortej düzlük İçişleri Bakanı Soylu, olaya ilişik şu açıklamalarda bulundu:

“Bugünkü kabilinden hatırlıyorum. Antalya Manavgat’ta yangındayken hakeza ayrımsız müessif olayla karşı karşıya kalındı. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu olayı ifade ettikten sonraları tığ, yangının içerisinden çıktık ve tıpkı helikopterle Konya’ya gittik. Aileye gittik ve orada ailenin büyükleriyle alay malay olduk. Ailenin büyüklerinin önceki söylediği cümleyi ve birtakım ayrıntıları rapor edeceğim. Başsağlığı diledik. ve doğrusu bu olayın tek tarafının kabul edilemez olduğunu söylemek gereksizdi. Zira bu tıpkısı katliam ve bu hiçbirimiz tarafından hem kabul edilemeyecek hem birlikte hiçbir şekilde ayrımsız tarafa sığdırılabilecek ayrımsız fenomen değil. Ailenin yeryüzü büyüğü orada, ‘Sayın Icra Vekili bu olayın Türk-Kürt meselesiyle seçme pazar yoktur’ birinci söylediği. Sonraları tığ çıktık. Orada benzeri müracaat yaptık. Onlar da bire bir yorum yaptı. Oradan başsağlığı dileyerek ayrıldık. O günden itibaren 7 gönül hayatını kaybetti. Gaddar kısaca 3’üncü dönme yakalandı. Arkadaşlarımız burada hakikaten önemli ayrımsız çabalama gider ettiler; çünkü katilin yakalanmaması başka benzeri sonucu getirebilirdi. Gelişigüzel meseleyi, rastgele fırsatı ayrımcılık, tüm de bu kürsülerde söylendiği üzere ırkçılık haline tefhim etmek Türkiye’de tıpkı Türk-Kürt kavgasına, meselesine bunu bir dayanç teşkil buyurmak ırkçılığın kendisidir.”

Share: