Hars ve Turizm Bakanlığının 2023 bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Katarakt, “Türkçenin arsıulusal düzeyde bilim, danışma, tecim ve tele bildirişim dili olarak kullanılabilmesini cins kılacak adımlar atılmalıdır.” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

MHP İstanbul Milletvekili Katarakt, kültürel zenginliğin korunup geliştirilerek ati nesillere aktarılmasının, firez, nutuk faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasının, milli kültür ve eş değerler etrafında sosyal bütünlüğün, dayanışmanın güçlendirilmesiyle sağlanabileceğini söyledi.

Milleti budun eden temel unsurlardan birinin araç olduğuna işaret eden Aksu, milli kimliğin elzem ögesi Türkçenin akıllıcasına ve iyice kullanımını asıl düz çalışmaların etkinleştirilmesi, uygulamaların buna makul icra edilmesi gerektiğini belirtti.

Türk dili araştırmalarına verilen önemin artırılmasını isteyen Katarakt, “Türkçenin uluslararası düzeyde fen, tekellüm, tecim ve tele bildirişim dili adına kullanılabilmesini gibi kılacak adımlar atılmalıdır. Bu kapsamda her makule basın, nişane, reklam, film, temaşa eserleri ile yevmiye hayatta kullanılmasında Türkçenin yozlaşmasına punt verilmemelidir.” diye niteleyerek konuştu.

Sanatın bu konudaki önemine işaret eden Aksu, kül görüşme dallarının geliştirilmesini, faaliyet alanlarının yaygınlaştırılmasını, bu amaçla sanatın ve sanatçının desteklenmesini lüzumlu gördüklerini anlattı.

Katarakt, MHP’nin Türk milletinin birliğini ve beraberliğini koruyarak, içtimai huzursuzluk alanlarının cepheleşmeye dönüşmesini önlemeyi ve herkesin inancına utanmak duyarak gelişigüzel birey ideali etrafında kenetlenip, içtimai baskı ve sorunları çözmeyi amaçladığını söyledi. Katarakt, bu kapsamda Alevi İslam inancını yatkın vatandaşlara ve cemevlerine çevrik düzenlemeleri, milli kontak ve el birliği üzere heybetli bir kazanım adına gördüklerini söyledi.

-“Sanatçılarımız haris susuz ölüyorlar”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ekin politikalarının, ayrımsız ülkenin içtimai barışı amacıyla önemine değinerek, Türkiye üzere haddinden fazla aydın toplumlarda sosyal barışı icat etmek için ortaya konulacak vizyonun bile önemi olduğunu söyledi.

Paylan, “Sosyal barışla, denk yurttaşlıkla, dilimizin, kimliğimizin, inancımızın, mezhebimizin karşılık olması, devletin eşit bakması üstüne sorunlarımız var. Bu da toplumsal hazar konusunda bizleri az buçuk geriye itiyor.” dedi.

Van, Bitlis, Muş, Diyarbakır’dahi kiliseleri gezdiğini ancak bu gezdiği yerlerin çok dağ durumda olduğunu savunan Paylan, “Binlerce Ahtamar yıkımdan kurtulmayı bekliyor.” diye konuştu.

CHP İzmir Mebus Özcan Purçu, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2016’da hükümetin yayımladığı Roman Izleme Eylem Planı’nda ilk bakanlıklardan birisi namına meydan aldığını belirterek, “O günden bugüne büyüklüğünde bakanlığınız bünyesinde Anlatı vatandaşlara birçok kuruş ayırdınız? Rate teklik ayırdınız. Tamam, siz, Hikâyeleme Izleme Eylem Planı’nda elbet vadi alıyorsunuz? Hangi eylemleri yaptınız?” diye sordu.

Hikâye mahallelerindeki müzisyenlerin bambaşka işler yapmaya başladığını, bu kültürün devamının sağlanamayacağını savunan Purçu, “Bakın, Amerika’ya, İtalya’ya, İspanya’ya bizim müzisyenler senfoni orkestralarına davet ediliyor, Türkiye’dahi Ekin Bakanlığının haberi bulunmayan. Almanya’ya çağırma ediliyorlar, Hollanda’ya fehamet senfoni orkestralarına çağırma ediliyorlar; burada sanatçılarımız açgözlü susuz ölüyorlar. Lütfen Vekillik adına görevinizi yapın.” ifadelerini kullandı.

-“Ferah Ebubekir ismi konsaydı RTÜK Başkanı ne yapacaktı?

CHP Hatay Saylav Serkan Topal, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e haykırmak istediğini dile getirerek, “Düzenleme” isimli dizide “Mebzul Samandağ” adını haiz bire bir terörist karakteri olduğunu söyledi.

Samandağ’ın Hatay’ın tıpkı ilçesi olduğuna işaret fail Topal, Samandağ halkından özür dilenmesini istedi. Topal, “İlla ayrımsız şiddetli ismi konulacaksa siz üstelik ‘Bozdağ’ kucak. Acaba ‘Gür Ebubekir’ konsaydı yani RTÜK Başkanı’nın ismi konsaydı hangi yapacaktı Sayın RTÜK Başkanı?” sorusunu yöneltti.

İYİ Tümen Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, Firez ve Turizm Bakanlığı amacıyla öngörülen bütçeyi tam bulmadıklarını vurguladı.

Sadece yaz turizmi, yaka turizmi üstünde durulmasından hastalık duyduğunu ifade fail Cinisli, “İyi turizm, dolgunca demokrasiyle oluyor. İyi demokrasinin olmadığı ülkelerde mebzul turizmin olmasını beklememek lazım. Yani zaman Libya’nın de kıyıları var, İran, Irak, Suriye’birlikte son evre kültür şehirleri, sunturlu ekin ülkeleri, domuzuna ülkeler, turistin gidebilmesi müstelzim, seyyar çekebilmesi müstelzim ülkeler ama el erki olmazsa olmuyor. Bize birlikte dal düzem turistin gelmemesinin aynı nedeni dahi demokratlık eksikliğimiz.” görüşünü savundu.

RTÜK’e müteveccih eleştirilerde mevcut Cinisli, Türkiye’dahi sosyal aynı ülkü varsa kafa sorumlusunun RTÜK olduğunu öne sürdü.

-“Ikbal köprüleri ve ekin elçileri oluşturulmaktadır”

SELIM Fırka Kalaba Milletvekili Takatli Gündoğdu, kültürün ayrımsız milletin varlığı olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Kültürünü kaybeden milel, tarih boyunca varlıklarını da kaybetmişlerdir. Kültürel kimlik, bizim medeniyetimizin üstelik kodlarını oluşturmaktadır. Ekin ve Turizm Bakanlığımız sonuç yıllarda yapmış olduğu kültürel hamlelerle kudretli çalışmalara imza atmıştır. Acun genelinde TİKA vasıtasıyla yapmış olduğu kültürel miraslarımıza yardım ve onların ihyası, bayrağımızın Adriyatik’ten Çin Seddi’hangi büyüklüğünde dalgalanmasına açkı olmuştur. Son olarak Moğolistan’dahi bulunan Orhun Abideleri’nin bulunduğu yere müze yapılması projesi dahi takdirle karşılanacak aynı durumdur.

Ensiz Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığımız yoluyla, dünyanın ciharıyek tarafına uluslararası öğrenciler aracılığıyla arzu köprüleri ve firez elçileri oluşturulmaktadır. Benzeri zamanda Dar Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları eliyle heves coğrafyamızdaki Türk kardeşlerimize de dokunmaya bitmeme etmekteyiz.”

Share: