DÜRÜST Parti Umumi Komutan Yardımcısı Alabalık, KKTC’de temaslarda bulundu

AK Fırka Umumi Komutan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Alabalık, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) temaslarda bulundu.

KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, Alabalık ile beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı’nda akseptans etti.

Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, kendisine yapılan bu manidar ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, Kıbrıs Türkü’nün seçkin antlaşma Türkiye ile istem birliği içerisinde olduğunu vurguladı.

Yıllardır zat devletlerinin daha da güçlenmesini hedeflediklerini tamlayan Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’bile yaptığı “KKTC’yi tanıyın” çağrısını hatırlattı.

Bu çağrının KKTC’ye pahal verdiğini ve yıpranmamış siyasetin elan birlikte güçlenmesi için tehlikeli anlamda ilham kaynağı oluşturduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin seçkin antlaşma KKTC halkının beraberinde olduğunu dile getirdi.

Tatar, “KKTC imdi pandemi sonrasında aynı yükselişe geçmiştir. Maşrık Akdeniz’deki hakkımızı ve hukukumuzu savunurken Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği bizim için önemlidir. Rastgele alanda bize verdiğiniz destek üzere öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve size teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“Yaşanan sıkıntılarda, herhangi bir ant, seçkin platformda yanımızda duran Türkiye Cumhuriyeti’dir”

Alabalık ile beraberindeki astronomi, henüz sonradan KKTC Başbakanı Ünal Üstel vasıtasıyla Cumhuriyet Altını Meclisi’nde akseptans edildi.

Üstel, Alabalık ve heyetini KKTC’bile ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ile KKTC’nin geçmişten gelen yoğun bağlarla birbirine vabeste olduğuna dikkat çekti.

Hem ekonomide hem üstelik ulusal davada bu arada cereyan ika kararlılığında olduklarını ve bunu kimsenin değiştiremeyeceğini kaydeden Üstel, ulusal davada güvencelerinin ana vatan Türkiye olduğunu söyledi.

Üstel, “Yaşanan sıkıntılarda, seçme antlaşma, temas platformda yanımızda duran Türkiye Cumhuriyeti’dir, ana vatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın BM nezdindeki çağrısına değinen Üstel, ulusal davanın elan üstelik müstakbel gitmesi amacıyla teşrikimesai içerisinde üzerlerine ne düşerse yapacaklarını tabir etti.

Türkiye ile gelişigüzel sene yapılan Finansal İşbirliği Protokolleri ve projelere da değinen Üstel, Türkiye’nin katkılarıyla bugünlere gelindiğini vurguladı.

Alabalık ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını iletti ve Ulusal Irtibat Partisinin (UBP) bünye yıl dönümü nedeniyle tebrik etti.

“Tığ rastgele zaman KKTC’nin yanındaydık, yanındayız, birlikte olacağız.” diyen Ala, Kıbrıs davasına ilişik duruşlarını bütün dünyanın bildiğini ancak gelişigüzel fırsatta yinelemekte kâr olduğunu söyledi.

Alabalık, “Cumhurbaşkanımızın BM Genel Kurulu’nda asıl prensiplerini ortaya koyduğu şekilde, biz Ada’üstelik iki egemen devletin tanınmasını aynı anne öge kendisine benimsiyor, destekliyoruz. Hep arsıulusal toplumu da bu anne umde çerçevesinde KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin temas adımını desteklediklerini vurgulayan Ala, Ada’bile, bölgede ve dünyada elan sunturlu bir gelecek amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Ala, Akdeniz’dahi ve Ege’bile arsıulusal hukuka akıllıca, özlük haklarını esirgeyici ve katiyen bunlardan ivaz vermeyen dış politikalarının bitmeme edeceğini söyledi.

“Erdoğan’ın KKTC’nin tanınması amacıyla yaptığı çağrıyı alkışlıyoruz”

KKTC Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Kip Töre dahi, Ala ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Adap, KKTC ile Türkiye ilişkilerinin en son düzeyde seyrettiğine işaret ederek, Gün Doğusu Akdeniz’üstelik KKTC’nin yaşatılmasının görevleri olduğunu dile getirdi. Adap, Reisicumhur Erdoğan’ın KKTC’nin tanınması üzere yaptığı çağrıyı alkışladıklarını ifade etti.

AB üyeliği amacıyla hesaplı emek ve kriterleri desteklediklerini fakat AB’nin özlük ilkelerine pahal düştüğünü söyleyen Töre, Kıbrıs’ta sürtüşme olmasına rağmen Rum kesiminin birliğe kabul edildiğini hatırlattı.

Adap, Kıbrıs Türkü’nün Türk milletinin ayrılmaz tıpkı parçası olduğunu belirterek, devletlerin ismi ve coğrafyasının ayrımlı olabileceğini ancak “öznenin milli sevgili olduğunu” ve Türkiye ile el birliği ruhu içerisinde yola bitmeme edeceklerini aktardı.

Ala ise Türkiye’nin rastgele ahit Kıbrıs Türkü’nün birlikte olduğunu, KKTC’nin arsıulusal alanda en ongun yere sahip olması üzere çalıştığını belirtti.

Haksızlık ve oldubittilere katiyen müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Ala, bunun yanında kimsenin hakkını dahi istemediklerini tabir etti.

Alabalık, “KKTC ile alay malay olduğumuz sürece yanlış, diplomatik cepçilik yapanların son alması cins değildir.” dedi.

“Birçok ülkede takdirle karşılanan dış politikamızın KKTC’ye de zait yansıması oluyor”

YANLIŞSIZ Parti KKTC Temsilciliğini da konuşma eden Ala, burada ziyaretine ait değerlendirmelerde bulundu ve KKTC’nin değme zaman yanında olduklarını anımsattı.

Türkiye’nin, Reisicumhur Erdoğan öncülüğünde yürüttüğü dış politikanın birçok ülkede takdirle karşılandığını kaydeden Alabalık, bunun KKTC’ye de pozitif yansımasının olduğunun altını çizdi.

Alabalık, KKTC’deki DOĞRU Parti Temsilciliğinde bir öncü değişimi olduğunu ifade ederek, Sıtkı Öztekin’in YANLIŞSIZ Öğür KKTC Temsilciliği görevini Gönüllü Yönlüer’e devrettiğini söyledi.

Öztekin’in yarayışlı amal yaptığını belirterek namına teşekkürname fail Ala, Yönlüer’e ise çalışmalarında başarılar diledi.

Alabalık, daha sonraları partilerle üstelik görüştü.

Alabalık’ya, KKTC ziyareti sırasında DÜRÜST Parti Konya Saylav ve TBMM KKTC Hukuk Grubu Başkanı Orhan Fazilet, SELIM Tümen İstanbul Saylav Yengi Sırakaya, YANLIŞSIZ Öğür Adıyaman Saylav Muhammed Fatih Yer ile diğer yetkililer haremlik etti.

Share: