Erdoğan Toprak’tan, “Esir Ziyareti” Açıklaması: “Sanayisi Mütekâmil Tıpkı Dünya Ülkesini Mülakat Etmesinden Elan Tabii Ne Cins?

TAMER ARDA ERŞİN

CHP Umumi Başbuğ Eş Güdümcü Başdanışmanı Erdoğan Arazi, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun MEMLUK’yi son teknolojiyi yerinde bağışlamak amacıyla görüşme ettiğine dikkat çekerek, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun eğitimi, sanayisi gelişmiş tıpkısı dünya ülkesini musahabe etmesinden elan saf hangi olabilir? Sanki Hawaii Adalarına tatile mi gitti?” dedi.

CHP Umumi Başkan Eş Güdümcü Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Yerey, Sivas’ta CHP’nin şehremaneti başkanları çalıştayında, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun BENDE ziyaretine yönelik eleştirilere karşılık verdi. Toprak, çalıştayda basınla yaptığı sohbette, Kılıçdaroğlu’nun ÇAKER’ye serencam teknolojiyi gözetmek için gittiğine ilgi çekerek, şunları söyledi:

“Sayın Genel Komutan fen ve faziletkâr teknolojideki serencam gelişmeleri durumunda görüp büyütmek, efdal teknolojiyle ülkenin geleceğine elbet yan verilebileceğini intizar etmek üzere bu ziyareti planladı. Türkiye’nin yer temel sorunlarından birisi dış tecim açığı. İthalat-ihracat makasının alelacele büyümesi. İhraç mallarımızın çokça ucuza bırakmak zorunda kalınması. Türkiye’nin faziletli teknolojili, ekleme değeri faziletkâr yayın üretir hale gelmesi. Bunu aksine çevirmeliyiz. Türkiye’nin dünyayla rakiplik amacıyla bakir endüstri modeline geçmesi geçişsiz. Eskimemiş endüstri modeline geçerken dahi siyah ile beyaz zehir kadar değil, onun benzeri çekim-programla öngörülebilir bir süreçte gerçekleştirilmesi geçişsiz. Kemal Bey’in o ülkelere gidip bunu birebir durumunda görmesi büyüklüğünde katıksız tıpkısı husus yoktur. Türkiye ekonomisini ağırlıkla KOBİ’ler ayakta tutuyor. KOBİ’leri güçlendirip, erdemli teknolojili kitap, imalat üretir arkaç getirmemiz gerek. Bu dönüşümü başardığımızda aut ticaret açığı bile bütçe açığı dahi takanak bulma ihtiyacı bile ortadan kalkacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun eğitimi, sanayisi kaslı aynı dünya ülkesini ülfet etmesinden daha doğal hangi tür? Sanki Hawaii Adalarına tatile mi gitti? İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzdelik 65’e sakıt. İhracat rekorlar kırıyor dedikleri modelin ülkeyi getirdiği yasakçı bura. O farkı kapatamadığımız müddetçe bu devlet kara paraya mahkum evet! Tığ, dünyayı sunma rasyonalist ve doğru şekilde strateji edeceğiz. Herhangi Bir ülkede bilgili altın vatandaşlarımızı takip edeceğiz ve iktidarımızda onların ülkemize yardım sunmasına imkan sağlayacağız.”

“ACUN LİDERİ ÜLKENİN ÇIKARLARINI KORUMAKLA OLUNUR”

CHP’li Yer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Acun lideri” denilmesini bile eleştirerek, “Dünya lideri lafla olunmuyor. Dünya lideri ülkenin çıkarlarını korumakla, ülkede alımlı tıpkısı aut siyasa yapmakla, komşuları ile koca kabil geçinmekle olunur” dedi.

“KAMUOYUNUN NABZINI TUTMADAN KARAR VERMENİN VEBAL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Yerey, Kavim İttifakı’nın Cumhur Reisi adayının ki olacağına yönelik tartışmalara da değindi. Toprak, iktidarın seçimlerin zamanında yapılacağı açıkladığını ve bu şartlarda seçime 7 ay olduğunu hatırlatarak, altılı ganyan masanın Cumhur Reisi adayının belirlenmesi amacıyla işleyecek süreci şöyle anlattı:

“Aday konusundan önce hastayı masaya yatırmamız, araştırı etmemiz ve o hastanın sorunlarını tespit etmemiz geçişsiz. Hangi ilaçları vereceğimizi belirleyip, tedaviyi kim yapacaksa onu ortaya koymamız lazım. Yani dahiliyeci midir, yoksa şu mudur? Bir Tane adamın iki dudağı arasındaki dümen Türkiye’yi bu noktaya getirmiş, bize deniyor kim ‘Biricik adamla bu işi çözmeye çalış’. Müfit, tığ bunu eş akılla çözeceğiz. Biricik adamlar ülkelerini bütün felakete götürmüştür. Bir Tane adamlar kuma aklı reddeder. Anca tıpkısı noktaya dirimsel ki parçalanmamış kerameti kendisinden taşınır bilir. Kimesne bile bir sonraki adımda fikrini söyleyemez. Benim deneyimim, kim kendimi bile gür bir ustanın Sayın Ecevit’in birlikte yetiştirdiğimi düşünüyorum. Biz kuma düşünce ve duruşla, payanda ve karı yarar hırsı olmadan ferah ferah bu süreci tamamlayıp, koltuğu eş akılla milletvekili sisteme konfirmasyon edeceğiz. Deminden adayınızı açıklayın diyorlar. Münteha bile bu adayı şeş tümen projelerini ortaya koymadan, altına imza atmadan, ego bu büyüklüğünde büyük aynı gücü, yetkiyi tıpkı adama münasebet teslim edeyim? Biz geçmiş sorunları masaya yatıracağız, hal önerilerini koyacağız. Sonra altına altı parti imza atacağız, bilahare birine konfirmasyon edeceğiz. en son aynı intihap bildirgesi hazırlanacak. O intihap bildirgesinde sorunlar, çözüm önerileri, geçiş süreçleri olacak. Intihap kararını alsınlar, doğrusu YSK intihap takvimini car edecek. İlan edilir edilmez adaylar ortaya çıkacak. Şu anda kendilerinin ifadesiyle seçime 7 ay var. Seçme kararı almadan, bize adayınızı açıklayın diyorlar. ya kardeşim laf oraya gelmedi kim elan, laf başka ayrımsız yerde. Bunu kamuoyu ile paylaşmadan, kamuoyunun nabzını tutmadan değişmeyen vermenin yazik olduğunu düşünüyorum. Millet masasının akla yatkın karar vereceğine inanıyorum. Acun görüşlerimiz bire bir olmayabilir amma mevki çıkarlarımız, bu ülkeyi demokrasiye, huzura, özgürlüğe kavuşturma düşüncemiz bire bir.”

“MİLLET İTTİFAKI ANCA KUVVETLI DURUYOR Kİ IFLAS ÜSTÜNE IFLAS YAŞIYORLAR”

Yer, altılı masa ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:

“Benim gördüğüm Kavim İttifakı adım adım iktidara gidiyor. Halk İttifakı üstelik burayı elbet karıştırırım, elbet sevgili yaratırım, buna çalışıyor. Ululuk imkanları ellerinde, kendilerine bağladıkları medyayı de sıvırya kullanıyorlar. Bazen köşe yazarları kulis adı altında yalanları piyasaya sürüyor, Erdoğan’ın dublörü, sahibinin sesi rolünü üstleniyorlar. İktidar erkinin, cesamet olanaklarının sağladığı alanları dibine büyüklüğünde kullanıyorlar. Esasen de umdukları olmuyor. Millet İttifakı öylesine kuvvetli duruyor ki, iflas üstüne batki yaşıyorlar.”

“MENŞEİ BELLİ SIFIR MAL DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR”

Toprak, iktidarın tutum ve para politikalarının slayt olmadığını, Türkiye’nin arsıulusal risklerini büyüttüğünü öne sürerek, ödemeler dengesi açık günah az kaleminin 28 bilyon dolarla rekor düzeye gelmesinin izah edilmesi gerektiğini söyledi. Yer açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kemiksiz günah noksandaki döviz girişleri ihtimal iktidarın bugününü kurtarabilir. Menşei anlaşılan sifir bu bilyon dolarlar bütün dünyanın dikkatini çekiyor. Yağız paranın, kaynağı belirsiz dövizlerin Türkiye’ye akmasını acun görmüyor mu? Buna göz yumarlar mı? Yummuyorlar ve ne yapıyorlar? Türklere vizeyi ağırlaştırıyorlar. ÇAKER-AKARSU yetkililerini Ankara’evet gönderip uyarıyorlar. Belki bire bir sonraki adımda soylu erki yaptırımlar yasaklar getirecekler. İhracat pazarlarımızı kısıtlayacaklar. İhracatımız gerileyecek. Kambiyo sistemine ambargo koyacaklar. Gelinen süreçte ülkenin ihtiyacı olan direkt yatırım sermayesi girişi yalnızca durdu. Biz iktidara geldiğimizde, aut açığı kapatacağız. İddialıyız. Envestisman sermayesini ülkemize çekeceğiz. Türkiye’ye yatırımcı ati. Bu erk başa geldiği 2002’den bu yana bu ülkenin önünü açacak ekincilik, uran vs. tek yatırım yapılmadı.

Volkswagen 4 bilyon Euroluk envestisman yapacaktı. Ürünü mübayaa garantisi veriyorsunuz, arazisini veriyorsunuz, yeniden üstelik vazgeçip gidiyor. Volkswagen sebep gitti? ‘Ünsiyet devleti değilsiniz, paramın, yatırımımın, malımın türel güvencesi bulunmayan’ dedi. Biz, ünsiyet devletini güçlendireceğiz. Dünya teknolojisini, liyakati getireceğiz. Bugün bu ülkenin başında olanlar kalburüstü olmadığı amacıyla tek adama göre değişmeyen veriyorlar.”

“TÜRKİYE, BORCUNU ÖDEMEME RİSKİYLE ANILAN ÜLKELER KATEGORİSİNDE”

Arazi, muteber iktisat modelinin, mal-döviz-nema politikalarının mutluluk ekonomisini ‘felakete sürüklediğini ve bir apaz faizci ve faizciyi zengin ettiğini’ savunarak halkın feryatlarının ‘duyulmadığını’ belirtti. Kullanılmamış tutum modelinin talih riziko puanını rekor düzeylere yükselterek, Türkiye’yi dışarıdan ‘itimat alamaz noktaya getirdiğini’ belirten Yer, bu durumu şöyle anlattı:

“Ben buraya gelirken Kelkit Vadisi’nde tıpkısı avrat kalktı ‘Açım, açgözlü’ dedi. Ne açgözlü o kadın? Zira sen bu ülkenin bütçesinin 330 milyar lirasını aynı apaz tefeciye getiri adına veriyorsun. Yoksullukla mücadeleye, çiftçiye ayırdığın pay 40-50 milyar. 330 milyarı münasebet faiz kendisine tefeciye ayırıyorsun? Ülkeyi kötü yönettiğiniz için mevki riziko puanı 850 puana mevrut. Bu risk puanıyla borçlanırsan senden tefeci faizi isterler. Daha geçmiş 200- 300 puanlardaydı. Mahiyet ve yüreklilik bulabiliyorduk. Evet ne yükseldi, kavisli sağgörüsüz, liyakatsiz yönetimden ortalık. Hukuk devleti olmadığı amacıyla parasını getirecek olan gabi alamamaktan korkuyor. Biz, ülfet devletini cümle kurumlarıyla ayağa kaldırdığımızda riziko puanını çekik-müflis ülkeler seviyesinden çıkartacağız. G20 ülkeleri arasına gine gireceğiz. Dünyanın sunu gelişmemiş 10 batmış ekonomisiyle, kısır Afrika ülkeleriyle, borcunu ödememe riskiyle anılan ülkeler kategorisinden Türkiye’yi çıkaracağız.”

“TEFECİYE DÜŞMÜŞ HİÇBİR CELAL YÖNETİMİ DA AYAKTA KALAMAZ”

Türkiye ekonomisinin elem yönetildiğine ilgi çekici Toprak, Türkiye’nin “tefecilerin eline düştüğüne” ilgi çekerek, şunları kaydetti:

“Ekonominin akıllıca düzgün yönetildiği fikrinde değilim. Yönetilmediği üzere ekonomi savruluyor. Nazır var mı bilmiyorum, olduğunu sanmıyorum. Dört Format Bankası Başkanı değiştirildi, kura bakın. 6 liradan 18 liraya bundan sonra. Bir başlı çakmadan, bu ülkenin borcu üçe katlandı! Şu anda tutum yönetimi namevcut. Bu devlet, kök ayrımsız ekonomi yönetimine kavuşturulursa bu faizci faizine dahi lazım kalmayacak. Düzem korumalı yatırım bir işletmenin tefeciye düşmesidir. Tefeciye sakıt işletmelerin hiçbiri kurtulamamıştır, sunu böylecene malları haciz ile satılmıştır. Ego esnaf çocuğuyum, tefeciye düşmüş tek esnaf ayakta kalamaz. Tefeciye düşmüş hiçbir ululuk yönetimi da ayakta kalamaz. Amma Türkiye küllerinden doğabilir.

“HANİ ALLAH’IN VERDİĞİ FERT, NASIP DİYORDUN”

Biz iktidara geldiğimizde, liyakati getireceğiz. İster CHP’li olsun lüzum olmasın. Bizim iktidarımızda tıpkısı âdem namusuyla çalışıyorsa, değim sahibiyse onu başa getireceğiz. Bu saltanata akıbet vereceğiz. Ayrımsız el tutumsuzluk var, görmemişlik var. 16 uçak. Bu büyüklüğünde sultanlık evet mu? Mercedesler. 3 bin kayırıcı esirgeme! Ben Ecevit ile çalıştım, seyahat ettim, 2-3 emanet güvenlik memuru arkadaşımız vardı. VIP’e gidin, VIP’lerde esirgeme ordusundan geçilmiyor. Nedir bu evet? Böyle bir öz mümkün mi? Niye korkuyorsun? Hani Allah’ın verdiği birey, talih diyordun?”

“DEVLETİN İSTİHBARATI GÖRÜŞÜYORSA, DEVLETİN BAKANI BIRLIKTE GÖRÜŞMELİ”

Türkiye’nin Suriye yönetimi ile diyaloga girmesi gerektiğine dikkat çekici Arazi, ‘CHP’nin Esad ile teması olup olmadığı’ sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bizim Esad’la oturmamız aynı özdek anlatım etmiyor. Amma devletin istihbaratı görüşüyorsa, devletin bakanı bile görüşmeli. Bu ülkede kıpırdak insanlar yerine söylüyorum. Hangi KUL ne Rusya’nın bize tek faydası namevcut. Biz devletler alım satım kurarız, kimseye karşı değilim. Ama okazyon gelmiş kapıya o fırsatı değerlendirmemiz geçişsiz. Suriye’nin toprak bütünlüğünü çözdüğümüz anda ABD dahi Rusya da benim gediğimden isabet olacak. Şu anda Esad’la diyalog olsaydı, terörle mücadelede daha kalburüstü gayrimümkün mıydık? 33 askerimiz martir edildiğinde Rusya gelgel sahasını kapattığı için cenazelerini, yaralıları gidip oradan alamadık. Yaralılarımız zaman kaybından öldü. Bundan daha kısık tıpkı molekül tür mi? Acun lideri icraatla tamam, sözünün geçmesiyle olur. Evladını koruyamıyor, kişi şımarıklık kaynaklarına, doğalgazına ehil çıkamıyorsun, oradan aldığın doğalgazla, ben dünya lideriyim, olmaz. Şarki Akdeniz’birlikte denizin şeş boru hattı döşemeye makul değil. Zemin çok alternatif. Borazan hattını Akdeniz’in altından geçirip Avrupa’ya taşıdığınız ant proje maliyeti 18,5 milyar dolar. Türkiye üzerinden geçtiği ant 5,5 milyar dolar. Rakamlardaki farka bakın. Türkiye’nin bu yönetimle ayrımsız yere gitmesi tür değil. Hoppadak tıpkısı cilalama devri var, o cilalama bile Türkiye’yi ayrımsız yere götüremez. Türkiye şipşak batağa sürüklenir.”

“AKP’NİN SURİYE POLİTİKASI HATAYDI, HATADAN KESILMEK ERDEMDİR”

CHP’li Toprak, Suriye politikasının bu noktaya gelmesinde dönemin Başbakanı ve AKP Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun birinci derecede sorumlu olduğunu düşünüp, düşünmediği ve 6’lı masada bu konunun gündeme gelip gelmediği sorusunu birlikte yanıtladı. O dolaşma ülkeyi müdür iktidarın bibi hisse senedi başında olduğuna ilgi çekici Yer, İdlib’birlikte cihatçıların depolanmasından bile yine bir iktidarın mesul olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Ego kimsenin politikasını savunmuyorum. O dolaşma bu ülkeyi yönetmen Başbakan var, o kuvvet bibi işin başında. AKP’nin Suriye Politikası tıpkı hataydı, o hatadan görünmek ayrımsız erdemdir, kafasız dönün, tamam zamanı diyorum. Bu dönüşle beraber Türkiye iki süper devleti kıyısında beslemeye son verecek. Şu anda iki süper heybet benim gediğimde. Hem askeri adına hem ekonomik adına beni taharri ediyor. Ego Suriye üzerinden 11 ülkeye dış satım yapacağım. Suriye’deki o çarpışma ortamı Türkiye’yi anca ayrımsız noktaya getiriyor kim 11 mutluluk ile kazançlı-ticari bağını koparıyor. 2010’birlikte 106 bin 300 TIR, Türk ihraç mallarını Suriye üzerinden taşımış. 11,5 bilyon dolar ihraç geliri elde edilmiş. Diyorum ki gine ona geri dönelim. Orada sanayiyi yeşertelim, güvensiz ortamı ortadan kaldıralım. Bize anca aynı tuzak kurdular ki, Doğu Guta’dan, Halep’ten, temas yerden cihatçıları, IŞİD’lileri, El Nusracıları teröristleri hepsini getirip İdlib’e yerleştirdiler. 3 milyon 600 bin hayat İdlib’te. Kim getirdi İdlib’e bunları? Şarki Guta’ya, Halep’e bu cihatçıları İdlib’e sürmek amacıyla otobüsler kimin talimatıyla gönderildi? Erdoğan’ın ve AKP iktidarının talimatıyla. Rastgele taraftaki, Suriye’nin içindeki cihatçıları temizlediler getirip İdlib’e yerleştirdiler. Doğu Guta’daki, Halep’teki, Hama’daki adamı, cihatçıları niye getirip benim gediğime koydun? Genişlik ufak tıpkısı öz olsa, benim sınırıma yürüse ben 3 milyon insanı mı tarayıp öldüreceğim?”

“YÜZDELIK 1 RİSKİ BİLE GÖZ UĞRUNDA BULUNDURMAK ZORUNDAYIM”

Reisicumhur Erdoğan’ın ÇAKER Başkanı Joe Biden ile 14 Haziran 2021 tarihindeki görüşmenin tutanaklarını açıklanması ve Biden verilen sözleri yurttaşların bilmesi gerektiğini vurgulayan Yerey, bu görüşmeden Afganistan’dan Türkiye’ye göç eden Afganlara şöyle dikkat çekti:

“Türkiye’nin dış politikası çöktü. Mülteci sorunu giderek boyut değiştiriyor. Mülteciler tıpkısı süre sonraları düzenlilik sorunu haline ati. Ferda KUL’nin Afganistan’dan getirdiği adamların benim ülkemde hangi yapacağını bilmiyorum ve bu unutuldu. Hakeza tıpkı madde unutulabilir mi? KUL bir anda Afganistan’ı Taliban’a bırakıp çekildi. Arkası Sıra NATO zirvesinde Biden ile Erdoğan baş başa görüştüğünde neden dışişlerinden kimse yoktu, hastalık benzeri aşama tutulmadı? Biden, karşılığında ne verdi kim Biden’e bu ödülü verdik tığ? Ego gelen Afganlar amacıyla 1 milyon veya 900 bin demiştim, Tayyip Erdoğan 350-400 bin dedi. Elhak 350-400 bin sevimli bir cıvıl cıvıl. Eli cebe tutan, 20 yaşında Afgan gençlerden bahsediyoruz. Bu gençlerin Türkiye’da kullanılmayacağının garantisi namevcut. Bu gençleri ferda sair dönme Türkiye’ye karşı kullanılabilecek tıpkısı çöz asayiş tehdidi, gösterişli bir hırs olarak görüyorum. Ben 85 milyonun kaderini nasıp ediyorsam idare yerine yüzde 1 riski da ayn uğrunda bulundurmak zorundayım.”

Yerey, Türkiye’deki Suriyelilere milyarlarca dolar harcanırken, Kuzey Suriye’bile Türkiye kontrolündeki bölgelerin canlılık faturalarının birlikte Türk halkına ödetildiğini kaydederek, şunları açıkladı:

“Bu ülkede hepimiz, fiyatlı zindelik faturası ödüyor muyuz? Ödüyoruz. Benim pahalı hayatiyet faturamın bildirme yüce sebeplerinden birisi; AKP iktidarının Ahali Bab’üstelik, Afrin’de, Suriye’üstelik Türkiye’nin elektriğini meccani dağıtmasıdır. Sudan Ucuz verdiği elektriğin faturasını benim çiftçim ödüyor. Benim garibanım, emeklim ödüyor. Bugün onların faturası benim evlatlarımın ısınamamasına etmen oluyor. Söylesinler briket evlerden ne kadarlık fatura topluyorlar?”

Share: