Doğanın korunmasına dikkati bağışlamak için İstanbul’dan Ağrı’ya ayakçak çevirdiler

Natür tutkunu iki bisikletli, doğa ve ormanların korunmasına müteveccih farkındalık kurmak üzere İstanbul’dan Ağrı’ya kaide çevirdi.

“Ormanlar için yeşil rota” sloganıyla İstanbul’dan bisikletlerine binen 66 yaşındaki Mürtefi Fuat Gülşen ile 40 yaşındaki Fert Sabuncuoğlu, ormanların ve doğanın korunmasında farkındalık düşünmek üzere yola çıktı.

Zorlu rampaları ve geçitleri aşan, geceleyin kimi vakit çadırda zaman zaman dahi otellerde nazil doğa tutkunları, Karadeniz Bölgesi’nin peşi sıra Sivas, Erzincan ve Erzurum’a geçti.

Yolculukları süresince bazen kendilerini yatırmak isteyen kişilerin evlerine mihman olan iki hempa, tıpkısı ayda 2 bin 148 kilometre ayakçak çevirerek Ağrı’ya ulaştı.

Kent merkezini gezen ve dolay halkıyla kardeşçe eden iki bacanak henüz sonraları uçakla İstanbul’a döndü.

Duygusal Sabuncuoğlu, AA muhabirine, yolculuklarının print ancak sevinçli geçtiğini söyledi.

Yaklaşık tıpkı aydır yolda olduklarını rapor fail Sabuncuoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yolun tamamını bisikletle geldik. 2 bin 148 kilometre yolu ayakçak çevirerek ormanlara dikkati elde etmek istedik. Yeşilliğin, bitkilerin ve hayvanların yaşam hakkı üzere yola çıktık. Kez fiziksel namına yorucuydu ama yolda karşılaştığımız insanlar ve Küçük Asya’nun içine girdikçe kendimizi evimizde hissettik. Dizge bir köşeden bizi çayına ve çorbasına çağırıyor. Kimi evini açıyor, birtakım yemeğini paylaşıyordu. Bu bizi çıktı motive etti.”

Sabuncuoğlu, bisikletin doğaya arz hayır ulaşım uzlaştırıcı olduğuna meni ederek, İstanbul’dan çıktıktan sonra Karadeniz Bölgesi’nde tıpkısı müddet posta aldıklarını ve ardından İç Küçük Asya’ya, sonrasında de Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’ne geçtiklerini belirtti.

Daha önceki farkındalık turları amacına ulaştı

Mualla Fuat Gülşen birlikte 30 yıldır mektep çocuğu dağcılık yaptığını ve Türkiye’nin bütün dağlarına tırmandığını anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır bisikletiyle Türkiye’yi gezdiğini aktaran Gülşen, önceki yıllarda de lösemili kollar, flamingolar ve amatör kuşları için düzenlenen muhtelif farkındalık etkinliklerinde ayakçak çevirdiğini dile getirdi.

Gülşen, “Ormanları koruma amaçlı ve ormanlık alanların elan üstelik yeşillenmesi üzere bu etkinliği yaptık. Çocuklarımızın geleceği için kaide çevirmeye karar verdik. Rampalar çoktu amma yolculuğumuz çokça fena hâlde geçti.” ifadesini kullandı.

Share: