MEB, okulların ihtiyaçları için 3 milyar 750 milyon lira gönderdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Izleme Geliştirme Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, kırtasiye, temizlik, donatım ve epey tamirat üzere illere 3 milyar 750 milyon teklik gönderdiklerini söyledi.

Leblebici, Şehit Piyade Üsteğmen Çelebi Bozbıyık İlkokulu’nda İlköğretim Haftası zımnında planlı törende yaptığı konuşmada, 2022-2023 eğitim bilimi ve tedrisat yılının hayırlı olmasını diledi.

Bu yıl ilk defa önceki ve ortaokullara, günahsızlık, kırtasiye, oldukça tamirat ve okulun donatımı ile tedris materyalleri kadar ihtiyaçlarının karşılanabileceği bütçeyi aracısız gönderdiklerini anlatan Leblebici, şöyle konuştu:

“Okullarımızın finansmanı, altyapılarına yapılan envestisman, taşımalı eğitim, ücretsiz ders kitapları, yardımcı kaynaklar, ekol kütüphaneleri kadar birçok ilde yapılan bu iyileştirmelerle, muvasala, denklik, kapsayıcılık, nitelik ve verimlilik kadar ilkelere ulaşılmasında oylumlu gelişmeler elde ettik. Bu kapsamda, kırtasiye, katışıksızlık, teçhiz ve basit tamir üzere illere 3 milyar 750 milyon teklik gönderdik. Bunun iri tıpkı kısmı harcandı, özge kısmı bile harcanıyor. 153 milyon ders kitabı, 100 milyon yardımcı gerçeklik öğrencilere dağıtılmış durumda.”

Leblebici, “Bu yıl esasen kütüphanesiz ekol bırakmadık ve kütüphanelere 80 milyona mümasil pusula ulaştırdık. Okullardaki bilişim teknolojileri laboratuvarlarını geliştirdik ve 24 bin elektronik beyin arttırma ettik. Bu sene 1450 anaokulu ve 10 bin asıl sınıfı hizmete makbuz. Çabalarımız terbiye sistemini elan ileriye götürmek içindir.” dedi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Dirimsel Santralci da el genelinde 230 okulda, 51 bin 144 öğrenci ve 4 bin 144 kadrolu öğretmenin ders başı yaptığını kaydetti.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu ve umum oyunu gösterisinin sunulduğu törenin arkası sıra Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, ilk öğüt zilini çaldı.

Tekbıyıkoğlu, Leblebici ve Kırıkkale Uray Başkan Yardımcısı Vedat Zihayat, daha sonradan sınıfları gezerek öğrencilere öğüt kitaplarını dağıttı.

Share: