Cumhur Reisi Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı-Değerlerin Yüzyılı Programı”nda konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Kişi insanına tepeden vekil jakoben zihniyetin, günümüz Türkiyesinde asla yeri yoktur ve olmayacaktır. Lacerem bugünün Türkiyesi dününkinden henüz müstakil, henüz müreffeh ise inşallah yarının Türkiyesi da bugünkünden henüz iyi olacaktır.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Mardin’birlikte benzeri otelde planlı “Türkiye Yüzyılı-Değerlerin Yüzyılı Programı”nda yaptığı konuşmada, gayrimüslim vatandaşların dini vecibelerini adına getirebilmelerine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, kullanılmamış kiliselerin inşa edilebilmesi için bütçe ayırdıklarını söyledi.

Erdoğan, 2012’dahi 50 almanak ayrımsız Anadolu Yayınevinin faaliyete başladığını, Evkaf Umumi Müdürlüğü idaresindeki kilise ve sinagog gibi ibadethanelerin azınlık vakıflarına bedelsiz tahsisine imkan sağladıklarını anlattı.

İstanbul Taksim’deki Kutsal His Kilisesi’nin, Süryani Katolik Kilisesi Vakfı’na 49 yıllığına bedelsiz tahsis edildiğini anımsatan Erdoğan, Hatay’daki Mar Yuhanna Kilisesi’nin bile Arsuz Küçük Asya Ortodoks Kilisesi Vakfı’na esasen bedelsiz verildiğini aktardı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Artuklu Üniversitesi bünyesinde, hayatiyetli diller alanında lisansüstü eğitim, talim, bilimsel emek ve uygulama yapılacak bire bir enstitü kurduklarını, Literatür Fakültesi’nde, Kürtçe ve Süryanice ile ait bölümleri faaliyete geçirdiklerini rapor etti.

Gayrimüslim vatandaşların türe ve hukukunu koruyacak, perestiş özgürlüklerini genişletecek tarihi metanetli çokça hamle attıklarını, artık de 85 milyon amacıyla çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yaptığımız her düzenlemenin, hayata geçirdiğimiz herhangi bir reformun gerisinde, değişik inançlara mensup insanlarımıza bu ülkenin birinci sınıf vatandaşları olduklarını hissettirme ve teşhir gayreti vardır. Asla sömürme veya riyakarlık peşinde değiliz. Biz bu şekilde gerçekte öz inancımızın gereğini de namına getiriyoruz. Zira bizim inancımız, başka akide sahiplerine, kuma insani temeller üzerinde saygı duymayı, üste destek olmayı gerektirir. Peygamberimizden Hz. Ömer’e, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar tarihimizde bu anlayışın sayısız timsaline ardılmak mümkündür. Osmanlı’nın serencam dönemlerinde yaşanan acıların benzeri yansıması olarak gördüğümüz Cumhuriyetimizin ilk dönemlerindeki tereddütleri çıktı geride bıraktık.”

-“Özgürce yaşadığımız bu yurt, hepimizin ortak çatısıdır”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin, birlik vatandaşlarına topluluk çıkacak, onlara doğruluk ve imkanları sağlayacak sili güvene cemaat olduğunu vurguladı. Bunun sonuç örneğinin, sabık aylarda hayata geçirilen Alevi Bektaşi vatandaşlarla ilgilendiren düzenlemeler olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye Yüzyılında, geçmişin eksiksiz sıkıntılarını aşmış aynı şekilde ortak hedeflerimize kilitlenmiş namına bilcümle birlikte çalışacak, savaş edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, devlet yerine artık emperyalistlerin içimizdeki bekçiliğini yapan vesayetçilerin değil, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Sünnisi ve Alevisiyle 85 milyonun tamamının devletidir. Gökyüzünde nazlı nazlı dalgalanan ayça ve yıldız, hepimizin bayrağıdır. Üzerinde özgürcesine yaşadığımız bu yurt, hepimizin ortak çatısıdır. Küçük Asya ve Trakya, tam güzellikleriyle hepimizin ortak yuvasıdır. Ne inanca, görüşe, kökene mensup olursak olalım, hepimiz aynı gemide olduğumuzun bilinciyle debi ediyoruz. Benim Kürt kardeşlerimin dilinden ve kültüründen ortalık, benim Alevi kardeşlerimin meşrebinden dolayı, benim mutekit kardeşlerimin yaşayışından muhit, benim gayrimüslim vatandaşlarımın inancından kıran, hasılı aynı apaz seçme ekalliyet dışında artan milyonların farklı sebeplerle ayrımcılığa uğradığı sakat ihtişam anlayışı tamamen mazide kalmıştır. Kişi insanına tepeden vekil tepeden inmeci zihniyetin, günümüz Türkiyesinde katiyen yeri yoktur ve olmayacaktır. Pekâlâ bugünün Türkiyesi dününkinden daha müstakil, henüz gönençli ise inşallah yarının Türkiyesi dahi bugünkünden elan gani olacaktır.”

Reisicumhur Erdoğan, milletin gelecek asrına taraf verecek Türkiye Yüzyılı vizyonunun, bu hassasiyetle şekillendiğini söyledi.

Önümüzdeki asrı, Mardin gibi acun bırakıt listesine giren şehirlerin tamamını hak ettikleri düzey ulaştıkları benzeri yüzyıla dönüştürmekte azimli olduklarını dile getiren Erdoğan, “Bu bayrı şehirlerimizin dokusundaki kültürel zenginlik, kültür ekonomisi üzerinden şehrin zenginliğinin ve refahının artmasına katkıda bulunacaktır.” diye konuştu.

-“Daha kullanılmamış bakir oteller nesir ederek, burayı çokça daha değişik kuzuluk getireceğiz”

Mardin’e bu sene mevrut ziyaretçi sayısının 3 milyon olduğunu belirten Erdoğan, “Bu ne etmek, şu anda Mardin aynı cazibe alanı oluşturuyor. Çıktı oteller filan yetmiyor, daha yıpranmamış eskimemiş oteller inşa ederek, burayı haddinden fazla daha ayrımlı tıpkı kuzuluk getireceğiz. Firez geliştirme ajanslarıyla bu potansiyeli hayata geçirecek geçmiş adımı atıyoruz.” dedi.

Mardin’da 3 bin yıldır gümüşü ilmek ilmek hareketli Süryani telkari ustalarının maharetlerini dünyaya tanıtacaklarını da belirten Erdoğan, “Kuşaklar süresince mimarinin zirvesi sayılan asar tasarlayan ve inşa eden sanatçılarımızı baştan dünyaya servet edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha çok taş ustası kalmadığını söyleyen ayrımsız Mardin taş ustasına, ” Ustam, sen bakir ustalar yetiştireceksin.” dediğini aktardı.

Mardin’in taş ustacılığının bayağı tıpkısı fenomen olmadığını belirten Erdoğan, “Valimize da takıldık ve ‘Buraya Mardin taşıyla anca ayrımsız kültür sarayı yap kim toplantılarımızı çıktı o merkezde yapalım.’ dedik. Bunun adımını dahi atmamız geçişsiz. Binlerce yıldır bu topraklara değer katan kadim inançların günümüzdeki temsilcilerinin ensesi kalın mirasını, insanlığın ortak hafızasına inşallah kazandıracağız.” diyerek konuştu.

Coğrafyanın binlerce almanak emanetine hep bu arada erbap çıkacaklarını, “erte değil, müstacelen şimdi” diyerek Türkiye Yüzyılına beraber yürüyeceklerini belirten Erdoğan, “Türkiye Yüzyılımızın vizyonunun başlıklarından biri olan değerler yüzyılının yaşadığı ve yaşatıldığı saha Mardin, bizim hem esin kaynağımız hem öğün arkadaşımız olacaktır.” ifadelerini kullandı.

-“Türkiye Yüzyılı vizyonun etrafında kenetlenmeye çağırma ediyorum”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, gençlere, tarihi ve kültürü ongun öğrenmeleri, değerlere kalpleriyle sahip çıkmaları tavsiyesinde dahi bulunarak, şöyle bitmeme etti:

“Eğer siz, bu seviyede aynı medeniyet bilincine topluluk olmazsanız, birileri dirimsel sizi zat geçmişinize, öz kardeşinize, kişi insanınıza düşman yapar. Unutmayınız, Türk’ü Kürt ile, Sünni’yi Alevi ile, Müslüman’ı Hıristiyan ve Musevi ile, doğuluyu mağribî ile, kuzeyliyi güneyliyle, ne sebeple olursa olsun insanımızın bire bir kısmını diğeriyle yüz yüze getirmeye etkin seçme proje, bu toprakların ve üstünde yaşayanların düşmanlarının ürünüdür. Evvelce bu oyuna yüz kere geldik, bedelini maddesel, manevi arz bunaltıcı şekilde ödedik. Yemeden Içmeden son on yılda bunun zorlu çokça örneğine baş başa şahit olduk. Hamdolsun, milletçe, artık bu oyunu görür âmâ tanıyabilen ve bozacak adımları çarçabuk atabilen tıpkı kazanç seviyesine ulaştık. Demokratik ve hesaplı kazanımlarımızdan aldığımız korkulu ve güvenle, geleceğimize umutla bakıyoruz. Sizleri ve cemi vatandaşlarımızı Türkiye Yüzyılı vizyonun etrafında kenetlenmeye davet ediyorum.”

(Sürecek)

Share: