Çorak arazilere sahip Iğdır’ın ağaçlandırılması amacıyla yılda 100 bin rekiz üretilecek

Berbat arazilere topluluk Iğdır’da kurulan fidanlıkta seçkin yıl 100 bin ağaç yetiştirilecek.

Yurdun arz doğusunda düzlük alan kentin ağaçlandırılması üzere mücahede yürütülüyor. Bu kapsamda bambaşka şehirlerden getirilen fidanlarla Halfeli beldesinde almanak tahminî 100 bin fidanın üretileceği 50 dönümlük kayran oluşturuldu.

Özenle büyütülen fidanlar, kentin ağaçlandırılması çalışmalarında kullanılacak.

Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, AA muhabirine, fidanlığın kurulması için Vilayet desteğiyle düzentileme başlattıklarını ve şu dakika çetin oranda istihsal gerçekleştirdiklerini söyledi.

Halfeli beldesindeki metruk bir kamu arazisinin fidanlık namına değerlendirildiğini tabir eden Tazegün, “Tahminî 50 dönümlük benzeri alanda dikmelik kurduk. Burada 50 bin bariz doğru fidanı toprağa repikaj yaptık. 50 bin dahi ilimizde yetişecek türlerin tohumunu ektik.” dedi.

Yapılan düzentileme sebebiyle kentteki ongun sayısının artacağını anlatan Tazegün, “Deminden fidanları 1-2 yıl içerisinde boylandırıp ilimizde kullanacağız. Hele tüplü olanları ve yetiştirdiğimiz bu boylu ağaçları kişi ihtiyaçlarımızın yanında amme alım ve kuruluşları, askeri birlikler, ekol, cami, bamyatarlası ve el kenarlarında kullanacağız.” diyerek konuştu.

Tazgeün, üretilen bu fidanların kuraklıkla mücadelede kente kırıcı yardım sağlayacağını belirterek, “Bu yılki programımız 100 bin dikme üretimi üzerine. Bu fidanları ilimizin ihtiyaçlarına bakarak kullanacağız. Bazılarını boylandırıp sonraki yıla bırakacağız, onun için seçkin sene kısım hizip artış yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: