Bursalı karı alpinist 5 yılda 81 ilde doruk yaptı

Bursalı dağcı Melek Lep Entelektüel, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Dağcı Vazıh, yaşadığı Bursa’dahi, 2017 yılında “81 ilde 81 zirve” hedefiyle diyar iklim dolaşıp, buralardaki erdemli noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini akdetmek üzere tırmanış yapmadığı biricik il olan Ardahan’a gelen Işıklı, Iğdır ZİRVE Alpinizm ve Natür Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na de tırmanıp 81. tırmanışını da gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları radde ve görsellerle araç altına düz Münevver, bu çalışmasıyla “Anadolu Parsı” unvanı almak istiyor.

“Aynı dağlara müracaat etmek bayağı geldi ve bu projeye başladım”

Dağcı Işıklı, AA muhabirine, 10 yıldır alpinizm yaptığını ve 5 senedir de profesyonel anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini bitirmek için pahal bire bir düzentileme harcadığını rapor fail Görgülü, “Alpinizm sporunu çokça seviyorum. Birçok dağa tırmandım, sonraları aynı dağlara gitmek bana sıradan geldi ve hakeza ayrımsız projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin çok desteğini aldığını anlatan Vazıh, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Küçük Asya Parsı’ unvanıyla bu spora bitmeme etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada seçme ilin imkan varsa genişlik efdal zirvesine tırmandım. Fakat gâh yerlerde terörden dolayı izin verilmeyen şiddetli olması durumunda tırmanışa izin sunulan yeryüzü şişman dağa tırmandım.” diye konuştu.

Aydınlık, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında tıpkısı süre uzaklık verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara bitmeme ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’üstelik başladığım ’81 ilde 81 şahika’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, açıkgöz oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi fethetmek isteyen gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: