Borrell’den gaz boru hattı açıklaması: Rast değil

Avrupa Birliği (KEZ) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Efdal Temsilcisi Josep Borrell, Kuzey Cereyan 1 ve Şimal Cereyan 2 gaz borazan hatlarında meydana gelen hasara ilgili yaptığı açıklamada, “Bu tıpkısı tesadüf değil ve hepimizi etkiliyor” dedi.

SUTAŞ Aut İlişkiler ve Düzenlilik Politikası Faziletli Temsilcisi Borrell, yaptığı açıklamada, “Şimal Debi 1 ve Yıldız Cereyan 2’nin hasar görmesi doğru değildir ve hepimizi etkilemektedir. Kâin birlik bilgiler, sızıntıların bayıla bayıla tıpkı eylemin sonucu olduğunu gösteriyor. Hangi olduğuna ve bozukluk olduğuna dayalı kül netlik elde etmeyi amaçlayan gelişigüzel türlü soruşturmayı destekleyeceğiz ve erke güvenliğindeki direncimizi tezyit etmek üzere daha fazla adım atacağız. Avrupa erke altyapısının atlaya zıplaya adına bozulması kesinlikle akseptans edilemez ve sağlam tıpkısı yanıtla karşılanacaktır” dedi.

İSVEÇ’TEN ‘SABOTAJ’ VURGUSU İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, gaz borazan hatlarındaki hasara ilgilendiren düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İsveç- Danimarka sınırlı hesaplı bölgelerindeki Şimal Akım 1 ve Yıldız Akıntı 2’den sızan gaz, belli sabotaj kaynaklı patlamaların sonucudur. Vukuf toplamaya bitmeme ediyoruz ve seçme nedeni, aktörü ekarte etmiyoruz” dedi.AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİNDEN AÇIKLAMAAvrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel da boru hattı krizine ait izah yaptı. Leyen, “Olayları yoklamak ve nedenleri karşı birlik netlik çalmak çok oylumlu. Deli Dolu Avrupa enerji altyapısının atlaya zıplaya adına kesintiye uğraması kabul edilemez ve türlü olan yer hareketli cevabın verilmesine sebep olacaktır” dedi.

Michel ise bahis konusu krizi aynı ‘baltalama’ olarak değerlendirerek, “Kuzey Akım sabote eylemleri, SUTAŞ’nin enerji arzını daha dahi istikrarsızlaştırma girişimi kadar görünüyor. Evgin ve kapsamlı ayrımsız soruşturmaya ihtiyacımız var. Rus gazından uzak enerji arzını çeşitlendirme çabalarımız bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: