AB’den Rusya’ya kınama

Avrupa Birliği (SUTAŞ) Dışişleri ve Asayiş Politikaları Faziletli Temsilcisi Josep Borrell, AKARSU’nin, Ukrayna’nın obstrüksiyon altındaki bölgelerinde Rusya’nın düzenlediği referandumları ve sonuçlarını kınadığını açıkladı.

Erdemli Dil Avcısı Borrell Ukrayna’nın obstrüksiyon altındaki bölgelerinde Rusya’nın düzenlediği referandumlara ait yaptığı açıklamada, AKARSU’nin, bu referandumları ve sonuçlarını kınadığını ifade etti. Borrell, “DENIZ, yasadışı ‘referandumların’ düzenlenmesini ve bunların tahrifat edilmiş sonuçlarını kınıyor. Bu, dizgesel kayırıcı hakları ihlalleri arasında Ukrayna’nın egemenliğinin ve arazi bütünlüğünün aynı apayrı ihlalidir. Moskof işgaline alın çıkmaya ve direnmeye bitmeme fail Ukraynalıların cesaretini takdir ediyoruz” dedi.

MICHEL: REFERANDUMLARI DA SONUÇLARINI DE TANIMIYORUZ Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel birlikte söz konusu referandumlara ilişkin, “Dandik referandumlar, düzmece sonuçlar. Referandumları dahi sonuçlarını de tanımıyoruz” ifadelerini kullandı. Birleşmiş Uluslar (BM) Siyasi ve Hazar İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Yazman Yardımcısı Rosemary A. DiCarlo birlikte Düzenlilik Konseyi’nde yaptığı konuşmada bahis konusu referandumlara değindi. DiCarlo BM’nin, Ukrayna’nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve yerey bütünlüğüne tamamen sadık kaldığını tekiden, “Halkın iradesini kumar ettiğini tez ederken, bir devletin bambaşka aynı devletin topraklarını cebren elde ika girişimine meşruiyet maskesi sağlamayı amaçlayan tek yönlü eylemler, uluslararası hukukta kanuncu olarak akseptans edilemez. Burada, BM’nin ilgili BM kararları layıkıyla uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve yer bütünlüğüne ağız ağıza vabeste kaldığını yinelememe cevaz verin” dedi.STOLTENBERG: DÜZMECE REFERANDUMLARIN HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOKTURNATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg da planlı referandumların uluslararası hukukun kilitsiz küreksiz tıpkı ihlali olduğunu belirtti. Stoltenberg, geçmiş Ukrayna Şevket Başkanı Volodimir Zelenski ile tıpkısı telefon görüşmesi yaptığını rapor ederek, “Başkan Zelenski ile konuştum ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’nın egemenliğine ve yasal sahabet hakkına verdiği desteğin sarsılmaz olduğunu sarih belirttim. Rusya’nın düzenlediği düzmece referandumların hiçbir meşruiyeti yoktur ve uluslararası hukukun ayan aynı ihlalidir. Bunlar Ukrayna’nın topraklarıdır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Rusya-Ukrayna savaşına dair güzeşte yayınladığı istihbarat raporunda, Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin’in 30 Ilkgüz’dahi Ukrayna’nın nehiy altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu’na katılımını resmen car edebileceği belirtilmişti. Açıklamada, “Başkan Putin’in 30 Eylül Cuma haset Rus parlamentosunun gelişigüzel iki meclisine dahi seslenme etmesi planlanıyor. Putin’in, Ukrayna’nın nehiy altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu’na katılımını yöntemince nara atmak amacıyla bu konuşmayı yapması realist bir ihtimal” denilmişti.

Share: