Zelenski’den Putin’e halk oylaması tepkisi: Rusya’nın düzmece referandumları normal adına görmesi, konuşacak hiçbir husus olmayacağı anlamına dirimsel

Rusya, nehiy ettiği Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde plebisit ika kararı almıştı. Rusya, sözde referandum ile bu dört bölgeyi zat topraklarına katarak koruması altına almayı hedefliyor. Plebisit kararına dünyadan tepkiler yükselirken Ukrayna cephesinden ilk açıklama Zelenski’den geldi.

”KONUŞACAK BİRŞEY KALMADI”

Zelenski, “Rusya’nın dandik referandumları alışılagelen kendisine görmesi, Kırım senaryosu ile Ukrayna topraklarını bağlama etme girişimi, Rusya Mehabet Başkanı ile konuşacak tek molekül olmayacağı anlamına dirimsel. İlhak, onu tamam insanlığa alın getiren harekettir. Imdi dünyanın değme ülkesinden böyle bire bir mesaja ihtiyaç var” dedi. Böylecene Ukrayna-Rusya Savaşı’nda sulh umutları anbean elan bile zorlaşmış oldu.

REFERANDUM SONUÇLARI HANGI DİYOR?

Oyların tamamının sayıldığı Luhansk bölgesinde halkın yüzde 98,42’si, Herson’dahi halkın yüzdelik 87,5’i ve Zaporijya’de halkın yüzdelik 93,11’i Rusya’ya katılmaya “evet” dedi. Donetsk’te ise muazzez oylarda şu asıl kadar halkın yüzdelik 94,75’inin Rusya’ya katılıma “olur” dediği aktarıldı.

”EVİMİZE GERİ DÖNÜYORUZ”

Zaporojye bölgesinin askeri-sivil idaresinin konsey üyesi Vladimir Rogov, bölgede düzenlenen referandumun arkası sıra ”Zaporojye’nin imdi Ukrayna’nın parçası olmadığını’ belirterek, “Bu değişmeyen nihai ve ferasetsiz döndürülemezdir. Evimize, Rusya’ya idraksiz dönüyoruz” dedi.Share: