Bayburt’un sonuç tandır ustası yaptığı tandırları yurdun bir nice iline gönderiyor

– Bayburt’un akıbet tandır ustası yaptığı tandırları yurdun birçok iline gönderiyor

BAYBURT – Bayburt’un serencam tandır ustası olan Recai Purutoğlu’nun elinde şekillenen tandırlar, değişik illere yürümek için amade hale getiriliyor. Bayburt’tan yola çıkarılan tandırlar, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Van, Trabzon, Erzincan, Erzurum özellikle tevessül etmek için Türkiye’nin bir nice iline okul çocuğu göre hazırlanarak ulaştırılıyor.

Tahminî 900 almanak atölyede tandırlarını fail ve buradan birlikte tandırların sevkiyatını gerçekleştiren Purutoğlu, Bayburt tandırlarını, Bayburt kültürünü farklı illere ulaştırabilmenin gururu içerisinde olduğunu söyledi.

Çamura elleriyle form veren ve meslekte 44 yılı geride bırakan çevrimli Purutoğlu, atölyesinin önünden tandırları aracına yükleyip, düşmemesi üzere ayrımsız ip yardımıyla ekti eli sıkı bağladıktan sonradan tandırların üstüne alıcının adını, soyadını, telefon numarasını yazıp Bayburt Otobüs Terminaline götürüyor. Bayburt’a ilişik arızi otobüslerinin bagaj bölümüne tandırlarını yükleyen Purutoğlu, ayrımlı illere tandırların gönderimini bu şekilde yapıyor.

Bugün Ankara’ya 1 nüsha, ferda ise İstanbul’a 2 sunum tandır göndereceğini söyleyen Purutoğlu, “Bayburt’tan Ankara’ya tandırımızı gönderiyoruz, erte üstelik inşallah İstanbul’a tandırlarımızı göndereceğiz. Sevkiyatı da böyle yapıyoruz, kargolara veremiyoruz. Sağlıklı olsunlar Bayburt’taki otobüs firmaları bize ellerinden geldiği büyüklüğünde apotr oluyorlar, bize doyumsuz hizmet sunuyorlar. Bayburt’taki otobüs firmalarına tarihe, sanata, bu tarihi dokunun farklı yerlere ulaşmasına göstermiş oldukları ilgiden ve hassasiyetten dolayı de teşekkürname ediyorum” diye konuştu. Tandır sevkiyatını gerçekleştiren otobüs şoförü ise “Teyit aldığımız tandırı sürücü arkadaşımla alay malay sağ selamet kırmadan Ankara’ya ulaştıracağız. Bayburt’un tandırını başka illere ulaştırmaktan alım duyuyoruz, bizim için gelgel donör bire bir gelişim” ifadelerini kullandı.

Bayburt’ta 44 yıldır tandır ustalığı fail Recai Purutoğlu, 2020 yılında Türkiye’de “yılın ahisi” seçilmişti.

Share: