Bartın’da “Sülale Okulu Projesi” ile 2 bin 187 veliye ulaşıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Sahn Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğünce başlatılan “Eş Okulu Projesi” ile Bartın’birlikte 2 bin 187 veli yetişek alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde MEB vasıtasıyla başlatılan proje Bartın’üstelik sargı görüyor.

İl genelindeki bütün okullarda şehadetname eğitimlerini bütünler öğretmenlerce gerçekleştirilen eğitimlerde, velilere mürebbi ve kılavuzluk edici bilgiler veriliyor.

Karı değerleri, eş içi iletişim, kasaba bilinci, bap bağımlılığını önleme, teknoloji bağımlılığı, böğür zorbalığı, mıhlı tagaddi, çatışma türleri, ev tutumları ve ruhsal gerilim yönetimi gibi konularda verilen eğitimlerin elan çok veliye ulaştırılması amacıyla bile çalışmalar bitmeme ediyor.

Vali Nurtaç Arslan bile proje kapsamında Hendekyanı Ortaokulu’nda düzenlenen eğitimlere katılarak velilerle benzeri araya geldi.

Aslan, AA muhabirine, proje kapsamında el genelinde 330 eğitici eğitimini bitiren öğretmenlerle 2 aydan bu yana çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Vali Arslan, “Yılsonuna kadar çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Velilerimizle yaptığımız görüşmelerde bile ağır anlamda faydalandıklarını görüyoruz.” dedi.

Projeyi önemsediklerini vurgulayan Aslan, “Çocuklarımızı, bulunduğumuz çağda huysuz davranışlara sürükleyecek çokça faktörün olduğuna inanıyoruz. Bu noktada velilerimizi bilinçlendirmenin, onları bu garip davranışlardan ırak tutması anlamında müfit olacağını düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

“Çocuklarımıza müspet yansımaları olacak”

Okulun ruhsal danışmanın ve emare öğretmeni Ruh Yılmaztürk Asuman dahi teknoloji bağımlılığı, taydaş zorbalığı, metin beslenme, arbede türleri, karı tutumları ve stres yönetimi başlıklarında eğitimleri sürdürdüklerini kaydetti.

Okullarda ailelerle henüz planlı ayrımsız şekilde ayrımsız araya gelip çocukları ilgilendiren bilcümle konularda eğitimleri sürdürmeyi amaçladıklarını anlatan Gök, “Velilerimizden üstelik müspet dönüşler almış bulunuyoruz. Bu bizim için üstelik çokça müjdeli. Bunun kategorik çocuklarımıza olumlu yansımaları olacaktır.” ifadesini kullandı.

Veli Gülçin Salcıoğlu ise eğitimleri müfit bulduğunu belirterek çocuğuyla yaşadıkları sorunları eğitim sebebiyle elan yalınç çözebildiklerini aktardı.

Share: