Kirazlıköprü barajı dominant afetleri korurken ekonomiye birlikte ulama sağlıyor

Bartın Kirazlıköprü barajı dominant taşkınlarını korurken tarımsal sulama sistemleri inşaatı çalışmalarında dahi sona gelindi.

Projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel Bartın’dahi kâin 30 bin 620 dekarlık ekincilik arazisinde modern borulu tümce ile sulama yapılacak. Bölgede yapılacak sulu ziraat ile 2022 yılı birim fiyatları ile talih ekonomisine almanak 14 milyon 159 bin 533 TL katkı sağlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede yayın çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı uran gelişerek bölge halkının sosyo-iktisadi kendisine gelişim göstermesine yardım sağlanacak.

AK Tümen Ekip Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmayan Bronz, Kirazlıköprü barajı mevkiinde sulama sistemlerinin alt çatı çalışmalarını yerinde incelemelerde bulundu. Yılmaz Bronz açıklamalarında sözlerine şöyle devam etti:

“2017 yılında tamamlanarak işletmeye açılan Kirazlıköprü barajı bugüne kadar Bartın ilimizde yaşanabilecek taşkınları ötelemiş. 26 Haziran 2022 tarihinde yaşanan yeğin afetinde ise henüz iri bir yeğin afetinden korumuştur. 20 Familya 2022 tarihinde işletmeye alınan Kirazlıköprü HES ile bugüne kadar 48.250.000 KWh erke üretilmiş, Almanak ortalama 9 bin konutun hayatiyet ihtiyacını karşılamış ve milli ekonomiye almanak ortalama 83.000.000 TL ulama sağlanmıştır. 22 Küçük Ay 2022 tarihinde sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılan Kirazlıköprü barajı Sulaması Bartın’dahi 30.620 dekarlık tarımsal arazinin çağdaş borulu sistemle sulanmasını sağlayacaktır. Bartın Kirazlıköprü Sulaması inşaatında icraat tezelden devam etmektedir. Bartın Kirazlıköprü Barajı Sulaması işinde toplam 11 bin 387 metre temel boru hattı ve toplam 136 bin 474 metre yedek boru hattı yapılacaktır. Asıl boru hattında 11 bin 374 metre CTP borunun ihzaratı yapılmış olup 3.000 metre CTP borazan döşenmesi tamamlanmıştır. Küsurat boruların döşenip sanat yapılarının tamamlanması ile birlikte işin 2025 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Seçkin alanda olduğu gibi Bartın’birlikte DSİ alanın iri yatırımlara imza attık. Bu yatırımların İlimize kazandırılmasından kontekst ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan girmek için, Bakanlarımıza DSİ yetkililerine haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” – BARTIN

Share: