Bakanı Hava, içtimai göz projesinde detayları paylaştı: Başvuruda aşama geliri şartı var

Evvel Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu içtimai konut projesi amacıyla zaman başvurular başladı. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur vatandaşların projeye dokunaklı ilişki gösterdiğini ve müracaat sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Içtimai konut ve yer satışı başvurularının Teşrinievvel ayı sonuna kadar süreceğini açıklayan Nazır Gelgel, referans boşaltmak amacıyla şartları bile ayrıntılarıyla paylaştı. Kurum, “Başvuru yapacak vatandaşlarda İstanbul amacıyla genişlik aşkın açık 18 bin liralık, yetersiz genelinde ise en çok 16 bin lira olması şartı aranacak.” dedi. Bakan antrparantez 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde imdi mihman olduğunu belirterek ailesinin geliri ne büyüklüğünde olursa olsun ayak geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI NE BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK?

Bakan Çekicilik’un konuyla ilgilendiren düzenlenen matbuat toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare beyninde değişecek. Fiyatları de 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden miras küsurat eş hisseleri olanların üstelik projeye başvuruda bulunabileceklerini belirten Icra Vekili Çekicilik “Sonradan TC vatandaşı olanlar birlikte bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Toplumsal konutu eş borcu bitmeden yapılamayacak. Fakat kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Nazır Gelgel 18 yaşından nazik tıpkı bala varsa tıpkısı haneden 2 referans yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT ARSA VAR”

Ev amaçlı yer satışına ilişik vukuf veren Bakan Kurum şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, kişi evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki kök arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak göz büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan hep denk ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği tıpkısı yöntemle arsasını algı. İkincisi ise; paylı parseller olacak. Burada bile bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan mecmu değer ve 937 liradan başlayan taksitlerle, tekrar 10 yıl vadeyle ve faizsiz tıpkı şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

ARSA VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki bir özge yatırımın ise eskimemiş işyerleri olduğunu belirten Bakan Çekicilik “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yıpranmamış işyeri yapıyoruz. Aşağı ve orta ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına balaban yardım sunacak. Bu işyerlerinin de ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer vadeyle sanayicimiz, zinde girişimcilerimiz kullanılmamış işyerlerinden yararlanma edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek. İnşallah önceki temellerimizi kısım hane, Kasım- Antrakt kabilinden atıyoruz. Yeniden arsa ve uran işyeri amacıyla başvurularımız 10 Ekim’de başlıyor, 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde da devam edecek. İlk etap konutlarını azami 2 sene içre bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin kestirmece 900 bilyon teklik yatırım değerine cemaat olduğunu rapor fail Nazır Hava “Çarpan etkisiyle, 2 trilyon liradan fazla konuşu hareketliliğe sefer açacağını hesaplıyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: