İSTANBUL-VEKIL HAVA İLK EVİM-İLK İŞYERİM IÇTIMAI GÖZ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çalım, güzeşte açıklanan Cumhuriyet tarihinin bildirme şişman toplumsal bölük projesiyle ait, “Milletimizi yeryüzü çokça sevindiren şey, yeni yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. İlk etabın yatırım maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel bir bölük hakkına sahip olacaklar. Eylül 1992 tarihinden bilahare doğan taze kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçkin Cumhuriyet Altını tarihinin arz şişman sosyal bölük projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları bugün başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çalım İlk Evim-İlk İşyerim ismi sunulan sosyal hane hamlesine ilişik iptila edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki bire bir otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Bulut dahi meydan aldı. Vekil Gurur, bugün başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin müracaat aldığını belirtti.  Nazır Kurum, projeyle bölük ve icar fiyatlarında dahi düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN HANE

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını belirten Bakan Alım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla gelişigüzel, fazlalık ayrımcılık kendisine tabir ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz için 12 bin 500 hane ayırıyoruz. Sakat kardeşlerimize tekrar bire bir şekilde 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize bile 50’şer bin hane kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK NÖBET HUSUSI KONUT HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Alım, “Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel bire bir hane hakkına ehil olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan canlı kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Müracaat üzere 18 yaşı kıstasımız var. Toplumsal ev projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde genişlik az bir yıl eğleşme etmesi yahut o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Gelişigüzel haneden sadece aynı müracaat hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üzerinde konuta başvuracaklarsa ev, hisse senedi adına başvuracaklarsa gelişim yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 EŞ 2 BİN 800,  3 ARTI 1 AILE 3 BİN 187 LİRABakan Gelgel, “Milletimizi yeryüzü çokça sevindiren madde, yeni yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız toplumsal bölük projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin teklik fiyata erbap 2 pozitif 1 konutlarımıza, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle bu konuta erbap olacaklar. Mecmu 850 bin lira fiyatla 3 fazlalık 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Henüz önce 14 bin ve 16 bin kendisine açıklanmıştı. Yapılan vazifeli maaş artışları vesilesiyle da bu oranları artırdık. İstanbul’üstelik basamak geliri 18 bin liranın, değişik illerde 16 bin liranın altında olan seçme vatandaşımıza müracaat kapımız sarih” dedi. Vekil Alım, taksitlerin sözleşmeden sonradan başlayacağını ve toplam ofis bedelinin yüzde 10’unun peşinat namına verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’birlikte, 12 bin 500’ünü İzmir’bile, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’bile, 7 bin 500’ünü Konya’üstelik, 4 bin 500’ünü Kayseri’üstelik yapılıyor.

SOSYAL BÖLÜK SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Çalım, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız ev sayısını inşallah bu projelerle alay malay 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda sosyal göz sahibi vatandaşlarımızın sayısı birlikte tahminî 10 milyona ulaşmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı tüm arsalar dahi sunulduğunu belirten Vekil Gelgel, “Toplanmış 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki nev arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar mutlak konutların yapılacağı arsalar. Basamak büyüklükleri bile 105-150 metrekare arasında mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl mehil ile faizsiz aynı şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Beceri destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diyerek konuştu. Bakan Kurum, paylı parsel üzere de mahiye 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Alım, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize kullanılmamış iş yerlerimizi sunacağız ve 10 bin adet hisse senedi yerimizi geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya büyüklüğünde 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş iş yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 lira taksitle, 120 kamer vadeyle sanayicimize, zihayat girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

KONUT VE KİRA FİYATLARI DAHI ETKİLENECEK

Bakan Alım, “Yuvalarımızın hareket yerlerimizin toplanmış envestisman değeri kestirmece 900 milyar teklik. İlk etabının envestisman maliyeti 422 bilyon lira. Bu bedelin yüzdelik 40’ını da devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan aşkın finansal ve üretime çevrik bir soylu erki hareketliliği başlatacak. Kari ve kira fiyatlarında zaten proje duyulur duyulmaz dun gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: