Yunanistan provokatif hareketlerini sürdürüyor: Kriz elan üstelik tırmanacak

Iye Denizi’nde Türkiye’ye alın provokatif faaliyetlerini sürdüren Yunanistan’dan ilişkileri gerecek hamleler gelmeye bitmeme ediyor.

ADALAR’DA DENETİM YAPTI

Cumhuriyet’tin haberine bakarak Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Hardalias’ın, Ege Denizi’nde gayrı askeri statüde ve Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmeyen Ada, Adacık ve Kayalıklar (EGAYDAAK) kapsamında düz alan 10 adaya iki günlük seyahat turuna çıktığı bildirildi.

Nikos Hardalias, gayri askeri statüde meydan kayran Batnoz, Ahikerya, İleryöz, İlipsi, İncirli, İleki, Helke, Güdücü ve İstanbulya adaları ile EGAYDAAK kapsamında meydan düzlük Hurşit Adası’ndaki konuşlu askeri birimleri konuşma etti.

“MILLÎ EGEMENLİK KONULARI PAZARLIK OLANAKSIZ”

Hardalias, Türkiye’ye yönelik üstü kapalı kanaat göndererek, “Mesajımız açıktır: Yunanistan, arsıulusal ünsiyet kapsamında teşrikimesai ve saygı zarfında gani komşuluk ilişkileri arıyor” dedi.

Hardalias, Yunanistan’ın, Şark Akdeniz ve çevresinde “barış ve balans için tıpkısı korkulu” olduğunu savunarak, “Caydırıcı gücümüzü ihya meseleleri ile ulusal buyuru meseleleri pazarlık konusu gayrimümkün!” ifadelerini kullandı.Share: