Azerbaycan’dan depremzedelere müzaheret malzemelerini haiz tren Kars’a geldi

Azerbaycan halkının Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler amacıyla topladığı insancasına arkalama malzemelerini taşıyan 25 konteynerden oluşan katar, Kars’a ulaştı.

Azerbaycan’daki Türk iş insanlarının oluşturduğu “Türkiye Yüzyılı Kontak ve Dayanışma Platformu” kampanyasında toplanan yapmak, battaniye, cılız azık ve hijyen malzemelerinin yüklendiği 25 konteynerden oluşan şimendifer, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Demiryolları Umumi Heyet Başkanı Rövşen Rüstemov ve milletvekillerince uğurlandıktan 3 ahit sonraları Kars’a geldi.

Kars Tren Garı’na mevrut treni, Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Garip, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek, bazı ülke protokolü ve vatandaşlar karşıladı.

Öksüz, Türkiye’nin haddinden fazla yıkmacı ve kötü ayrımsız depremle karşılaştığını ifade ederek, “Maatteessüf binlerce vatandaşımızı kaybettik, yaralılarımız var onlara üstelik evgin şifalar diliyoruz. Bu depremlerin nöbet açtığı yaraları biran geçmiş sarabilmek üzere, tüm kamu çalım ve kuruluşlarımız seferber durumda.” dedi.

Yurt dışından yer sarsıntısı bölgesine yardımların sürdüğünü belirten Gariban, Azerbaycan’dan gelen trende depremzedeler için insani ve gıda arkalama malzemelerinin olduğunu aktardı.

Öksüz, Azerbaycan halkına teşekkürname ederek, şöyle konuştu:

“Bizim Azerbaycan ile iki celal tıpkı budun anlayışı ortamında muadele hukukuna dayanan benzeri pozisyonumuz var. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu acıyı yüreklerinde hissettiklerini gayet iyi biliyoruz. Sağ olsunlar bu edisyon günümüzde bizi serbest bırakmadılar. Bu yardımlar trenle Kayseri’ye oradan da sarsıntı bölgesine gönderilecek.”

Yardım treni elan sonraları Kayseri’ye uğurlandı.

Share: