Azerbaycan’dan depremzedelere yardım malzemelerini haiz şimendifer Kars’a geldi

Azerbaycan halkının Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için topladığı insancasına müzaheret malzemelerini taşıyan 25 konteynerden oluşan tren, Kars’a ulaştı.

Azerbaycan’daki Türk gelişim insanlarının oluşturduğu “Türkiye Yüzyılı Angajman ve Dayanışma Platformu” kampanyasında toplanan göndermek, battaniye, zayıf besin ve hıfzıssıhha malzemelerinin yüklendiği 25 konteynerden oluşan şimendifer, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Demiryolları Umumi Heyet Başkanı Rövşen Rüstemov ve milletvekillerince uğurlandıktan 3 dönüş sonraları Kars’a geldi.

Kars Katar Garı’na gelen treni, Kars Valisi ve Belediye Komutan Vekili Türker Garip, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek, bazı yer protokolü ve vatandaşlar karşıladı.

Öksüz, Türkiye’nin haddinden fazla yıkıcı ve keder tıpkı depremle karşılaştığını rapor ederek, “Maatteessüf binlerce vatandaşımızı kaybettik, yaralılarımız var onlara dahi ivedili şifalar diliyoruz. Bu depremlerin öğün açtığı yaraları biran ilk sarabilmek amacıyla, cümle amme çalım ve kuruluşlarımız seferber durumda.” dedi.

Yurt dışından hareket bölgesine yardımların sürdüğünü tamlayan Garip, Azerbaycan’dan mevrut trende depremzedeler amacıyla insanca ve besin yardım malzemelerinin olduğunu aktardı.

Kimsesiz, Azerbaycan halkına teşekkür ederek, şöyle konuştu:

“Bizim Azerbaycan ile iki izzet ayrımsız ulus anlayışı süresince el birliği hukukuna raci ayrımsız pozisyonumuz var. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu acıyı yüreklerinde hissettiklerini gayet dolgunca biliyoruz. Sıhhatli olsunlar bu baskı günümüzde bizi boydak bırakmadılar. Bu yardımlar trenle Kayseri’ye oradan birlikte zelzele bölgesine gönderilecek.”

Arkalama treni elan bilahare Kayseri’ye uğurlandı.

Share: