Kuzey Ankara Protokol Yolu Tüneli’ndeki çalışmaların evvel etabı tamamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) yoluyla Şimal Ankara Tören Düzeni Yolu Tüneli’nin birinci etap çalışmaları tamamlandı.

ABB’den yapılan açıklamaya bakarak, 2009’üstelik sentetik kayalar kullanılarak yapılan ve kayaların düşmesi zımnında birey ve dünyalık güvenliği sorunu oluşturan Şimal Ankara Protokol Yolu Tüneli’nde, teşrinievvel ayında acil namına başlatılan çalışmaların birinci etabı tamamlandı.

Çalışmalar kapsamında, Selen İşleri Daire Başkanlığınca Yıldız Ankara Protokol Yolu Tüneli’nin Esenboğa Havalimanı istikametinde kâin tüm bireşimli kayalar yerlerinden alınarak temizlendi.

Tünel zemininde alttan teshin işlemleri tamamlandı. Giriş ve çıkışlarının uzatılmasıyla elan dayanabilen ve emin arkaç getirilen tünel, bire bir hafta içre trafiğe açılacak.

Tünelin ikinci hamle çalışmaları ise yaz aylarında okulların kapanmasıyla başlatılacak.

“Akıbet zamanlarda kayalar yola düşmeye başladı”

Fen İşleri Daire Başkanlığı Görüşme Yapıları İnşaat Yapım Şube Müdürlüğü İnşaat Mühendisi Özgehan Burak Dikkat, çalışmalar başladıktan bilahare zeminin yapısında bölgesel yerine farklı sertlikte kayaç tipleriyle karşılaşıldığını, bu nedenle projede düzenlemelere gidildiğini ve yapım süresinin uzadığını ifade etti.

Tünelin peyzaj kısmındaki yapay kayaların gittikçe yapısının bozulduğunu ve serencam zamanlarda yola düşmeye başladığını de nâkil Ilgi, bu nedenle alanın ayrımsız zaman önceki yenilenmesi gerektiğini aktardı.

Share: