Ağrı’da meydan değeri 1.2 bilyon dolar olan zer ve gümüş rezervi bulundu! 500 güç istihdam edilecek

DÜRÜST Fırka Veca Milletvekili Ekrem Çelebi, Diyadin Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili Mustafa Karali ile Mollakara köyündeki çalışmaları inceledi. Mebus Çelebi, AK Parti hükümetleri döneminde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla bölgeye çokça büyük envestisman yaptıklarını söyledi.

“TESİS YAKLAŞIK 160 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA TAMAMLANACAK”

Meydan değeri 1,2 bilyon dolar olan 20 titrem değerli ve 3,5 ton gümüşün bölgede bulunduğunu ifade fail Çelebi, şöyle konuştu: “İki sene ilk 2 bakanımız ve takım başkanvekilimiz ile burada asıl attık. Önümüzdeki yıl inşallah bu işletmenin temelini atıp ve bir zamanda 2023 bakımından bile burada tıpkısı tesisin açılmasını düşünüyoruz. Bu hem nahiye hem da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ekonomisine çokça büyük tıpkısı yardım sağlayacak. Henüz geçmiş terörün dal gezdiği bölgede, şu zaman da ekonomik anlamda hamdolsun çokça nazik tıpkısı girdimiz var. Organizasyon tahminî 160 milyon dolarlık yatırımla tamamlanacak. Bunları kayran altından çıkarıp mevki ve kesim ekonomisine yardım vermeyi hedefliyoruz. Bölgede 37 şerha sondajın yapılması lazım. Şu esas kadar 27 araştırı işlenmiş. Hoşgörüsüz kalanda eylülün ortasına kadar bitecek. Ondan sonraki süreçte tesislerin esas atma çalışmalarımız bu bölgede bitmeme edecek.

BÖLGEDE 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

“Çelebi, bire bir bölgede 50 derecelik jeotermal su kaynağının olduğunu belirterek, 1000 dekar kayran üstünde seracılık fayrap etmek talip aynı şirketin de olduğunu ve yatırımcıyı desteklediklerini anlattı. Kaymakam Karali ise bölgede 500 kişinin istihdam edilebileceğini aktardı. Karali, bölgede kısaca 3 bin dönümü içeren bire bir kızıl tesisi kurulması üzerine çalışmaların bitmeme ettiğini söyleyerek, “Sabık sene maya oranının ortaya yararlanmak üzere tetebbu analizleri yapıldı. Bu sene dahi yapılış alanının kurulacağı bölgede yapım muayene analizleri yapılıyor. İnşallah bu çalışmalar bittiğinde üstelik Kozalak Zer İşletmeleri burada temelini atarak çalışmaya başlayacak. Burada evvel aşamada 20 bin titrem civarında tıpkısı zer rezervi olduğu öngörülüyor” diyerek konuştu.Share: