AK Partili Çelebi: “Tıpkısı zaferi yaşatmak, onu girmek kadar önemlidir”

SELIM Tümen Ağrı Saylav ve TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ekrem Çelebi, 1071’de kazanılan zaferden bugüne büyüklüğünde geçen süreçte, kurulan devletler ve verilen mücadeleyle Anadolu’nun yurt haline geldiğini söyledi.

26 Ağustos Malazgirt Zaferi ile ilgilendiren bire bir akıl yayımlayan Mebus Ekrem Çelebi, Anadolu’nun kapılarının Malazgirt Zaferiyle açıldığını belirtti. Çelebi, Büyük Selçuklu Hükümdarı Melik Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında 1071 yılında geçen muharebenin balaban tıpkı bölümünün, tarihi kayıtlara bakarak Dert’nın Patnos ilçesindeki o dönüş ki adı Hükümdar Mut olan Doğansu köyü civarında geçtiğini anımsattı. 1071 zaferinin, Anadolu’nun kapılarında stabil galebe sağlayan serencam muharebe olduğunu tamlayan Çelebi, “Milletimizin ve vatanımızın değil, benzeri zamanda İslam ve acun tarihinin şekillenmesinde balaban tıpkı dönüm noktası olan Malazgirt Zaferinin 951’nci sene dönümünü alacak ediyoruz. Şehriyâr Alparslan’ın adaleti, merhameti ve hoşgörüsü bu topraklardaki tahminî bin almanak kardeşliğimizin temelini oluşturmuştur. Zaman milletimiz ayrımsız akide ve kararlılıkla kardeşliğine cemaat çıkmakta, geçmişinden henüz görkemli ayrımsız geleceğe yankılanmak üzere alay malay çalışmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

“Odalık Alparslan ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”

Şehriyâr Alparslan’ın zaferle sonuçlanan fethinden balaban kurum duyduğunu kaydeden Çelebi, Anadolu’nun kapılarını açan, bu kutsi topraklarda bağlantı, muadele ve kardeşliğe müstenit bakir aynı anlayışın hâkim olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi’nin sene dönümünü kutladığını bildirdi. Çelebi, mesajında şu ifadelere düz verdi: “Bu mutlu zaferin peşi sıra Anadolu’ya bilge olan ecdadımız, asırlar süresince sürecek medeniyet yürüyüşümüzün arz sunturlu uygulamalarını, arz ihtişamlı eserlerini ortaya koymuştur. Anadoluyu bizlere yurt kılan tarihimizin dönüm noktası 1071 Malazgirt Zaferinin 951. yılında balaban komutan Hükümdar Alparslan’ı ve tam şehitlerimizi yağmur, minnettarlık, şükranla el ediyorum. Ruhları pürneşe, mekanları cennet olsun.” – AĞRI

Share: